2000-letni komputer wciąż zadziwia i intryguje!

Niesamowicie złożony komputer sprzed ponad 2000 lat od czasu jego odkrycia trzyma naukowców w napięciu, którzy odkrywają jego zastosowania.

Fragment mechanizmu z Antykithiry
Fragment mechanizmu z Antykithiry | fot. kadr z wideo BBC

Komputer, który został nazwany „pierwszym komputerem”, jest tym, co nazywamy mechanizmem z Antykithiry. Zasadniczo jest to kalendarz astronomiczny, który został po raz pierwszy odkryty we wraku greckiego statku w 1901 roku. Naukowcy ustalili, że kalendarz jest ręcznie napędzanym instrumentem do pomiaru czasu. Wykorzystuje system nakręcania, który śledzi słońce, księżyc, a nawet czas gwiezdny planet. Ponieważ śledzi księżyc, działa również jako kalendarz, śledząc fazy księżyca, a nawet czas zaćmień. To intrygująco złożony kawałek starej technologii, który sprawił, że naukowcy drapali się po głowach, by odkryć jego zastosowanie.

To dlatego, że chociaż nakręcany zegarek może wydawać się nam dość prosty, mechanizmy zastosowane w tym pierwszym komputerze wyprzedzały swoje czasy. W rzeczywistości były bardziej wyrafinowane technicznie niż jakiekolwiek inne narzędzie, które odkryliśmy w ciągu następnych 1000 lat. Niestety, urządzenie składa się obecnie z 82 oddzielnych fragmentów, z których pozostała tylko jedna trzecia pierwotnej struktury.

Materiały obejmują 30 skorodowanych kół zębatych z brązu, co uniemożliwia w rzeczywistości zobaczenie urządzenia w akcji. Mimo to trudno nie być zdumionym tym, co ci pierwsi pionierzy technologii byli w stanie osiągnąć, mimo że byli tyle epok do tyłu od dzisiaj znanych nam technologii.

Aby lepiej przyjrzeć się urządzeniu, eksperci z University College London wykorzystali system modelowania 3D, aby rozwiązać zagadkę działania urządzenia.

Badania te ujawniły, że pierwszy komputer był „dziełem geniuszu”. Naukowcy szczegółowo omówili urządzenie i prace nad modelowaniem w nowym artykule opublikowanym w Scientific Reports. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy uważają, że urządzenie było w stanie śledzić znacznie więcej, niż można by się spodziewać po czymś stworzonym w tym konkretnym okresie.

Tego rodzaju odkrycia dają nam wyjątkowy wgląd w świat starożytności. Niedawne odkrycia, takie jak podwodna świątynia, również dostarczyły nam intrygujących informacji na temat tego okresu, dostarczając wglądu w to, jak żyli i prosperowali ludzie w tamtych czasach.

Model odtworzonego mechanizmu z Antykithiry
Model odtworzonego mechanizmu z Antykithiry

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BGR |Nature | BBC