Czy to, co jemy, wpływa na jakość snu?

Dieta może wpływać na ogólny stan zdrowia, ale jaki konkretnie ma wpływ na sen? Nowe badanie wykazało, że to, co jemy, może bezpośrednio wpływać na jakość naszego snu.

Śpiący mężczyzna
fot. Depositphotos

Dobre odżywianie i dobry sen są podstawą zdrowia – obie rzeczy umożliwiają naszemu organizmowi zachowanie zdrowia i walkę z chorobami. Chociaż mają ważny związek, jest on skomplikowany i obejmuje wiele połączonych ze sobą układów ciała. Najważniejsze jest to, że rozpoznanie związku między snem a odżywianiem oraz optymalizacja obu jest ważna dla zapewnienia dobrego zdrowia.

Wcześniejsze badania sprawdzały, jak to, co jemy, wpływa na nasz sen. Jednak niewiele badań dotyczyło bezpośredniego wpływu różnych diet na jakość snu. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji przeprowadzili badanie sprawdzające, czy i jak różne diety wpływają na sen.

Zarówno zła dieta, jak i słaby sen zwiększają ryzyko wystąpienia kilku chorób społecznych. Ponieważ to, co jemy, jest tak ważne dla naszego zdrowia, pomyśleliśmy, że interesujące byłoby zbadanie, czy niektóre skutki zdrowotne różnych diet mogą obejmować zmiany w naszym śnie.

– powiedział Jonathan Cedernaes, autor korespondent badania

Naukowcy zrekrutowali 15 zdrowych mężczyzn i losowo karmili ich dietą o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru (HFHS) lub dietą o niskiej zawartości tłuszczu i cukru (LFLS). Nie powiedziano im z góry, jaką dietę będą stosować. Uczestników poinstruowano, aby trzymali się swoich zwyczajowych nawyków związanych ze snem – od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę – i poproszono ich o zapisywanie dziennego snu w dzienniku snu.

Pod koniec każdej interwencji dietetycznej sen uczestników był monitorowany w laboratorium snu. Naukowcy odkryli, że chociaż uczestnicy spali przez taką samą ilość czasu, niezależnie od diety, którą stosowali, istniały różnice w jakości snu między tymi dwiema grupami.

W szczególności przyjrzeliśmy się aktywności snu wolnofalowego, który może odzwierciedlać regenerujący głęboki sen. Co ciekawe, zauważyliśmy, że głęboki sen wykazywał mniejszą aktywność fal wolnofalowych, gdy uczestnicy jedli niezdrowe jedzenie, w porównaniu ze spożywaniem zdrowszej żywności. Efekt ten utrzymywał się również przez drugą noc, kiedy przestawiliśmy uczestników na identyczną dietę. Zasadniczo niezdrowa dieta skutkowała płytszym, głębokim snem.

– powiedział Cedernaes

Uważa się, że sen wolnofalowy, znany również jako sen głęboki, odgrywa ważną rolę w przywracaniu pracy mózgu i utrwalaniu wspomnień. Składa się z fazy 3. snu bez szybkich ruchów gałek ocznych (NREM), trwa zwykle od 70 do 90 minut i występuje w pierwszych godzinach nocy.

Naukowcy zauważyli, że zmiany w jakości snu związane z dietą są podobne do tych obserwowanych w przypadku starzenia się i bezsenności. Ale obecnie nie wiedzą, jak długotrwałe mogą być skutki spożywania niezdrowej diety i nie mogą tego przypisać konkretnej substancji w diecie. Wzywają do dalszych badań w celu zbadania tej zależności.

Interesujące byłoby również przeprowadzenie testów funkcjonalnych, na przykład w celu sprawdzenia, czy może to wpłynąć na funkcję pamięci. W dużej mierze reguluje to sen. Równie interesujące byłoby zrozumienie, jak długotrwałe mogą być obserwowane efekty. Obecnie nie wiemy, które substancje w niezdrowej diecie pogorszyły głębokość głębokiego snu… Interesujące byłoby zbadanie, czy istnieje jakiś konkretny czynnik molekularny, który odgrywa tu większą rolę.

– powiedział Cedernaes

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Obesity.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet w Uppsali | New Atlas | EurekAlert!
zdjęcie wykorzystane w nagłówku wpisu pochodzi z Depositphotos