Ta animacja pokazuje 100 mln lat z historii Ziemi

Nowa animacja przedstawiająca ewolucję Ziemi pojawiła się w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Science.

Landscape animation 100MY erosion deposition. Tristan Salles, The University of Sydney
Landscape animation 100MY erosion deposition. Tristan Salles, The University of Sydney

Animacja pokazująca historię Ziemi została stworzona przy użyciu nowego modelu, który przedstawia ponad 100 milionów lat historii naszej planety, w tym zmiany topograficzne – powstawanie oceanów i gór – oraz aktywność osadów spowodowaną erozją. Model, który został zaprezentowany w filmie na YouTubie na kanale Uniwersytetu w Sydney, pokazuje, w jaki sposób masy lądowe rozpadały się, gdy przesuwały się płyty tektoniczne, tworząc oceany i pasma górskie, które znamy dzisiaj. Model przedstawia ewolucję Ziemi za pomocą tej hipnotyzującej animacji, której nie sposób nie docenić.

Model jest częścią prac naukowców nad stworzeniem lepszego sposobu zrozumienia przez ludzkość zmian zachodzących na Ziemi w ciągu ostatnich 100 milionów lat. „

Aby przewidzieć przyszłość, musimy zrozumieć przeszłość. Jednak nasze modele geologiczne dostarczyły jedynie fragmentarycznego zrozumienia, w jaki sposób ukształtowały się ostatnie cechy fizyczne naszej planety.

– powiedział Tristan Salles, starszy wykładowca nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Sydney i główny autor badania, w oświadczeniu na temat nowej animacji przedstawiającej ewolucję Ziemi

Jednak dzięki nowemu modelowi naukowcy będą mogli bardziej szczegółowo przyjrzeć się temu, jak masy lądowe tworzyły się i zmieniały w ciągu ostatnich 100 milionów lat. Przydatna okaże się również możliwość wykorzystania tego modelu do tworzenia tak szczegółowych animacji ewolucji Ziemi.

Animacja ewolucji Ziemi pokazuje, jak powstała współczesna Ziemia

Animacje, które można zobaczyć na osadzonym poniżej wideo, pokazują, w jaki sposób ruch płyt tektonicznych doprowadził do powstania oceanów i nowych gór, kształtując ląd wraz z erozją i inną dynamiką lądu, która stworzyła świat, jaki znamy. Nowa animacja pokazuje, jak bardzo presja tych zmian pomogła napędzać ewolucję Ziemi na poziomie topograficznym.

Naukowcy mają nadzieję, że naukowcy będą mogli użyć tego narzędzia do zrozumienia przeszłości i tego, jak zmieniła się Ziemia. Uzbrojeni w te informacje, miejmy nadzieję, będą w stanie lepiej zrozumieć zmiany nadchodzące w przyszłości, ponieważ ludzkość nadal napędza zmiany w naszych oceanach i planecie poprzez zmiany klimatu i inne czynniki.

Animacja pojawiła się w artykule Hundred million years of landscape dynamics from catchment to global scale opublikowanym w Science.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BGR | Faculty of Science, University of Sydney