Kosmiczna cegła StarCrete z dodatkiem ziemniaków i soli

Materiał nazwany StarCrete mógłby posłużyć do budowania domów i innej infrastruktury na Księżycu lub Marsie.

StarCrete - materiał z pyłu kosmicznego, skrobii ziemniaczanej i szczypty soli
StarCrete – materiał z pyłu kosmicznego, skrobii ziemniaczanej i szczypty soli | fot. The University of Manchester

Trwa inny rodzaj wyścigu kosmicznego, w którym inżynierowie próbują wymyślić najlepszy sposób budowania na innych ciałach niebieskich. Koncepcje budowy na Księżycu obejmowały wykorzystanie księżycowego pyłu i materiałów, które mogą generować elektryczność, podczas gdy w przypadku Marsa naukowcy badali cegły bez pieczenia i drukowane w 3D przy użyciu minerałów planetarnych.

Sprawdź też: Drewniane wieże i pionowe lasy na nabrzeżu Toronto

Teraz, od zespołu, który wcześniej opracował AstroCrete — materiał stworzony z krwi, moczu i marsjańskiego brudu, pochodzi nieco smaczniejszy StarCrete, wykonanego z pozaziemskiego pyłu, skrobi ziemniaczanej i odrobiny soli. A zespół twierdzi, że jest wystarczająco silny, aby można było zbudować z niego domy na planecie.

Podczas testów StarCrete miał wytrzymałość na ściskanie 72 megapaskali (MPa), ponad dwukrotnie większą niż zwykły beton (32 MPa). Wykonany z pyłu księżycowego StarCrete osiągnął ponad 91 MPa. Poprzednia AstroCrete zespołu miała około 40 MPa, ale miała tę wadę, że wymagała stałego źródła krwi do produkcji materiałów budowlanych.

Ponieważ będziemy produkować skrobię jako pożywienie dla astronautów, sensowne było spojrzenie na nią jako na środek wiążący, zamiast ludzkiej krwi. Ponadto obecne technologie budowlane wciąż wymagają wielu lat rozwoju i wymagają znacznej energii oraz dodatkowego ciężkiego sprzętu przetwarzającego, co zwiększa koszty i złożoność misji. StarCrete nie potrzebuje tego, więc upraszcza misję i czyni ją tańszą i bardziej wykonalną. W każdym razie astronauci prawdopodobnie nie chcą mieszkać w domach zrobionych ze strupów i moczu.

– powiedział Aled Roberts, główny badacz tego projektu

Jednym z wielu wyzwań związanych z budowaniem w kosmosie jest to, że będzie to wymagało opłacalnych materiałów budowlanych wytwarzanych na miejscu. Transportowanie tradycyjnych cegieł i zaprawy byłoby zbyt drogie.

Naukowcy odkryli, że worek (55 funtów/25 kg) odwodnionych ziemniaków (chipsów) zawierał wystarczającą ilość skrobi, aby wyprodukować prawie pół tony StarCrete, czyli 213 cegieł. Dla porównania, dom z trzema sypialniami zbudowany jest z około 7500 cegieł.

Skromny chips udowadnia swoją siłę jako środek wiążący dla nowych materiałów budowlanych

Zespół użył symulowanej marsjańskiej gleby zmieszanej ze skrobią i odkrył, że dodanie zwykłej soli, chlorku magnezu, znacznie poprawiło wytrzymałość ich cegieł. Związki te mogą pochodzić z powierzchni Marsa – a nawet z łez astronautów.

Naukowiec z The University of Manchester, pracujący na kosmicznymi cegłami
fot. The University of Manchester

Naukowcy, którzy niedawno uruchomili firmę zajmującą się zrównoważonymi materiałami budowlanymi DeakinBio, mają teraz nadzieję, że wydobędą swoje biokompozytowe bloki budulcowe z laboratorium i znajdą solidne rozwiązanie dla wrażliwego na wilgoć spoiwa skrobiowego, aby uczynić StarCrete przyjaznym dla Ziemi.

Przy około 8% globalnej emisji CO₂ pochodzącej z produkcji cementu i betonu, silna, ekologiczna alternatywa może być również mile widzianym dodatkiem dla naszejplanety.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Open Engineering.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet w Manchesterze | New Atlas