Długopis Retro 51 upamiętnia pierwszy prom kosmiczny NASA Columbia

Nowy, limitowany długopis Space Shuttle Columbia Tornado firmy Retro 51 jest hołdem dla pierwszego skrzydlatego orbitera NASA, który dotarł na orbitę.

Długopis kolekcjonerski Space Shuttle Series od Retro 51
Długopis kolekcjonerski Space Shuttle Series od Retro 51

Dwadzieścia lat po tym, jak został tragicznie utracony, gdy ponownie wszedł w atmosferę, prom kosmiczny Columbia był inspiracją dla kolekcjonerskiego długopisu, który może pomóc w uruchomieniu nowej generacji naukowców, inżynierów i odkrywców. Retro 51 we wtorek (28 lutego 2023 roku) wydał swój nowy długopis kulkowy z wizerunkiem promu kosmicznego Columbia Tornado – najnowszy w linii kolekcjonerskich przyrządów do pisania tej firmy.

To może Ci się także spodobać: Zegarki Swatch Space Collection (NASA) już dostępne!

Długopis z limitowanej edycji jest kontynuacją współpracy z Astronaut Scholarship Foundation, organizacją non-profit, która nagradza studentów za wybitne osiągnięcia w nauce i technologii na studiach licencjackich.

W uznaniu osiągnięć naukowych wielu astronautów i załóg lotniczych Columbii, Retro 51 wprowadza na rynek drugi projekt z serii promów kosmicznych. Za każde zakupione pióro Columbia Space Shuttle zostanie przekazana darowizna na rzecz Astronaut Scholarship Foundation, aby pomóc zainspirować następne pokolenie bohaterów i odkrywców.

— opisała firma na swojej stronie internetowej

Limitowane do 1958 sztuk nowe długopisy Space Shuttle Columbia Tornado Retro 51 są dostępne w zaprojektowanej specjalnie pamiątkowej tubie. Każdy długopis ma wygrawerowany numer seryjny, logo Astronaut Scholarship Foundation na górze przycisku.

Liczba sztuk tego długopisu – 1958 — to ukłon w stronę roku, w którym powstała NASA. Każde pióro o wartości 60 USD odtwarza wygląd pierwszego skrzydlatego orbitera amerykańskiej agencji kosmicznej, który wszedł na orbitę w kwietniu 1981 roku. Projekt pióra przypomina oczywiście sam statek kosmiczny, z kocami izolującymi górną część i płytkami termicznymi na dole, oraz ozdobionymi czarnymi niklowymi akcentami.

Długopis kolekcjonerski Space Shuttle Series od Retro 51 - zestaw z pamiątkowa tubą
Długopis kolekcjonerski Space Shuttle Series od Retro 51 – zestaw z pamiątkowa tubą

Podobnie jak prawdziwa Columbia, której lot poprzedził atmosferyczny pojazd testowy, nowe Tornado jest drugim wydaniem z serii promów kosmicznych Retro 51 po wprowadzeniu Enterprise Tornado we wrześniu 2021 roku. Ograniczona liczba tych oryginalnych długopisów jest nadal dostępna w Astronaut Scholarship Foundation, zapakowane ze zdjęciem podpisanym przez dowódcę testu podejścia i lądowania – Freda Haise’a.

Columbia Space Shuttle Tornado to najnowszy długopis Retro 51 o tematyce kosmicznej. Wcześniejsze wydania obejmowały pióra, które przypominają rakiety Mercury-Redstone, Gemini-Titan i Apollo-Saturn V, Kosmiczny Teleskop Hubble’a pióro, specjalny długopis z limitowanej edycji dla Astronaut Scholarship Foundation oraz prom kosmiczny Discovery Tornado we współpracy z Smithsonian’s National Air and Space Museum.

Długopis kolekcjonerski Space Shuttle Series od Retro 51

W grudniu 2021 roku Pen Boutique nawiązał współpracę z Retro 51, aby wydać samodzielne Tornado i trzyczęściowy zestaw z piórem wiecznym i ołówkiem automatycznym z okazji pierwszej wspólnej misji kosmicznej USA i Rosji — projektu testowego Apollo-Sojuz w lipcu 1975 roku. Pióra łączyły wygląd radzieckiego statku kosmicznego Sojuz z metalowym wykończeniem modułu dowodzenia Apollo.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Retro 51 | Space.com