Narodowe koszty blokowania dostępu do Internetu są ogromne!

Najpierw ograniczając, a następnie blokując dostęp do serwisów społecznościowych i informacyjnych, Rosja ponosiła największy koszt za blokadę Internetu w 2022 roku.

Koszt gospodarczy wprowadzania blokady internetu (wg krajów w mln USD) w 2022 roku
Koszt gospodarczy wprowadzania blokady internetu (wg krajów w mln USD) w 2022 roku

Serwis Top 10 VPN szacuje koszty ekonomiczne Rosji na 21,6 miliarda dolarów – od czasu inwazji na Ukrainę w lutym do końca roku. Ponieważ blokady obejmują cały kraj, duża liczba dotkniętych nimi osób powoduje wysoką cenę. Szacunkowy koszt ograniczenia internetu stawia Rosję przed drugim w rankingu Iranem, gdzie w zeszłym roku przedłużające się protesty antyrządowe spotkały się z nadmierną siłą i powtarzającymi się wyłączeniami internetu przez rządzących. Dotknęło to prawie 72 miliony ludzi, a koszt ekonomiczny wyniósł 773 miliony dolarów.

Sprawdź też: „Twórcy manipulacji” to dokument o tym, jak tworzy się niewiedzę

Kazachstan zajmuje trzecie miejsce z przerwami w dostępie do Internetu po protestach na początku 2022 roku, które wywołane były wzrostami cen paliw. Ta blokada spowodowała straty gospodarcze w wysokości ponad 400 mln USD.

Birma to kraj, który najdłużej wyłączał internet w 2022 roku: ponad 17.500 godzin. Blokady są ukierunkowane – głównie na stan zachodnich Chin na granicy z Bangladeszem – i zostały ocenione jako czwarte pod względem kosztów.

Nigeria zniosła zakaz na Twitterze na początku roku, ale w styczniu nadal dotyczył on ponad 100 milionów ludzi w całym kraju i pochłonął koszty ekonomiczne w wysokości 83 milionów dolarów. Etiopia w zeszłym roku doświadczyła długich przestojów trwających prawie 9.000 godzin. Ponownie, ponieważ władze atakowały ogarnięty wojną domową region Tigray, dotknęło to mniej osób, a koszty utrzymały się na poziomie około 146 milionów dolarów, pomimo ciągłego charakteru ograniczeń.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | Top 10 VPN