„Twórcy manipulacji” to dokument o tym, jak tworzy się niewiedzę

Film dokumentalny „Twórcy manipulacji” dobitnie wyjaśnia, jak społeczeństwo manipulowane jest przez wielkie firmy, stosujące techniki walki z nauką.

„Twórcy manipulacji” – film dokumentalny
na zdjęciu prof. Frederick vom Saal z Uniwersytetu Missouri, który odkrył manipulacje związane z bisfenolem A | kadr z filmu

Dlaczego dopiero po dziesięcioleciach oficjalnie przyznano, że tytoń jest niebezpieczny dla zdrowia? Dlaczego duża część społeczeństwa nadal uważa, że ​​działalność człowieka nie ma wpływu na zmiany klimatu? Czy pestycydy neonikotynoidowe naprawdę odpowiadają za nadmierną śmiertelność pszczół? Dlaczego uznanie bisfenolu A za substancję zaburzającą gospodarkę hormonalną motywowało jedynie nieśmiałe zakazy?

Dzięki tym „podręcznikowym przypadkom”, które od laboratoriów po sieci społecznościowe są wynikiem bitew planowanych za miliony dolarów, w filmie dokumentalnym Twórcy manipulacji, niezależni naukowcy z całego świata demaskują prawdziwych sprawców i ich techniki.

Film ujawnia zarysy mało znanej ofensywy, która została rozpoczęta już w latach pięćdziesiątych. Choć techniki i sposoby manipulowania nauką i badaniami naukowymi ciągle się zmieniają – stosunkowo nowa dziedzina o nazwie Agnotologia – pozwala badać i demaskować kulturalnie uwarunkowanej niewiedzy lub wątpliwości, w szczególności publikowania niedokładnych lub wprowadzających w błąd danych naukowych. 

Nazwa została utworzona przez Roberta N. Proctora, profesora historii nauki i techniki na Uniwersytecie Stanforda i pochodzi z greckich słów ἄγνωσις, agnōsis oraz -λογία, -logia. Termin ten nawiązuje do stającej się coraz powszechniejszą sytuacji, gdzie uzyskanie przez kogoś więcej wiedzy na temat jakiegoś zagadnienia skutkuje zwiększeniem wątpliwości i niepewności w stosunku do sytuacji sprzed jej poznania.

Zobacz też: „Jak zostać tyranem” — dokumentalna opowieść o 6 dyktatorach

Niektórymi z przyczyn ignorancji wywołanej czynnikami kulturowymi są: niedbałość mediów, tajemnice i cenzura przemysłowa lub państwowa, niszczenie dokumentów oraz mnóstwo form selekcji polityczno-kulturowej, zaniedbań czy lekceważenia.

Zachęcam do obejrzenia filmu Twórcy manipulacji (tyt. oryg. La fabrique de l’ignorance) – dzięki niemu inaczej spojrzycie na płaskoziemców, czy wielkie firmy dbające tylko o swój interes.

Film emitowany jest na kanałach Planete+ i Discovery lub można obejrzeć go w dowolnej chwili online na platformie Canal+ online.

  • Opis: W dzisiejszych czasach szum informacyjny jest niemal nie do zniesienia. Nadmiar danych przytłacza. Fake newsy prowadzą nas na manowce. Gdzie podziała się prawda naukowa? Dlaczego i w jaki sposób wielkie korporacje manipulują globalną opinią publiczną? Autorzy dokumentu starają się odpowiedzieć na te pytania, oddając głos m.in. ekspertom od agnotologii i kognitywistyki.
  • Reżyseria: Franck Cuveillier, Pascal Vasselin.
Oglądaj na Canal+ online

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Planet+ | Canal+ online | Wikipedia