Film dokumentalny „Twórcy manipulacji” dobitnie wyjaśnia, jak społeczeństwo manipulowane jest przez wielkie firmy, stosujące techniki walki z nauką.
Dlaczego dopiero po dziesięcioleciach oficjalnie przyznano, że tytoń jest niebezpieczny dla zdrowia? Dlaczego duża część społeczeństwa nadal uważa, że działalność człowieka nie ma wpływu na zmiany klimatu? Czy pestycydy neonikotynoidowe naprawdę odpowiadają za nadmierną śmiertelność pszczół? Dlaczego uznanie bisfenolu A za substancję zaburzającą gospodarkę hormonalną motywowało jedynie nieśmiałe zakazy?
Dzięki tym „podręcznikowym przypadkom”, które od laboratoriów po sieci społecznościowe są wynikiem bitew planowanych za miliony dolarów, w filmie dokumentalnym Twórcy manipulacji, niezależni naukowcy z całego świata demaskują prawdziwych sprawców i ich techniki.
Film ujawnia zarysy mało znanej ofensywy, która została rozpoczęta już w latach pięćdziesiątych. Choć techniki i sposoby manipulowania nauką i badaniami naukowymi ciągle się zmieniają – stosunkowo nowa dziedzina o nazwie Agnotologia – pozwala badać i demaskować kulturalnie uwarunkowanej niewiedzy lub wątpliwości, w szczególności publikowania niedokładnych lub wprowadzających w błąd danych naukowych.
Nazwa została utworzona przez Roberta N. Proctora, profesora historii nauki i techniki na Uniwersytecie Stanforda i pochodzi z greckich słów ἄγνωσις, agnōsis oraz -λογία, -logia. Termin ten nawiązuje do stającej się coraz powszechniejszą sytuacji, gdzie uzyskanie przez kogoś więcej wiedzy na temat jakiegoś zagadnienia skutkuje zwiększeniem wątpliwości i niepewności w stosunku do sytuacji sprzed jej poznania.
Zobacz też: „Jak zostać tyranem” — dokumentalna opowieść o 6 dyktatorach
Niektórymi z przyczyn ignorancji wywołanej czynnikami kulturowymi są: niedbałość mediów, tajemnice i cenzura przemysłowa lub państwowa, niszczenie dokumentów oraz mnóstwo form selekcji polityczno-kulturowej, zaniedbań czy lekceważenia.
Zachęcam do obejrzenia filmu Twórcy manipulacji (tyt. oryg. La fabrique de l’ignorance) – dzięki niemu inaczej spojrzycie na płaskoziemców, czy wielkie firmy dbające tylko o swój interes.
Film emitowany jest na kanałach Planete+ i Discovery lub można obejrzeć go w dowolnej chwili online na platformie Canal+ online.
- Opis: W dzisiejszych czasach szum informacyjny jest niemal nie do zniesienia. Nadmiar danych przytłacza. Fake newsy prowadzą nas na manowce. Gdzie podziała się prawda naukowa? Dlaczego i w jaki sposób wielkie korporacje manipulują globalną opinią publiczną? Autorzy dokumentu starają się odpowiedzieć na te pytania, oddając głos m.in. ekspertom od agnotologii i kognitywistyki.
- Reżyseria: Franck Cuveillier, Pascal Vasselin.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Planet+ | Canal+ online | Wikipedia