iOS 16 na ponad 81% urządzeń, ale iPadOS 16 ledwo przekracza 50%

Prawie wszystkie iPhone’y mają system iOS 16, ale tylko połowa iPadów została zaktualizowana do najnowszej wersji systemu iPadOS 16.

Udział wersji systemów iOS 16 i iPadOS 16 (luty 2023) - oficjalne dane Apple
Udział wersji systemów iOS 16 i iPadOS 16 (luty 2023) – oficjalne dane Apple

Według oficjalnych danych firmy Apple dla programistów, aż 81% wszystkich iPhone’ów wydanych w ciągu ostatnich czterech lat ma jakąś wersję mobilnego systemu operacyjnego iOS 16. To znacznie wyższy odsetek niż w przypadku użytkowników Androida, którzy zainstalowali najnowszą aktualizację systemu operacyjnego od Google. Ale użytkownicy iPada aktualizują swoje urządzenia znacznie wolniej niż użytkownicy iPhone’a. Tylko 53% tabletów Apple’a wydanych w ciągu ostatnich czterech lat ma iPadOS 16. Dla porównania, rok temu (w styczniu 2023 roku) – iOS 15 był zainstalowany na 72% iPhone’ów, a iPadOS 15 na 57% iPadów (wydanych w ciągu ostatnich 4 lat od podania statystyk).

81% najnowszych iPhone’ów ma system iOS 16

W aktualizacjach systemów iOS i iPadOS Apple dystrybuuje nowe wersje dołączonych aplikacji, takich jak Safari czy Mail. Ale to dopiero początek — w ten sposób łatane są również luki w zabezpieczeniach.

Fakt, że 81% najnowszych iPhone’ów ma system iOS 16, oznacza, że znaczna większość tych telefonów nie ma rażących problemów z bezpieczeństwem. Te statystyki pochodzą bezpośrednio od Apple’a i obejmuje „urządzenia, które łączyły się z App Store’em 14 lutego 2023 roku”.

Kiedy policzy się wszystkie iPhone’y, nie tylko te najnowsze, odsetek instalacji iOS 16 spada nieco o 10 p.p. do 72%. Częściowo jest to wynikiem tego, że wciąż używane są starsze modele telefonów firmy. iPhone’y nadal są przydatne przez wiele lat, ale Apple przestaje wypuszczać aktualizacje iOS po tym, jak urządzenia nie działają przez około pięć lat.

Nawet ten niższy odsetek jest znacznie większy niż liczba telefonów Samsung, Google itp. z Androidem 13. Było to zaledwie 5,2% w styczniu 2023 roku, pełne sześć miesięcy po debiucie wersji systemu operacyjnego Google’a.

Czas zaktualizować iPada

Jeśli posiadasz iPada, według firmy Apple istnieje szansa 50/50, że nadal działa na nim iPadOS 15 lub wcześniejszy. Nawet licząc tylko tablety wypuszczone na rynek w ciągu ostatnich czterech lat, wskaźnik instalacji iPadOS 16 wzrasta do zaledwie 53%.

Jest to zaskakujące, gdy weźmie się pod uwagę, że aktualizacje iPadOS są bezpłatne i łatwe do zainstalowania — podobnie jak aktualizacje systemu iOS.

Oznacza to, że około połowa użytkowników tabletów nie korzysta z nowych funkcji iPadOS 16, a także nie ma najnowszych poprawek bezpieczeństwa.

Użytkownicy iPhone’a i iPada mogą zainstalować nowe wersje iOS i iPadOS bezpośrednio, otwierając aplikację Ustawienia i przechodząc do OgólneUaktualnienia. Alternatywnie aktualizację można również przeprowadzić, podłączając urządzenie do komputera Mac lub komputera PC z uruchomionym programem iTunes.

Oto aktualny udział wersji systemu iOS wśród „urządzeń wprowadzonych w ciągu ostatnich 4 lat” według Apple:

 • 81% iOS 16
 • 15% iOS 15
 • 4% wcześniejsze wersje

Udział wersji systemu iOS na wszystkich urządzeniach, niezależnie od tego, kiedy zostały wydane:

 • 72% iOS 16
 • 20% iOS 15
 • 8% wcześniejsze wersje

Według danych Apple’a, oto jak rozkładają się liczby dla iPadów wydanych w ciągu ostatnich 4 lat:

 • 53% iPadOS 16
 • 39% iPadOS 15
 • 8% wcześniejsze wersje

A jeśli chodzi o udział wersji systemu iPadOS na urządzeniach, niezależnie od tego, kiedy zostały wydane, oficjalne dane wyglądają następująco:

 • 50% iPadOS 16
 • 37% iPadOS 15
 • 13% wcześniejsze wersje

Najnowsze publiczne wersje iOS i iPadOS, to odpowiednio iOS 16.3.1 i iPadOS 16.3.1, które zostały wydane na początku tego tygodnia, ale Apple już testuje wersje beta uaktualnienia iOS 16.4 i iPadOS 16.4.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Developer