iOS 16.3.1, iPadOS 16.3.1, watchOS 9.3.1, macOS 13.2.1, tvOS 16.3.2 już dostępne

W uaktualnieniach systemów operacyjnych firmy Apple jest wiele poprawek błędów – sprawdź nowości w iOS 16.3.1, iPadOS 16.3.1, watchOS 9.3.1, macOS 13.2.1, tvOS 16.3.2.

Uaktualnienia systemów operacyjnych firmy Apple

W poniedziałek 13 lutego 2023 roku firma Apple wydała aktualizacje systemów operacyjnych: iOS 16.3.1, iPadOS 16.3.1, watchOS 9.3.1, macOS Ventura 13.2.1, tvOS 16.3.2 oraz oprogramowanie HomePod w wersji 16.3.1. Chociaż we wszystkich uaktualnieniach nie ma zbyt wiele nowych funkcji, usuwają one niektóre irytujące błędy i groźne luki w zabezpieczeniach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych wydaniach.

Apple opublikowało szczegółowe informacje na temat zawartości bezpieczeństwa każdej aktualizacji. Pierwszy, problem z jądrem, wpływa na wszystkie trzy aktualizacje i jest opisany jako taki, w którym aplikacja może być w stanie wykonać dowolny kod z uprawnieniami jądra. Poprawka rozwiązała problem „używania po zwolnieniu” przez dodanie ulepszonego zarządzania pamięcią. Zidentyfikowany jako CVE-2023-23514 problem został zgłoszony przez Xinru Chi z Pangu Lab i Neda Williamsona z Google Project Zero.

Drugi problem, z WebKit, jest wymieniony jako wpływający na wszystkie systemy operacyjne, a także na samą przeglądarkę Safari. Zgodnie z tym problemem „przetwarzanie złośliwie spreparowanych treści internetowych może prowadzić do wykonania dowolnego kodu”. Apple dodaje, że „jest świadomy raportu, że ten problem mógł być aktywnie wykorzystywany”. Od tego czasu został naprawiony za pomocą „ulepszonych kontroli”. Jest identyfikowany jako CVE-2023-23529 i został znaleziony przez „anonimowego badacza”.

Ostatni problem dotyczy skrótów i dotyczy w szczególności systemu macOS Ventura. W ramach problemu aplikacja „może być w stanie obserwować niechronione dane użytkownika”, co zostało naprawione przez „poprawioną obsługę plików tymczasowych”. CVE-2023-23522 został znaleziony przez Wenchao Li i Xiaolong Bai z Alibaba Group.

iOS 16.3.1

Chociaż iOS 16.3.1 nie zawiera żadnych nowych funkcji, naprawia kilka irytujących błędów i rozwiązuje ciągły problem z jedną z nowych funkcji iPhone’a 14 i iPhone’a 14 Pro.

Zgodnie z informacjami o wydaniu Apple, które możesz sprawdzić poniżej, iOS 16.3.1 rozwiązuje problem z brakiem odpowiedzi w ustawieniach iCloud, a także rozwiązuje błąd, w wyniku którego żądania Siri dotyczące funkcji Znajdź kończyły się niepowodzeniem.

Przeczytaj także: Apple ponownie wyda ulepszoną architekturę HomeKit w iOS 16.4

Wydanie zawiera również „optymalizacje wykrywania wypadków”, które, miejmy nadzieję, naprawiają problemy, w których funkcja mogła się aktywować i omyłkowo wezwać służby ratunkowe.

To uaktualnienie zawiera ważne poprawki błędów oraz uaktualnienia zabezpieczeń dotyczące iPhone’a. Rozwiązuje między innymi następujące problemy:

  • Ustawienia iCloud mogły nie odpowiadać lub wyglądać niepoprawnie, jeśli aplikacje używały iCloud.
  • Polecenia Siri dotyczące usługi Znajdź mogły nie działać.
  • Zoptymalizowano wykrywania wypadków w modelach iPhone 14 i iPhone 14 Pro.
iOS 16.3.1 update OTA

UWAGA! Jeśli korzystasz ze Zdjęć Google, to błąd występujący pod iOS 16.3.1 powoduje awarię Zdjęć Google podczas uruchamiania, więc użytkownicy, którzy polegają na tej usłudze, powinni na razie wstrzymać się z aktualizacją swojego iPhone’a.

Google nie opublikowało żadnych informacji o błędzie ani zbliżającej się poprawce. Użytkownicy iPhone’ów z zainstalowanym systemem iOS 16.3.1 już zweryfikowali, że błąd istnieje i aplikacja za każdym razem natychmiast się zawiesza.

Użytkownicy, którzy pobiorą nową aplikację, będą mogli wykonać proces logowania bez awarii. Po przyznaniu dostępu do całej biblioteki użytkownika aplikacja ulegnie awarii — sygnalizując, że może to być spowodowane sposobem, w jaki Google uzyskuje dostęp do tych obrazów.

Wydaje się, że nie ma to wpływu na inne aplikacje z pełnym dostępem do bibliotek. Google prawdopodobnie wkrótce wyda poprawkę, więc użytkownicy nie będą musieli długo czekać na przywrócenie prawidłowego działania tej aplikacji.

iPadOS 16.3.1

iPady otrzymują oczywiście własną aktualizację, ale iPadOS 16.3.1 rozwiązuje te same dwa problemy, co iOS 16.3.1.:

  • Ustawienia iCloud mogły nie odpowiadać lub wyglądać niepoprawnie, jeśli aplikacje używały iCloud.
  • Polecenia Siri dotyczące usługi Znajdź mogły nie działać.

WatchOS 9.3.1

Niestety, o systemie watchOS 9.3.1 nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Nie ma żadnych nowych funkcji, a informacje o wydaniu dotyczące nowej aktualizacji mówią po prostu, że nowa wersja oprogramowania zawiera „poprawki błędów i ważne aktualizacje zabezpieczeń dla zegarka Apple Watch”.

Informacje o wydaniu nie wskazują, jakie konkretne błędy zostały naprawione ani jakie luki w zabezpieczeniach zostały załatane.

macOS 13.2.1

Historia z macOS 13.2.1 jest bardzo dobrze znana tym, którzy zetknęli się z aktualizacją watchOS 9.3.1. Aktualizacja nie zawiera żadnych funkcji, ale usuwa niektóre błędy i luki w zabezpieczeniach. Apple twierdzi, że aktualizacja zawiera „poprawki błędów i aktualizacje zabezpieczeń dla komputera Mac”.

Firma nie podała w informacjach o wydaniu, które błędy zostały naprawione lub które luki w zabezpieczeniach zostały usunięte.

macOS Ventura 13.2.1 update

tvOS 16.3.2

Jeśli chodzi o tvOS 16.3.2, oprogramowanie obsługujące urządzenia do przesyłania strumieniowego Apple, w tym najnowszy model, Apple TV 4K (2022). Apple nie dostarczyło żadnych informacji o wydaniu, ale aktualizacja prawdopodobnie rozwiąże przynajmniej część tego, co zauważono w wydaniu iOS 16.3.1.

Wersja oprogramowania HomePoda 16.3.2

Oprogramowanie HomePod w wersji 16.3.2 jest już dostępne. Zgodnie z informacjami o wydaniu, nowa wersja usuwa błąd, który powodowałby niepowodzenie niektórych żądań Siri lub HomeKit.

Apple wyraźnie mówi, że „ta aktualizacja rozwiązuje problem polegający na tym, że proszenie Siri o żądania inteligentnego domu może się nie powieść, a także zawiera ogólne ulepszenia wydajności i stabilności”.

Nowa wersja oprogramowania jest dostępna zarówno dla HomePoda, jak i HomePoda mini.

iOS 16.3.1, iPadOS 16.3.1, watchOS 9.3.1, macOS Ventura 13.2.1 i tvOS 16.3.2 są już dostępne do pobrania na kompatybilne urządzenia.

Jeśli więc nic nie robisz dziś wieczorem, nie krępuj się spędzić go na aktualizacji wszystkich swoich urządzeń Apple’a!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple