Namiot chłodzony wodą obniżyłby temperaturę kempingu nawet o 11 °C

Tkanina namiotowa opracowywana na University of Connecticut pomogłaby ochłodzić temperaturę w namiotach.

Namiot w górach o wschodzie słońca
fot. Depositphotos

Nawet najbardziej zapalonym kempingowiczom nie sprawia przyjemności spanie w upalną, duszną noc lub budzenie się w kałuży potu, gdy wschodzące słońce przebija się przez ripstop. Może się to często zdarzać, w zależności od tego, gdzie i kiedy obozujesz, ale w przyszłości może to się zmienić. Naukowiec z University of Connecticut pracuje nad płynnym systemem chłodzenia namiotów, który zapewnia poziomy spadku temperatury bez potrzeby elektryczności, specjalnych chłodziw lub czegokolwiek bardziej skomplikowanego niż galon wody.

Zobacz też: Nowe hamaki i namioty Tentsile Ocean wykonano z plastiku wydobytego z oceanu

Pracując jako naukowiec w Centrum Inżynierii Czystej Energii UConn, Al Kasani poszukuje nowych sposobów chłodzenia namiotów, które zasadniczo zamieniłyby zwykły namiot w chłodnicę wyparną. Badania opierają się na specjalnej tkaninie namiotowej wykonanej z dwutlenku tytanu, który odprowadza wodę ze zbiorników przymocowanych do podstawy namiotu i rozprasza ją na powierzchni tkaniny. Woda odparowuje w upale, tworząc efekt chłodzenia, który podobno może obniżyć temperaturę wewnętrzną nawet o 20 °F (11 °C) w porównaniu z temperaturą zewnętrzną.

Przez lata widzieliśmy różne rozwiązania chłodzenia namiotów, ale większość z nich nie jest idealna z tego czy innego powodu. Przenośne wentylatory to prawdopodobnie najprostszy, najlżejszy i najtańszy sposób na szybkie schłodzenie namiotu, ale nie zapewniają dramatycznego efektu obniżenia temperatury, jaki ma klimatyzacja. Przenośne klimatyzatory stały się ostatnio bardziej popularne i mobilne, ale takie jednostki wymagają zewnętrznego zasilania do pracy lub ładowania i mogą okazać się zbyt duże i nieporęczne dla lżejszych stylów biwakowania. Tkanina odblaskowa zapobiega nagrzewaniu się wnętrza namiotu na słońcu, ale nie schładza namiotu poniżej temperatury otoczenia.

Koncepcja Kasaniego zapewnia efekt chłodzenia bez potrzeby elektryczności lub nieporęcznego sprzętu. Jedynym krytycznym elementem zewnętrznym, aby to zadziałało, jest woda – coś, co jest zwykle łatwo dostępne na zorganizowanych kempingach i można ją uzyskać z naturalnych źródeł podczas bardziej prymitywnego biwakowania w dziczy. Galon (3,8 l) wody wystarcza na pełne 24 godziny chłodzenia.

Projekt namiotu jest wciąż w fazie badań, ale Kasani współpracuje z biurem Usług Komercjalizacji Technologii UConn nad możliwością wprowadzenia na rynek takiego produktu. Według raportu w uniwersyteckiej publikacji informacyjnej UConn Today, projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem branży.

Jesteśmy ciekawi finalnego prototypu i tego, jak zgrabnie system integruje się z funkcjonalnym namiotem. W szczególności zastanawiamy się, jak będą wyglądać zbiorniki wodne. Coś stosunkowo lekkiego i łatwego do spakowania, na przykład styl miękkiego pęcherza, który można znaleźć w plecaku do nawadniania lub projekt podobny do nadającej się do spakowania miski dla psa z tkaniny, wydaje się być najlepszym sposobem, aby namiot był porównywalny z namiotem handlowym o podobnej wielkości pod względem wagi i rozmiaru. Cięższy, mniej kompaktowy zbiornik mógłby ograniczyć atrakcyjność rynkową takiego systemu.

Oprócz kempingów rekreacyjnych Kasani widzi zastosowanie tego projektu w produktach namiotowych zbudowanych do zastosowań profesjonalnych, takich jak wojsko, leśnictwo i ratownictwo.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet Connecticut | New Atlas
grafika główna wykorzystana we wpisie, pochodzi z bazy Depositphotos