Kolejna porażka próby stworzenia szczepionki przeciwko HIV

Trwające ponad dekadę badania i inwestycje w kilka niegdyś obiecujących kandydatów na szczepionki przeciwko HIV kończą się niestety porażką.

Probówka z krwią - test HIV
fot. Depositphotos

Ciosem dla naukowców na całym świecie jest to, że jedyna szczepionka przeciwko wirusowi HIV będąca obecnie w 3. fazie badań na ludziach została uznana za porażkę i badania zostały przerwane. Eksperymentalna szczepionka była testowana na tysiącach uczestników w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Afryce, a jej niepowodzenie powoduje, że obecne badania skupiają się na kilku innych kandydatach, które są tylko we wczesnej fazie badań na ludziach.

Zobacz także: Gdzie w Europie jest najwięcej zakażeń HIV?

Próba, nazwana „Mosaico”, rozpoczęła się w 2019 roku i była jednym z trzech obiecujących późnych testów w świecie rzeczywistym dla kilku rodzajów szczepionek przeciw HIV, które były opracowywane od ponad dekady. Mosaico była ostatnią nadzieją po tych trzech głównych próbach.

Pierwsza próba rozpoczęła się w 2016 roku i objęła ponad 5000 osób w RPA. Ta próba, nazwana „Uhambo”, polegała na testowaniu schematu szczepień, który łączył dwie różne eksperymentalne szczepionki przeciwko HIV. Uhambo zostało wycofane w 2020 roku po tym, jak wczesna analiza danych wykazała, że podobną liczbę zakażeń wirusem HIV wykryto zarówno w grupie otrzymującej szczepionkę, jak i placebo.

Drugi proces, znany jako „Imbokodo”, rozpoczął się w 2017 roku i obejmował około 2500 kobiet w Afryce Subsaharyjskiej. W badaniu tym testowano szczepionkę podobną do próby Mosaico, dostarczającej wiele różnych antygenów HIV w jednym zastrzyku. Imbokodo zostało wycofane w połowie 2021 roku, ponownie po tymczasowej analizie danych, która wykazała, że szczepionka nie zapewnia ochrony przed zakażeniem wirusem HIV.

Teraz, w nowym wspólnym oświadczeniu National Institutes of Health, Johnson & Johnson i HIV Vaccine Trials Network (HVTN), Mosaico zostało oficjalnie przerwane. Historia z Mosaico jest niestety taka sama. Po włączeniu około 3900 mężczyzn z 50 ośrodków badawczych, tymczasowa analiza danych wykazała podobne wskaźniki zakażeń wirusem HIV między grupami otrzymującymi placebo i szczepionkami.

Susan Buchbinder z HVTN i współprzewodnicząca procesu Mosaico wyraziła zarówno rozczarowanie, jak i nadzieję w oświadczeniu dotyczącym niepowodzenia badania:

Dla naszych partnerów badawczych i innych, którzy przez dziesięciolecia pracowali nad opracowaniem szczepionek mogących zakończyć pandemię HIV/AIDS, wyniki te są rozczarowujące. Chociaż HIV nadal stanowi wyjątkowe wyzwanie dla opracowania szczepionki, społeczność badaczy HIV pozostaje w pełni zaangażowana w robienie właśnie tego, a każde badanie przybliża nas o krok do tej realizacji.

Penny Heaton, członek zespołu badawczego Johnson & Johnson ds. szczepionek, również wyraziła rozczarowanie wynikami lat pracy i inwestycji. Heaton wskazał, że to nie koniec inwestycji firmy farmaceutycznej w leki na HIV:

Pozostajemy niezłomni w naszym zaangażowaniu w rozwój innowacji w HIV i mamy nadzieję, że dane z Mosaico dostarczą wglądu w przyszłe wysiłki na rzecz opracowania bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom Mosaico oraz badaczom, personelowi i uczestnikom.

Niepowodzenie Mosaico to kolejna porażka w dziedzinie badań, która przez dziesięciolecia borykała się z trudnymi niepowodzeniami w badaniach klinicznych. Z pewnością istnieje kilku obiecujących nowych kandydatów na szczepionki przeciwko HIV na różnych etapach badań – w szczególności szczepionki mRNA przyniosły ostatnio ekscytujące wyniki przedkliniczne – ale te technologie dopiero teraz wchodzą na wczesny etap testów na ludziach, a większe próby będą badane dopiero za kilka lat.

Larry Corey, inny badacz współpracujący z HVTN, jest nadal optymistą, czy poczyniono postępy. Corey mówi, że z każdą nieudaną próbą kliniczną dokonuje się odkryć. Badania są usprawniane i nawet bez skutecznej szczepionki leki na HIV są coraz lepsze:

HIV to stale zmieniający się i bardzo wymagający przeciwnik. Możemy być rozczarowani, gdy nasze najlepsze starania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Przeszliśmy jednak długą drogę i dokonaliśmy wielu odkryć od czasu, gdy oczekiwana długość życia po zdiagnozowaniu wirusa HIV była bardzo krótka.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NIH | HVTN | Johnson&Johnson | New Atlas
grafika główna wykorzystana we wpisie, pochodzi z bazy Depositphotos