Te ekstrawaganckie włoskie ubrania potrafią zmylić systemy rozpoznawania twarzy

Odzież Capable specjalnie wykorzystuje wzory zaprojektowane w celu zmylenia systemów AI do wykrywania ludzi.

Odzież Capable potrafiąca zmylić systemy AI do rozpoznawania ludzi

Mogą być trochę brutalne dla oka, ale Capable twierdzi, że jego mylące wizualnie i niezwykle drogie bawełniane dzianiny zostały zaprojektowane tak, aby zmylić systemy rozpoznawania twarzy AI. Oszukują systemy uczenia maszynowego tak, aby myślały, że jesteś zwierzęciem, a nie człowiekiem. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą nie chcieć być śledzeni przez szeroko rozpowszechnioną technologię rozpoznawania twarzy – dla większości ludzi to dość dystopijna myśl, że rządy na całym świecie mają teraz dostęp do systemów, które mogą identyfikować i profilować cię po prostu za pomocą nagrań z kamer monitorujących.

Przeczytaj też: Chińska policja używa okularów do rozpoznawania twarzy

I nawet w krajach, w których rządy przysięgły, że nie będą używać tej technologii, to ta jest tak samo dostępna dla korporacji, które mogą i będą jej używać do kierowania spersonalizowanych reklam.

Większość tych maszyn można oszukać, nosząc maskę, ale dom mody Capable z Turynu opracował kreatywne rozwiązanie, które potrafi zmylić systemy sztucznej inteligencji, nawet przy całkowicie odsłoniętej twarzy.

Zaprojektowana jako część doktoratu współzałożycielki Rachele Didero na Uniwersytecie w Mediolanie, kolekcja Manifesto wykorzystuje szereg wzorów, które ludziom wydają się dziwne i ekstrawaganckie, ale zawierają szczegóły i wskazówki, które powodują, że systemy sztucznej inteligencji zapisują całe twoje ciało jako zebrę, psa lub żyrafę, a nie jako ludzki kształt, uniemożliwiając im zawracanie sobie głowy analizą i znalezieniem dopasowania do twojej twarzy.

Dziwne wzorce oszukują algorytmy, takie jak wykrywanie obiektów YOLO, myśląc, że całe twoje ciało jest zwierzęciem, więc nawet nie szukają twarzy, aby spróbować dopasować poruszającą się postać.

Didero przetestował projekty za pomocą YOLO (You Only Look Once), systemu wykrywania obiektów opartego na sieci neuronowej, który jest w stanie szybko klasyfikować obiekty w wideo w czasie rzeczywistym i rozpoznawać twarze po przeszkoleniu przy użyciu bazy danych zdjęć.

Wyniki rozpoznawania ludzi w ubraniach Capable przez systemy AI
Wyniki rozpoznawania ludzi w ubraniach Capable przez systemy AI

Z jednej strony wyobrażamy sobie, że byłoby dość trywialnym projektem dla wrogiego rządu, aby kliknąć prawym przyciskiem myszy obrazy na stronie internetowej Capable i dodać je do swoich systemów rozpoznawania sklasyfikowanych jako ludzie, udaremniając tego rodzaju rzeczy prawie natychmiast.

Z drugiej strony prawdopodobnie nie jest to warte ich czasu – Capable sprzedaje sweter z górnego zdjęcia za 420 euro (460 USD), więc technologia jest obecnie dostępna tylko dla wyjątkowo zamożnych dysydentów.

Możesz zobaczyć niektóre z firmowych testów YOLO na poniższym filmie:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Capable | New Atlas