16 lat temu Steve Jobs przedstawił iPhone’a

Dziś mija 16 lat, odkąd Steve Jobs, dyrektor generalny Apple’a, stanął na scenie Macworld Expo w San Francisco w Kalifornii i po raz pierwszy przedstawił światu iPhone’a.

Say hello to iPhone - grafika ze strony firmy Apple z 29 czerwca 2007 r.
„Say hello to iPhone” – grafika ze strony firmy Apple z 29 czerwca 2007 r.

Stojąc na scenie Macworld Expo, Jobs wypowiedział słowa, które przeszły do historii jako wprowadzenie urządzenia, które zmieni wszystko. „Dzisiaj Apple wynalazło telefon na nowo”, powiedział Jobs, prezentując iPhone’a, który wyróżniał się w tamtym czasie futurystycznym wyglądem, wielodotykowym wyświetlaczem bez fizycznej klawiatury i iPhoneOS –specjalnie stworzonym dla tego urządzenia mobilnym systemem operacyjnym.

Zobacz także: 10 przydatnych porad i wskazówek dotyczących iPhone’a od Apple’a

Jobs słynnie opisał iPhone’a jako iPod z dotykowym sterowaniem, telefon i przełomowe urządzenie do komunikacji internetowej w jednym – trzy odrębne funkcje, z którymi żadne urządzenie w tamtym czasie nie było w stanie poradzić sobie jednocześnie. Pierwszy iPhone miał 3,5-calowy wyświetlacz LCD, 2-megapikselowy aparat oraz aluminiowo-plastikową obudowę.

Każdego roku, począwszy od pierwszego iPhone’a, Apple aktualizuje swojego smartfona o nowe funkcje i możliwości. Pierwsze znaczące przeprojektowanie iPhone’a pojawiło się wraz z iPhonem 4 w 2010 roku, trzy lata po wprowadzeniu na rynek oryginalnego iPhone’a. ‌iPhone‌ 4 był punktem zwrotnym w historii ‌iPhone’a‌, oferując całkowicie nowy design z płaskimi krawędziami, zupełnie nowy wyświetlacz Retina, procesor A4, 5-megapikselowy aparat, lampę błyskową LED i wiele więcej.

Dwa lata później iPhone 5 oznaczał kolejne przeprojektowanie iPhone’a, dzięki czemu był wyższy dzięki większemu wyświetlaczowi Retina, układowi A6, cienkiej konstrukcji, co czyniło go „najcieńszym smartfonem na świecie” w tamtym czasie, nowemu 8-megapikselowemu iSight aparat i nie tylko.

W następnych latach Apple wprowadził kilka innowacji, które funkcjonują do dziś, takie jak Touch ID i Face ID, zaawansowane aparaty fotograficzne, wiodące w branży parametry smartfonów i żywotność baterii, eleganckie wzornictwo i ściśle zintegrowany ekosystem – system iOS współpracujący z pozostałymi systemami firmy Apple.

Linia iPhone’a obejmuje obecnie pięć różnych modeli: iPhone SE, iPhone 14, „iPhone 14‌ Plus, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Obecne iPhone’y posiadają funkcje, które były nie do pomyślenia w czasach, gdy wprowadzano pierwszego iPhone’a. Dotyczy to wyświetlacza na całym ekranie bez przycisku Home i cienkich ramek, rozpoznawania twarzy, nagrywania wideo w jakości 4K, aparatu 48 MP, dynamicznej wyspy (Dynamic Island), wyświetlacza o wyższej częstotliwości odświeżania, oraz wszystkich funkcji i możliwości systemu iOS 16.

Pierwszy iPhone trafił do sprzedaży 29 czerwca 2007 roku, prawie pół roku od jego zaprezentowania 9 stycznia 2007 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Macrumors