Okryto pierwszego „wirusożercę” – organizm, który zjada wirusy

Orzęsek to zapewne nie jedyny organizm, który gustuje w wirusach – ale jest pierwszym odkrytym przez naukowców wirusożercą.

Zdjęcie mikroskopowe przedstawiające chlorowirusy atakujące kawałek glonów
Zdjęcie mikroskopowe przedstawiające chlorowirusy atakujące kawałek glonów |fot. Kit Lee i Angie Fox

Podaj jakiś rodzaj materii organicznej a jest szansa, że ​​jakiś organizm wyewoluował, aby ją zjeść. Rośliny, mięso, glony, owady i bakterie są spożywane przez różne stworzenia, ale dopiero teraz naukowcy odkryli coś nowego w menu – na talerzu niektórych organizmów są też wirusy. Ponieważ wirusy występują absolutnie wszędzie, nieuniknione jest, że organizmy przypadkowo je zużyją. Ale badacz John DeLong z University of Nebraska-Lincoln chciał dowiedzieć się, czy jakiekolwiek drobnoustroje aktywnie zjadają wirusy i czy taka dieta może wspierać fizjologiczny wzrost jednostek i wzrost populacji społeczności.

Zobacz też: Kolejna potencjalna ofiara klimatyczna: urocze puszyste kulki z alg

Wirusy składają się z naprawdę dobrych rzeczy: kwasów nukleinowych, dużo azotu i fosforu. Wszystko powinno chcieć je zjeść. Tak wiele rzeczy zje wszystko, co wpadnie im w ręce. Na pewno coś by się nauczyło jeść te naprawdę dobre składniki.

— powiedział DeLong.

Aby przetestować tę hipotezę, DeLong i jego zespół pobrali próbki wody ze stawu, wyizolowali różne drobnoustroje, a następnie dodali duże ilości chlorowirusa, mieszkańca słodkiej wody, który infekuje zielone algi. W ciągu następnych kilku dni zespół śledził wielkość populacji wirusów i innych drobnoustrojów, aby sprawdzić, czy te drugie zjadają te pierwsze.

I rzeczywiście, jeden konkretny mikrob wydawał się podjadać wirusy – pospolity orzęsek planktonowy znany jako Halteria (określany jako skaczący oligotrych). W próbkach słodkiej wody bez innego źródła pożywienia dla orzęsków populacje Halteria wzrosły około 15 razy w ciągu dwóch dni, podczas gdy poziom chlorowirusa spadł 100-krotnie. W próbkach kontrolnych bez wirusa Halteria w ogóle nie rosła.

W dalszych testach zespół oznaczył DNA chlorowirusa barwnikiem fluorescencyjnym i odkrył, że komórki Halterii wkrótce zaczęły świecić. Pomogło to potwierdzić, że Halteria rzeczywiście konsumowała wirusa.

Eksperymenty te pokazują, że nowo ukuty termin wirusożercy (z ang. virovory) może teraz zająć swoje miejsce wśród roślinożerców, mięsożerców i innych, a Halteria została koronowana na pierwszego znanego virovora. Ale oczywiście jest mało prawdopodobne, aby był to jedyny przypadek, a naukowcy planują kontynuować badanie tego zjawiska, w tym jego wpływu na sieci pokarmowe i większe systemy, takie jak obieg węgla.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: University of Nebraska-Lincoln | Eurekalert | New Atlas