„Mroźna planeta II” od 1 stycznia 2023

W niedzielę 1 stycznia 2023 roku debiutuje kolejny sezon cyklu „Mroźna planeta II” na BBC Earth.

„Mroźna planeta II” na BBC Earth od 1 stycznia 2023 roku o godz. 11:00 i 20:00

W 2011 roku „Mroźna planeta” w wyjątkowy sposób umożliwiła nam obserwowanie życia na biegunach. Teraz, 11 lat później, nowa odsłona serii idzie dalej i bada też życie poza obszarem polarnym. „Mroźna planeta II” śledzi dramaty dzikich zwierząt rozgrywające się we wszystkich najzimniejszych regionach świata: wśród górskich szczytów, na zamarzniętych pustyniach, w zasypanych śniegiem lasach i skutych lodem oceanach. Narratorem pozostał niezrównany Sir David Attenborough.

To może też Cię zaciekawić: 6 nowych seriali dokumentalnych z kolekcji historii naturalnej Netfliksa

To ostatnie prawdziwe pustkowia na Ziemi, miejsca gdzie przetrwać jest tak trudno, że zamieszkują je wyłącznie zwierzęcy herosi. Od niedźwiedzi polarnych po pingwiny, od tygrysów syberyjskich po małpy śnieżne, każdy gatunek musi stawić czoła szczególnym wyzwaniom, aby przetrwać w swoim ekstremalnym środowisku.

Sześcioczęściowa seria, filmowana w rozdzielczości UHD przy użyciu kamer najnowszej technologii, prezentuje nowe, zaskakujące zachowania zwierząt, ich intymne historie i fascynujące widowiska sfilmowane po raz pierwszy. To szansa, aby doświadczyć cudów zamarzniętych krain naszej planety, które znajdują się właśnie u progu głębokich zmian.

Wraz z niespotykanym dotąd tempem wzrostu temperatur nasza mroźna planeta dosłownie niknie w oczach. Seria ujawnia prawdziwy wpływ tych zmian zarówno na świat przyrody, jak i ludzi. Widzowie poznają naukowców, którzy poświęcili swoje życie, aby zrozumieć, co te zmiany oznaczają – nie tylko dla zwierząt i ludzi zamieszkujących te krainy, ale i dla całej planety.

Ruszyła kampania BBC Earth wspierająca premierę “Mroźnej planety II”

W ramach aktywności powstały wizualizacje CGI pokazujące trzy polskie miasta pokryte lodem, zwracając w ten sposób uwagę na to, że bez względu na to w której części globu mieszkamy, w kwestiach globalnego ocieplenia stąpamy po kruchym lodzie.

Wizualizacje będzie można podziwiać na żywo przy Centrum Bankowo-Finansowym na rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a w Warszawie 29 grudnia 2022 r.

Czy gdyby mroźne krainy były naszym domem, a efekty ocieplenia klimatu byłyby łatwiej zauważalne gołym okiem to potraktowalibyśmy naszą rolę w ratowaniu planety poważniej?

„Mroźna planeta II” zabiera widzów w podróż w najzimniejsze regiony świata: na górskie szczyty, zamarznięte pustynie, do zasypanych śniegiem lasów i na skute lodem oceany. Różnorodność ekosystemów tych krain jest zaskakująca, a fakt, że zdają się nietknięte przez człowieka dodaje im magii. Warunki tutaj są wyjątkowo surowe, więc zamieszkują je wyłącznie zwierzęcy herosi. Przy okazji tej pięknej opowieści seria zwraca uwagę na to, że w wyniku niespotykanego dotychczas tempa wzrostu temperatur lodowe krainy nikną w oczach. Naukowcy omawiają prawdziwy wpływ tych zmian nie tylko na życie fauny, flory oraz ludzi, lecz także całej planety.

Przygotowując wizualizacje skutych lodem polskich miast – Krakowa, Sopotu i Warszawy – BBC Earth miało na celu podkreślenie, że globalne ocieplenie wpływa także na nasz dom, nawet jeśli efekty są mniej widoczne niż na obszarach sfilmowanych w „Mroźnej planecie II”.

Nasze życie na Ziemi w dużym stopniu zależy od najzimniejszych miejsc – lodowych światów Arktyki i Antarktydy – których problemy wydają nam się zwykle bardzo odległe. Regiony polarne działają jak gigantyczny klimatyzator, niestety wraz ze zmniejszaniem się pokrywy lodowej i topnieniem wiecznej zmarzliny ten wspaniały system chłodzenia Ziemi uszkadza się.

Zamieniając trzy polskie miasta w lodowe rzeźby, BBC Earth pragnie przybliżyć widzom znaczenie i piękno naszego zamarzniętego świata oraz sprowokować do zastanowienia, czy potraktowalibyśmy poważniej globalne ocieplenie, gdybyśmy to my mieszkali w arktycznych rejonach, które ocieplają się ponad dwa razy szybciej niż reszta świata.

Akcja „Mroźna Polska” wspiera promocję serii „Mroźna planeta II” i jest jednym z elementów kampanii brandowej kanału BBC Earth „Jesteś częścią czegoś większego”, która zwraca uwagę na potęgę natury, jej wagę dla naszego gatunku, ale też ogromny wpływ jaki sami na nią mamy.

Premierowy odcinek odcinka z serii „Mroźna planeta II” na BBC Earth w niedziele o godz. 11:00 i 20:00.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BBC Earth