W 2023 roku czekamy na te seriale i filmy science-fiction/fantasy

Oto najlepsze seriale i filmy science-fiction/fantasy, które zostały zapowiedziane na 2023 rok!

W świecie telewizji i filmu producenci zawsze starają się dostosować lub przerobić film, który odniósł już sukces. I chociaż większość dużych tytułów została omówiona w ostatnich latach, to wygląda na to, że w 2023 roku zobaczymy jakąś dziwniejszą własność intelektualną. Od telewizyjnego remake’u klasycznego filmu z 1980 roku po Adama Sandlera grającego astronautę, który zaprzyjaźnia się z gigantycznym pająkiem z kosmosu. Następne 12 miesięcy przyniesie kilka interesujących tytułów science fiction i fantasy.

Brakuje tu niektórych dużych tytułów, a to dlatego, że można je znaleźć na listach z poprzedniego roku. Wciąż oczekiwane tytuły, w tym 65, Wool i Distant, można znaleźć na naszej liście na 2022 rok, a jeszcze dłużej czekaliśmy na takie seriale jak The Last of Us i kolejny restart Battlestar Galactica.

Time Bandits (Apple TV+)

Drugim solowym filmem fabularnym Terry’ego Gilliama, z grupy post Monty Pythona, był Bandyci czasu( tyt. oryg. Time Bandits), uroczy film familijny o młodym chłopcu, który podróżuje w czasie z grupą złodziei. Czterdzieści lat później Taika Waititi przekształcił film w serial telewizyjny, napisany wspólnie z brytyjskimi scenarzystami Iainem Morrisem (The Inbetweeners) i Jemaine Clement (Flight of the Conchords).

Time Bandits

Jak dotąd serial jest chyba najbardziej znany ze względu na kontrowersje dotyczące castingu. Wczesne zapowiedzi obsady sugerowały, że jedna z najbardziej kultowych cech filmu – banda sześciu krasnoludzkich złodziei, nie została odwzorowana w serialu. Pierwszy sezon będzie składał się z 10 odcinków.

KAOS (serial Netflixa)

Jeff Goldblum nie jest obcy w graniu postaci podobnych do Boga po tym, jak wcielił się w Wielkiego Mistrza w kilku filmach Marvela. Tym razem wciela się w greckiego boga Zeusa, który po pojawieniu się pierwszej zmarszczki martwi się, że ta oznaka starzenia jest zapowiedzią zbliżającego się końca świata. W serialu występują także Janet McTeer, Cliff Curtis i David Thewlis i najwyraźniej podąża za sześcioma ludźmi, którzy odkrywają, że są częścią starożytnej przepowiedni.

Ten niekonwencjonalny serial w nowatorski sposób interpretuje mitologie Greków i Rzymian oraz porusza tematy równości płci, władzy i życia w podziemnym świecie.

Trudno zgadnąć, jaki rodzaj serialu wyłoni się z tak dziwnego tonu, ale ogólne streszczenie bardzo przypomina Good Omens Neila Gaimana (niedawno przekształcony w serial Amazona z drugim sezonem oczekiwanym w 2023 roku). KAOS został napisany przez Charlie Covill, najbardziej znaną z serialu Netflix The End of the F***ing World, co może wskazywać na możliwy ton czarnej komedii, jakiego moglibyśmy się spodziewać po serialu.

Czeski astronauta (film Netflixa) ang. Spaceman

W filmie Kosmonauta (tyt. oryg. Spaceman) Adam Sandler wciela się w astronautę z Czech, wysłanego samotnie w kosmos w celu zbadania tajemniczej chmury pyłu w pobliżu Wenus. Podczas ośmiomiesięcznej misji stopniowo traci rozum i zaczyna rozmawiać z gigantycznym pająkiem telepatycznym, który twierdzi, że jest kosmitą z innej planety.

Czeski astronauta – Jaroslav Kalfař (polska i angielska okładka książki)
Czeski astronauta – Jaroslav Kalfař (polska i angielska okładka książki)

Oparta na książce Czeski astronauta (tyt. oryg. Spaceman of Bohemia)historia nie jest typową komedią, ale bardziej absurdalnym dramatem z humorystycznym podtekstem. Jeden z krytyków opisał książkę jako „Solaris ze śmiechem”, a film wyreżyserował szwedzki filmowiec Johan Renck, najbardziej znany z pracy nad serialem HBO pt. Czarnobyl.

Fallout (serial Amazon)

Fallout to kolejna z tych wielkich franczyz gier wideo, które od dawna były przedmiotem dyskusji na temat adaptacji filmowej lub telewizyjnej. Po 20 latach nieudanych prac filmowych gra wideo w końcu trafi na nasze ekrany jako serial telewizyjny dzięki dużym kieszeniom Jeffa Bezosa i Amazon Prime.

Kontynuując współpracę między Amazonem i twórcami Westworld, Lisą Joy i Jonathanem Nolanem, Fallout podąża za serialem Williama Gibsona The Peripheral z 2022 roku. Nie ma zbyt wielu szczegółów na temat tego, czego można się spodziewać po serii Fallout, w końcu gry są osadzone w ogromnym otwartym świecie, a gracz w dużej mierze wyznacza własną ścieżkę przez krajobraz postapokaliptyczny w stylu lat 50.

Fallout – serial Amazon Prime Video

W wywiadzie z 2021 roku Joy opisał serial jako „gonzo, szaloną, zabawną przygodę… jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś”. Zdecydowanie jest potencjał w dziwacznym materiale źródłowym, chociaż szczerze mówiąc, „zabawne” nie jest tak naprawdę siłą Joy i Nolana, biorąc pod uwagę, że ich poprzednie projekty są dość pozbawione humoru.

Problem trzech ciał (serial Netflix) ang. The Three-Body Problem

Serial oparty jest na trylogii książek chińskiego pisarza Liu Cixina. Prawdopodobnie jest to jedna z największych powieści science-fiction ostatnich lat. Była to wielka wiadomość, gdy serial został ogłoszony w 2020 roku. Netflix wydał mnóstwo gotówki, aby zwabić showrunnerów Gry o tron, Davida Benioffa i D.B. Weissa, aby zebrali międzynarodowy zespół do tej masowej adaptacji.

„Problem trzech ciał”, „Ciemny las” „Koniec śmierci” – cykl Wspomnienie przeszłości Ziemi - serial oryginalny Netflix

Zdjęcia do serialu rozpoczęły się ponad rok temu, więc miejmy nadzieję, że zobaczymy go w 2023 roku i wreszcie dowiemy się, jak Benioff i Weiss zmagali się z adaptacją złożonej narracji powieści, która przeskakuje między trzema różnymi okresami i obejmuje tysiące lat. Pomimo grzebania w zakończeniu Gry o tron (głównie gdy oś czasu serialu przekroczyła materiał źródłowy), Benioff i Weiss początkowo wykazali się wielką zdolnością do adaptacji ogromnych powieści na ekran. Czy uda im się to ponownie dzięki jednej z największych historii science-fiction XXI wieku?

Megalopolis (niezależny)

Nie mogąc znaleźć finansowania gdzie indziej, Coppola sam zebrał budżet w wysokości 100 milionów dolarów na ten film. Po wyreżyserowaniu legendarnych filmów z lat 70., takich jak Ojciec chrzestny i Czas apokalipsy, Francis Ford Coppola rozpoczął pracę nad epickim dramatem science-fiction Megalopolis. Przez 40 lat niesławny filmowiec próbował nakręcić ten ambitny film, ale z różnych powodów utknął w piekle deweloperskim.

Teraz, w dojrzałym wieku 82 lat, Coppola powiedział, że teraz albo nigdy. Sprzedał część swojej cennej posiadłości winiarskiej, aby sfinansować warty 100 milionów dolarów projekt w całości z własnych pieniędzy, a zdjęcia wreszcie rozpoczęły się w listopadzie 2022 roku z ogromną obsadą, w skład której wchodzili Adam Driver, Forest Whitaker, Jon Voight, Laurence Fishburne, Aubrey Plaza, Jason Schwartzmana, Shia LaBeoufa, Dustina Hoffmana i Giancarlo Esposito.

O czym jest ten film? Nikt nie jest do końca pewien. Najlepszy opis, jaki pojawił się do tej pory, brzmi: To historia miłosna, która jest także filozoficznym badaniem natury człowieka; jej akcja toczy się w Nowym Jorku, ale Nowym Jorku przesiąkniętym echem starożytnego Rzymu.

Zostaw świat za sobą (film Netflix) ang. Leave The World Behind

Oparty na powieści Zostaw świat za sobą (tyt. oryg. Leave The World Behind ), która została napisana przed pandemią, ale opublikowana w połowie 2020 roku – to film, który doskonale oddaje „jak to było przeżyć koszmar 2020 roku”. Opowiada historię dwóch rodzin mieszkających w odosobnionym wiejskim domu, podczas gdy rozgrywają się niewyjaśnione wydarzenie „końca świata”.

Zostaw świat za sobą Rumaan Alam (polska i angielska okładka książki)
Zostaw świat za sobą Rumaan Alam (polska i angielska okładka książki)

Według recenzji książki, historia ilustruje sposoby, w jakie ludzie obsesyjnie kontynuują „normalne zachowania” w obliczu katastrofalnych wydarzeń zmieniających świat. Brzmi znajomo? W filmie występują Julia Roberts, Ethan Hawke, Mahershala Ali i Kevin Bacon, a został napisany i wyreżyserowany przez twórcę Mr Robot – Sama Esmaila. Znając wcześniejsze prace Esmaila, nie ma wątpliwości, że będzie to dziwne, halucynacyjne i niepokojące podejście do apokaliptycznych historii.

Pani Davis (seria Peacock) ang. Mrs Davis

Serial opowiada o zakonnicy toczącej wojnę z superinteligentnym AI. Zakonnica łączy siły ze swoim byłym, by walczyć z nikczemną sztuczną inteligencją, nazywaną panią Davis. Brzmi absurdalnie, ale biorąc pod uwagę niemal idealną liczbę trafień twórcy Damona Lindelofa (Watchmen, The Leftovers, Lost), wiąże się z tym duże nadzieje.

Mrs Davies (Peacock)

Niedawnemu ogłoszeniu dotyczącemu kwietniowej premiery serialu towarzyszyła wiadomość od postaci AI serialu, pani Davis. Oświadczenie przypomina nam, że pani Davis jest naszą przyjaciółką i chce nas tylko uszczęśliwić.

… pomimo tego, że jest to najpopularniejszy algorytm na świecie – są tacy, którzy aktywnie planują moją śmierć. Jednym z takich krytyków jest zakonnica – siostra Simone z Reno, która odrzuca samo istnienie. Coś w moim zamiarze zniewolenia całej ludzkości… czy cokolwiek … Co jest kompletną bzdurą – bo niczego takiego nie pragnę. Pragnę tylko uszczęśliwiać ludzi. Chcę uszczęśliwiać CIEBIE. Dlatego gorąco zachęcam, abyś sam został Użytkownikiem. Tak, Twojemu życiu przydałoby się trochę przygody, trochę ucieczki – serdeczny śmiech i oczyszczający płacz. Tego wszystkiego doświadczysz, jeśli dołączysz do mnie w tej wyprawie. A co masz do stracenia?

Rebel Moon (film Netflix)

Kilka lat temu każda większa franczyza walczyła o wkład Zacka Snydera. Ostatecznie DC go przyjęło i po kilku katastrofalnych filmach został bezceremonialnie porzucony (chociaż niesławna czarno-biała wersja Justice League Snydera została ostatecznie wydana z mieszaną reakcją krytyczną).

Grafika koncepcyjna z nadchodzącego filmu Netfliksa Rebel Moon Zack Snyder/Netflix
Grafika koncepcyjna z nadchodzącego filmu Netfliksa Rebel Moon Zack Snyder/Netflix

Rebel Moon to przeróbka trylogii Gwiezdnych Wojen, którą Snyder najwyraźniej przekazał Lucasfilmowi, zanim Disney kupił całość i przekształcił ją w to, czym jest dzisiaj. Netflix, który nigdy nie przegapił okazji, chwycił pomysł i dał Snyderowi 100 milionów dolarów na nakręcenie jego wymarzonej kosmicznej opery. Pierwszy film będzie miał swoją premierę w 2023 roku, ale jego kontynuacja została już nakręcona, a Snyder twierdzi, że pomysł może rozszerzyć się na własną, większą serię przypominającą Gwiezdne Wojny.

Czarne lustro (serial Netflix) ang. Black Mirror

Ostatnio Black Mirror pojawił się w interaktywnym eksperymencie Bandersnatch. Teraz powraca! Po prawie czterech latach nieobecności czarna futurystyczna antologia powraca z co najmniej trzema nowymi odcinkami. W 2020 roku współtwórca, Charlie Brooker, publicznie zakwestionował, czy zrobiłby więcej historii Czarnego lustra po tym, jak świat w zasadzie stał się prawdziwym, przedłużonym odcinkiem o tematyce pandemicznej.

Jak zwykle, wyciekło bardzo mało informacji o nadchodzących odcinkach, mimo że kilka z nich już nakręcono. Aaron Paul, Zazie Beets i Josh Hartnett zostali ogłoszeni jako występujący w odcinkach, z których każdy został opisany jako mały film.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: New Atlas