USB4® w wersji 2 z prędkością do 80 Gb/s

Nowa generacja USB4® w wersji 2.0 ma być dwa razy szybsze i pozwoli na użycie kabli, które już posiadamy w szufladzie.

USB4® v2 do 80 Gb/s
USB4® v2 do 80 Gb/s – nieoficjalne oznaczenie | na podstawie materiałów usb.org

Następna wersja USB może być jednym z najszybszych złącz, jakie widzieliśmy do tej pory. USB Promoter Group twierdzi, że USB4® w wersji 2.0 będzie w stanie osiągnąć prędkość do 80 Gb/s, – dwukrotnie większą niż oryginalne USB4, a nawet Thunderbolt 4. Faktyczna specyfikacja techniczna z USB Implementers Forum, które odpowiada za sam standard, nie została jeszcze opublikowana, ale szczegóły, które pojawiły się dzisiaj, są nieco oszałamiające.

The Promoter Group pisze w komunikacie prasowym, że kable USB 4 w wersji 2.0 będą korzystały ze złącza USB-C, czego można było się spodziewać, ale prawdziwą bombą jest ten fragment: „Kluczowe cechy zaktualizowanego rozwiązania USB4 obejmują: prędkość do 80 Gb/s, oparta na nowej architekturze warstwy fizycznej, przy użyciu istniejących pasywnych kabli USB typu C 40 Gb/s i nowo zdefiniowanych aktywnych kabli USB typu C 80 Gb/s”.

Joe Balich, rzecznik USB-IF, potwierdził, że gdybyśmy teraz kupili kabel USB4 o przepustowości 40 Gb/s, w przyszłości byłby w stanie osiągać dwa razy wyższe prędkości. To jest, szczerze mówiąc, niezwykle imponujące. USB zawsze był dobry pod względem kompatybilności wstecznej (i USB 4 w wersji 2 nie jest wyjątkiem), ale możliwość korzystania z tego samego kabla i czerpanie korzyści z nowej specyfikacji to kolejny poziom.

Balich nie wyjaśnił, w jaki sposób będzie to technicznie możliwe, ale powiedział, że „ta korzyść stała się wymogiem, gdy opracowywano nową specyfikację, a szczegóły dotyczące sposobu realizacji przepustowości 80 Gb/s zostaną ujawnione po opublikowaniu ostatecznej specyfikacji”. Najwyraźniej będzie to przed wydarzeniami programistycznymi USB DevDays, które mają się odbyć 1 i 2 listopada w Seattle oraz 15 i 16 listopada 2022 roku w Seulu.

Według USB Promoter Group, która składa się z firm takich jak Intel, Apple, Microsoft, HP i Texas Instruments, specyfikacje USB-C i zasilania zostaną zaktualizowane, aby „umożliwić ten wyższy poziom wydajności danych”. Specyfikacja USB4 w wersji 2.0 będzie również najwyraźniej zawierała aktualizacje, które zapewniają lepsze prędkości podczas korzystania z USB 3.2 — grupa promotorów obiecuje ponad 20 Gb/s — a także ulepszoną obsługę DisplayPort i PCIe, ponieważ będzie ona korzystać z najnowszej wersji standardu (pierwsze USB 4 pozwalało używać DisplayPort 1.4a tylko podczas „tunelowania” lub jednoczesnego przenoszenia sygnałów DisplayPort i USB).

USB 4 v2 bliskie USB 5

Na koniec jednak musimy porozmawiać o nazwie. Dziwnym posunięciem jest oznaczanie „wersji 2.0” dla USB4, gdy skok prędkości zdecydowanie wydaje się gwarantować nazwanie go USB 5. Standard jest jednak zagmatwany od kilku lat — USB 3.2 jest w rzeczywistości kilkoma różnymi standardami: USB 3.2 Gen 1 (AKA oryginalny USB 3.0), USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1×2 i USB 3.2 Gen 2×2 (czyli pełna specyfikacja 20 Gb/s). USB 4 uprościło to, ponieważ zasadniczo miało takie same specyfikacje i możliwości jak Thunderbolt 3, ale teraz wydaje się, że wracamy do nieco bardziej mylącego schematu nazewnictwa — kompatybilność kabli z pewnością może pomóc, ale z pewnością pojawią się pomyłki w rozumieniu tego standardu i jego możliwości.

Prawdopodobnie będziemy musieli sobie z tym poradzić w najbliższym czasie. Komunikat prasowy mówi, że aktualizacja jest „w tej chwili skierowana specjalnie do programistów”, a ostateczne przewodniki dotyczące marki i marketingu (w tym takie jak logo) pojawią się później. Mimo to ekscytujące jest zobaczyć, że dane z Blu-ray 4K będzie można przesłać po USB4 v 2.0 w około pięć sekund.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Grafika (nieoficjalne oznaczenie!) na podstawie materiałów dostępnych na usb.org