Stare płyty CD można przerobić na nowe bioczujniki

Chociaż w procesie przerabiania wykorzystuje się obecnie tylko złote płyty CD, to wkrótce może pojawić się rozwiązanie wykorzystujące inne typy płyt.

Wykorzystanie starych, złotych płyt CD do wytworzenia bioczujników
Wykorzystanie starych, złotych płyt CD do wytworzenia bioczujników | fot. Binghamton University

Cyfrowe pliki muzyczne (w tym usługi streamingowe) praktycznie zdominowały rynek muzyczny, więc płyty kompaktowe (CD) stają się powoli już przestarzałym nośnikiem. Jednak niektóre istniejące płyty CD mogą nadal być przydatne, ponieważ stosowana w nich złota folia może zostać wykorzystana do produkcji bioczujników do urządzeń wearables. Chociaż płyty CD są wykonane głównie z poliwęglanu, zawierają cienką warstwę folii odblaskowej. Ta folia jest aluminiowa w większości płyt CD, chociaż złoto jest używane dla (prawdopodobnie) lepszej wydajności w słusznie nazwanych złotych płytach kompaktowych.

Zwykle, gdy złote płyty CD są wyrzucane, ta złota folia trafia na wysypisko wraz z resztą płyty. Ponieważ cienkie warstwy złota są również używane w przyklejanych do skóry elastycznych bioczujnikach, naukowcy z nowojorskiego Binghamton University zastanawiali się, czy w tym celu mogliby uratować złoto z płyt CD.

Doktorant Matthew Brown i prof. Ahyeon Koh opracowali technikę, w której złote płyty CD były początkowo moczone w acetonie przez 90 sekund – to rozbijało poliwęglan, rozluźniając wiązanie między nim a folią. Następnie na folię nałożono arkusz poliimidowej taśmy klejącej, po czym zarówno ona, jak i złoto zostały oderwane od znajdującego się pod spodem poliwęglanu.

Za pomocą dostępnej w handlu maszyny do cięcia tkanin Cricut (zwykle używanej przez rzemieślników), zarówno złota folia, jak i jej podłoże w postaci taśmy zostały następnie pocięte na elastyczne obwody, które można wielokrotnie nakładać i usuwać ze skóry człowieka. W połączeniu z innymi urządzeniami elektronicznymi te bioczujniki mogą być używane do monitorowania aktywności elektrycznej w sercu i mięśniach, a ponadto są w stanie mierzyć poziom laktozy, glukozy, pH i tlenu. Wszystkie dane mogą być przekazywane do smartfona przez Bluetooth.

Bioczujnik wykonany ze starej płyty CD
Bioczujnik wykonany ze starej płyty CD | fot. Binghamton University

Cały proces recyklingu i wytwarzania trwa podobno zaledwie od 20 do 30 minut, nie wymaga drogiego sprzętu i kosztuje około 1,50 USD za czujnik. Podczas gdy w procesie wykorzystywany jest aceton, do strumienia odpadów nie są uwalniane żadne toksyczne chemikalia.

Użyliśmy złotych płyt CD i chcemy zbadać możliwości wykorzystania płyty na bazie srebra, które są bardziej powszechne – powiedział Brown. Chcemy również sprawdzić, czy możemy wykorzystać grawerowanie laserowe, zamiast używać noża, aby jeszcze bardziej zwiększyć prędkość upcyklingu.

Badania opisano w artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie Nature Communications.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet Binghamton | New Atlas