Przyszłe wearables mogą być zasilane ciepłem ludzkiego ciała

Chińscy naukowcy chcą wykorzystywać marnowaną energię produkowaną przez ludzkie ciało do zasilania przyszłych urządzeń ubieralnych.

FTEG Power Supply

Naukowcy z Chin opracowali elastyczny generator termoelektryczny (TEG – z ang. thermoelectric generator, FTEG – z ang. flexible thermoelectric generator), który może pewnego dnia zastąpić dotychczasowe baterie w urządzeniach do noszenia, takich jak urządzenia do monitorowania kondycji, opaski, smartwatche i czujniki pulsu. Potrzene jest jeszcze sporo prac i badań, aby uczynić nowy wynalazek opłacalnym komercyjnie. Jednak wraz z rosnącą popularnością urządzeń typu wearables, z pewnością wydaje się to być warte zbadania. Prototypowy TEG ma 4,5 cala długości i 1,1 cala szerokości. Po owinięciu wokół nadgarstka badanej osoby urządzenie było w stanie wykorzystać różnicę temperatur między skórą użytkownika a otoczeniem, aby zasilić diodę LED.

W przeciwieństwie do innych generatorów, które wykorzystują ruch do wytwarzania mocy, TEG nie mają ruchomych części, więc wymagają bardzo niewielkiej konserwacji. Qian Zhang z Harbin Institute of Technology i jej koledzy zmodyfikowali swój prototyp, aby był bardziej elastyczny – podczas testów był w stanie przetrwać 10000 powtarzających się zgięć bez żadnych incydentów.

Prototyp eliminuje również niektóre rzadkie metale występujące w dostępnych na rynku TEG, co może znacznie obniżyć koszty produkcji na dużą skalę.

Zespół nie jest pierwszym, który bada ten pomysł. W serwisie YouTube jest wiele przykładów innych osób eksperymentujących z urządzeniami termoelektrycznymi do noszenia.

Naukowcy powiedzieli, że planują udoskonalić konstrukcję jednostki, aby skuteczniej pochłaniać ciepło. Jest nadzieja, że ​​pewnego dnia ta technologia może zostać wykorzystana do zasilania elektroniki do noszenia.

źródło: TechSpot | Science Direct
grafika: Monkey Business Images