Chińscy naukowcy chcą wykorzystywać marnowaną energię produkowaną przez ludzkie ciało do zasilania przyszłych urządzeń ubieralnych.
Naukowcy z Chin opracowali elastyczny generator termoelektryczny (TEG – z ang. thermoelectric generator, FTEG – z ang. flexible thermoelectric generator), który może pewnego dnia zastąpić dotychczasowe baterie w urządzeniach do noszenia, takich jak urządzenia do monitorowania kondycji, opaski, smartwatche i czujniki pulsu. Potrzene jest jeszcze sporo prac i badań, aby uczynić nowy wynalazek opłacalnym komercyjnie. Jednak wraz z rosnącą popularnością urządzeń typu wearables, z pewnością wydaje się to być warte zbadania. Prototypowy TEG ma 4,5 cala długości i 1,1 cala szerokości. Po owinięciu wokół nadgarstka badanej osoby urządzenie było w stanie wykorzystać różnicę temperatur między skórą użytkownika a otoczeniem, aby zasilić diodę LED.
W przeciwieństwie do innych generatorów, które wykorzystują ruch do wytwarzania mocy, TEG nie mają ruchomych części, więc wymagają bardzo niewielkiej konserwacji. Qian Zhang z Harbin Institute of Technology i jej koledzy zmodyfikowali swój prototyp, aby był bardziej elastyczny – podczas testów był w stanie przetrwać 10000 powtarzających się zgięć bez żadnych incydentów.
Prototyp eliminuje również niektóre rzadkie metale występujące w dostępnych na rynku TEG, co może znacznie obniżyć koszty produkcji na dużą skalę.
Zespół nie jest pierwszym, który bada ten pomysł. W serwisie YouTube jest wiele przykładów innych osób eksperymentujących z urządzeniami termoelektrycznymi do noszenia.
Naukowcy powiedzieli, że planują udoskonalić konstrukcję jednostki, aby skuteczniej pochłaniać ciepło. Jest nadzieja, że pewnego dnia ta technologia może zostać wykorzystana do zasilania elektroniki do noszenia.
źródło: TechSpot | Science Direct
grafika: Monkey Business Images