Internet Explorer „umiera” po 27 latach

Niektórym ciężko pożegnać się z przeszłością i nadal 50% firm korzysta z przeglądarki Internet Explorer, która 15 czerwca 2022 roku kończy swój żywot.

Ikona Internet Explorer i daty wsparcia

Chciałoby się powiedzieć spoczywaj w spokoju i nie wracaj Internet Explorze! Jeśli jesteś w wieku, w którym wspominasz system Windows 95 słysząc „Start Me Up” Rolling Stonesów, możesz poczuć nostalgiczny smutek, wiedząc, że Microsoft zabija przeglądarkę Internet Explorera. To już prawie 27 lat odkąd została wprowadzona. A jednak, jak to często bywa, gdy kończy się wsparcie dla jakiegoś produktu, miliony urządzeń nadal używają Internet Explorera (IE) jako podstawowej przeglądarki internetowej.

W maju ubiegłego roku Microsoft ogłosił, że w tym roku „zabije” Internet Explorera w jego tradycyjnej formie. Teraz, liczacę prawie trzy dekady oprogramowanie ma zostać wycofane z użytku.

Od środy 15 czerwca 2022 roku aplikacja komputerowa przeglądarki przestanie być obsługiwana w najnowszych wersjach systemu Windows 10 — nie jest dostępna w systemie Windows 11. Wkrótce potem firma Microsoft wypuści aktualizację systemu Windows, która całkowicie usunie przeglądarkę Internet Explorer z urządzeń z systemem Windows 10 i przekieruje użytkowników do Edge’a, jeśli spróbują uzyskać dostęp do starej aplikacji.

IE nie tragi jednak całkowicie do podręczników historii. Będzie działać jako tryb Internet Explorer w przeglądarce Microsoft Edge, umożliwiając dostęp do starszych witryn i aplikacji opartych na przeglądarce Internet Explorer bezpośrednio z nowszej przeglądarki opartej na Chromium. Tryb będzie obsługiwany co najmniej do 2029 roku, podczas gdy użytkownicy systemu Windows 8.1 i systemu Windows 7 z rozszerzoną aktualizacją zabezpieczeń będą mogli korzystać z trybu IE do stycznia 2023 roku.

Aby włączyć tryb IE w Edge’a, wpisz w pasku adresu edge://settings/defaultbrowser, przełącz „Zezwalaj na ponowne ładowanie witryn w przeglądarce Internet Explorer” i uruchom ponownie przeglądarkę.

Plan wycofania Internet Explorera (oś czasu)
Plan wycofania Internet Explorera (oś czasu)

Wiele firm podobno będzie trzymać się Internet Explorera, nawet gdy Microsoft kończy dla niego wsparcie. Według danych firmy Lansweeper udostępnionych dla TechRadar Pro, 47% z ponad dziewięciu milionów urządzeń z systemem Windows 10 w 33 000 organizacjach nadal korzysta z Eksplorera, a 79% nie korzysta nawet z najnowszej wersji systemu Windows 10, nie mówiąc już o systemie Windows 11.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Techradar | Microsoft