Photoshop w przeglądarce za darmo?

Adobe planuje udostępnić program Photoshop w wersji przeglądarkowej za darmo dla wszystkich – na razie firma testuje wersję freemium w Kanadzie.

Photoshop ikona i uruchomiony program na iPadzie

Firma Adobe rozpoczęła testowanie bezpłatnej wersji programu Photoshop w wersji online i planuje udostępnić tę usługę wszystkim jako sposób na zwiększenie liczby użytkowników aplikacji. Firma testuje teraz bezpłatną wersję w Kanadzie, gdzie użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Photoshopa w internecie za pośrednictwem bezpłatnego konta Adobe. Usługa opisana została jako „freemium” i ostatecznie mają być w niej wyłączone niektóre funkcje, które będą dostępne wyłącznie dla płatnych subskrybentów. Wystarczająca ilość narzędzi będzie swobodnie dostępna, aby wykonywać to, co Adobe uważa za podstawowe funkcje Photoshopa.

Przeczytaj także: Kulisy: Jak Photoshop trafił na iPada?

„Chcemy, aby [Photoshop] był bardziej dostępny i łatwiejszy dla większej liczby osób do wypróbowania go i korzystania z produktu” — mówi Maria Yap, wiceprezes Adobe ds. cyfrowego przetwarzania obrazu.

Firma Adobe po raz pierwszy wydała swoją internetową wersję programu Photoshop w październiku 2021 roku, dostarczając uproszczoną wersję aplikacji, która może być używana do obsługi podstawowych edycji. Warstwy i narzędzia zrobiły ogromny skok, ale usługa nie zbliżyła się nawet do pełnego zakresu funkcji aplikacji. Zamiast tego Adobe określił go przede wszystkim jako narzędzie do współpracy — sposób, w jaki artysta może udostępnić obraz innym i pozwolić im zostawić kilka adnotacji, dokonać kilku drobnych poprawek i przekazać go z powrotem.

W ciągu ostatnich miesięcy firma Adobe wprowadziła kilka aktualizacji usługi, a także zaczęła ją otwierać poza przypadkami współpracy. Wcześniej ktoś musiał udostępnić dokument w sieci z aplikacji komputerowej, ale teraz każdy subskrybent programu Photoshop może się zalogować i rozpocząć tworzenie nowego projektu bezpośrednio z sieci.

Celem Adobe jest wykorzystanie internetowej wersji Photoshopa, aby aplikacja była bardziej dostępna i potencjalnie przyciągnęła użytkowników, którzy będą chcieli zapłacić za pełną wersję w przyszłości. Firma podążyła podobną drogą z wieloma aplikacjami mobilnymi, w tym Fresco i Express. Wersja internetowa Photoshopa jest szczególnie ważną ofertą, ponieważ otwiera jedno z najpotężniejszych narzędzi firmy, aż do Chromebooków, które są szeroko stosowane w szkołach.

„Chcę zobaczyć, jak Photoshop spotyka użytkowników tam, gdzie są teraz” — mówi Yap. „Nie potrzebujesz wysokiej klasy maszyny, aby korzystać z Photoshopa”.

Firma Adobe nie podała harmonogramu, w którym wersja freemium miałaby się pojawić na szerszą skalę. W międzyczasie firma kontynuuje aktualizację programu Photoshop dla przeglądarek o więcej narzędzi, w tym poprawianie krawędzi, krzywe, narzędzia nagrywania oraz możliwość konwersji obiektów inteligentnych. Wersja internetowa otrzymuje również wsparcie mobilne do przeglądania i komentowania obrazów.

Firma Adobe zaprezentowała również dzisiaj nowy filtr neuronowy oparty na sztucznej inteligencji, który trafi do pełnej wersji programu Photoshop. Nowy filtr „przywracania zdjęć” może poprawić zniszczone, pożółkłe zdjęcie i automatycznie usunąć rysy i przywrócić część jego koloru. W połączeniu z istniejącym filtrem koloryzacji Adobe w celu dodania koloru do czarno-białych zdjęć, te dwa filtry mogą szybko ożywić stare zdjęcie, nawet jeśli efekt końcowy wygląda nieco kreskówkowo.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Adobe | The Verge