Microsoft w końcu wycofa Internet Explorera w 2022 roku

Legendarna przeglądarka internetowa Internet Explorer firmy Microsoft nie będzie już obsługiwana od czerwca 2022 roku – kończy się pewna era Internetu.

Internet Explorer i Microsoft Edge (logo)

Firma Microsoft w końcu wycofuje przeglądarkę internetową Internet Explorer w przyszłym roku, po ponad 25 latach. Starzejąca się przeglądarka internetowa jest w dużej mierze nieużywana przez większość internautów od lat, ale Microsoft wbije ostatni gwóźdź do trumny Internet Explorera 15 czerwca 2022 roku. Emerytowanego IE zastąpi w pełni Microsoft Edge.

Ogłaszamy, że przyszłość przeglądarki Internet Explorer w systemie Windows 10 jest w Microsoft Edgepowiedział Sean Lyndersay, menedżer Microsoft Edge. Aplikacja komputerowa Internet Explorer 11 zostanie wycofana i przestanie być objęta pomocą techniczną od 15 czerwca 2022 roku dla niektórych wersji systemu Windows 10.

Chociaż kanał obsługi długoterminowej (LTSC) systemu Windows 10 w przyszłym roku nadal będzie obejmował przeglądarkę Internet Explorer, wszystkie wersje konsumenckie przestaną obsługiwać tę przeglądarkę. Microsoft nie wyjaśnia tego jasno, ale jest prawdopodobne, że w końcu zobaczymy finalny zmierzch Internet Explorera pod systemem Windows w czerwcu 2022 r. lub wkrótce potem.

Alternatywą dla większości firm będzie Microsoft Edge z trybem IE. Microsoft stworzył swój tryb IE dla Edge kilka lat temu i pozwolił firmom na przyjęcie nowej przeglądarki opartej na Chromium dla starszych witryn internetowych. Tryb IE obsługuje starsze formanty ActiveX i starsze witryny, które (co zaskakujące) są nadal używane przez wiele przedsiębiorstw. Microsoft obiecuje wspierać ten tryb IE w Edge do co najmniej 2029 roku.

Koniec Internet Explorera nadchodził od dawna. Firma Microsoft zakończyła obsługę przeglądarki Internet Explorer 11 dla aplikacji internetowej Microsoft Teams w zeszłym roku i planuje odcięcie jej od dostępu do usług platformy Microsoft 365 jeszcze w tym roku. Internet Explorer 11 nie będzie już obsługiwany w usługach online Microsoftu, takich jak Office 365, OneDrive, Outlook i nie tylko od 17 sierpnia.

Plan wycofania Internet Explorera (oś czasu)
Plan wycofania Internet Explorera (oś czasu)

Microsoft od ponad pięciu lat próbuje także powstrzymać ludzi przed używaniem Internet Explorera. Microsoft Edge pojawił się po raz pierwszy w 2015 roku i zapoczątkował koniec marki Internet Explorer. Od tego czasu Microsoft określił Internet Explorera jako „rozwiązanie kompatybilności”, a nie przeglądarkę i zachęcał firmy do zaprzestania używania starzejącej się przeglądarki na rzecz Edge’a i jej trybu IE.

źródło: Microsoft | the Verge