Tandu z darmowym kursem języka polskiego dla Ukraińców

Tandu chce zrewolucjonizować rynek zajęć pozaszkolnych. Na początek udostępnia darmowe zajęcia online dla obywateli Ukrainy.

Tandu (logo)

Tandu, innowacyjna platforma edukacyjna, udostępniła ofertę skierowaną do obywateli Ukrainy. Zajęcia z języka polskiego przeznaczone są dla dorosłych i dzieci. Dzięki  finansowaniu przez  Polską Fundację Przedsiębiorczości wszystkie kursy są bezpłatne. Tandu to projekt, który ma wyrównywać szanse i dostęp do edukacji bez względu na miejsce zamieszkania. Powstał z inicjatywy fabryki startupów The Heart oraz dzięki  inwestycji poprzez fundusz zalążkowy Pomeranus Seed Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Partnerem merytorycznym jest Fundacja Szkoła z Klasą. Niedawno z sukcesem zakończył się program pilotażowy platformy.

Może Cię zainteresować także: Darmowe kursy językowe dla Ukraińców na Babbel

Tandu oferuje zajęcia pozaszkolne online. Startup pozwala rozwijać pasje i zainteresowania oraz pogłębiać zdobytą wiedzę. Jego ideą jest wyrównywanie szans edukacyjnych, niezależnie od miejsca zamieszkania. Elastyczność platformy pozwoliła na bardzo szybkie rozbudowanie oferty o zajęcia z języka polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. Dzięki finansowaniu przez Polską Fundację Przedsiębiorczości, są one całkowicie darmowe.  

Wsparciem merytorycznym i głównym partnerem Tandu jest Fundacja Szkoła z Klasąjedna z największych i najbardziej doświadczonych pozarządowych organizacji edukacyjnych w Polsce. Dzięki tej współpracy, Tandu ma dostęp do najwyższej klasy edukatorów. Fundacja współpracuje z ponad 150 tys. nauczycieli i 9,5 tys. szkół. 

W powstanie Tandu zaangażowała się także Polska Fundacja Przedsiębiorczości, od której spółka pozyskała finansowanie w fazie pre-seed. Umożliwiło to zbudowanie technologii oraz stworzenie mechanizmów operacyjnych i biznesowych niezbędnych do sprawnego funkcjonowania. 

Edukacja bez wykluczeń

Z analizy przeprowadzonej przez The Heart wynika, że dostępność zajęć offline w Polsce jest bardzo nierówna. Przykładowo, mieszkaniec Lublina lub Olsztyna ma prawie 10 razy mniejszy wybór niż mieszkaniec Warszawy, natomiast mieszkańcy małych miast i wsi wyboru nie mają prawie w ogóle. Tandu chce rozwiązać ten problem i wyrównać dostęp do edukacji. Ogólnodostępna platforma edukacyjna oferuje szeroki wybór zajęć pozalekcyjnych. Zajęcia są dostępne online i może w nich wziąć udział każdy – bez względu na to, gdzie mieszka.

Użytkownicy sami określają tematy, które ich interesują. Poza wartością merytoryczną takich lekcji, rozwijane są także umiejętności komunikacji i pracy projektowej. Tandu stawia na edukację grupową, choć dostępne są także zajęcia w formule 1:1. Dzięki temu, że uczniowie pracują w małych zespołach (4-12 osób), mogą poznać rówieśników o podobnych zainteresowaniach, ćwiczyć umiejętności współpracy, dyskusji oraz wzajemnie się inspirować. Taka forma zajęć pozwala także na znaczne obniżenie kosztów uczestnictwa. 

Wszystkie zajęcia odbywają się na żywo. W czasie ich trwania uczniowie są angażowani w kolejne zadania tak, aby stali się rzeczywistymi uczestnikami lekcji, a nie wyłącznie słuchaczami – to zupełnie nowy model edukacji zdalnej. Tematyka skupia się wokół kluczowych wyzwań szkolnych, takich jak matura czy egzamin ósmoklasisty oraz edukacji w modelu STEM (technologia i nauka). 

Tandu skierowane jest do uczniów, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę ponad tę nabytą w szkole. Wg badań, aż 56 proc. dzieci i młodzieży korzysta z edukacji pozaszkolnej, wydając na to średnio 585 zł miesięcznie. Edukacja pozaszkolna jest bardzo potrzebna i cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety, barierą wciąż pozostaje miejsce zamieszkania. Wsi i małe, a nawet średnie miasta, często nie mają wystarczająco rozwiniętej oferty edukacyjnej. Naszą misją jest walka z tym wykluczeniem za pomocą technologii – mówi Jan Rudziński. – Technologia daje nam ogromne możliwości kreatywnego przekazywania wiedzy. Dzięki nowoczesnym narzędziom dajemy dostęp do najlepszej kadry, bez względu na miejsce zamieszkania – dodaje.

Innowacyjne metody

Tandu to otwarta przestrzeń dla nauczycieli, którzy chcą dzielić się pasjami i kreatywnością, jednocześnie rozszerzając swoje doświadczenie.  Dobra edukacja opiera się na mądrej, partnerskiej i dwustronnej relacji uczeń-nauczyciel. Dzięki formule online Tandu pozwala doświadczyć takiej relacji również tym, którzy jeszcze nie spotkali nauczycieli lub nauczycielek, którzy potrafiliby rozbudzić w nich kreatywność, pasję i zaangażowanie.

Wśród pedagogów, którzy prowadzą zajęcia na platformie są m.in. Marek Grzywna wykładowca MBA, laureat Global AI Impact Shapers 2021, Global Edu Leader 2021, Nauczyciel Jutr@ oraz laureat Listy 100 2020 SPRUC; Marta Florkiewicz-Borkowska edukatorka nowych technologii, mentorka i influencerka edukacyjna. Wyróżniona m.in. tytułami Nauczyciel roku 2017 czy Superbelfer RP oraz Łukasz Wojtasik; wykładowca, trener, edukator, członek zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, któryostał odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP. Aby nauczać na Tandu, należy przesłać swój pomysł na cykl zajęć, uzasadnić ich wartość i wykazać swoje kompetencje, które umożliwają przeprowadzenie takich lekcji. Wszyscy kandydaci są weryfikowani przed przyznaniem dostępu.

W najbliższym czasie Tandu planuje pozyskanie inwestora strategicznego. Finansowanie ma wesprzeć startup w skalowaniu biznesu w Polsce oraz rozwoju na rynkach międzynarodowych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Tandu