„Cow” to poruszający film dokumentalny o życiu krowy mlecznej

Obejrzyj zwiastun filmu dokumentalnego pt. „Cow” wyreżyserowanego przez Andreę Arnold, w którym ukazuje nam życie krowy mlecznej o imieniu Luma.

Film dokumentalny pt. „Cow” (Andrea Arnold)

Reżyserka Fish Tank i American Honey Andrea Arnold kieruje tym razem swoją kamerę na życie krów mlecznych w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zatytułowanym Cow (pol Krowa), który zdołał zbudować więcej empatii dla zwierząt niż jakikolwiek film Disneya. IFC Films wyemituje dokument 8 kwietnia 2022 roku w kinach oraz na platformach cyfrowych i VOD (np. w serwisie MUBI). Teraz możesz obejrzeć zwiastun tego tytułu.

Po raz pierwszy pokazany na Festiwalu Filmowym w Cannes, piąty film Arnold opowiada o krowie mlecznej o imieniu Luma, która mieszka na angielskiej farmie bydła. Gdy kamera Arnold śledzi Lumę od porodu, dojenia, krycia i przez wszystkie okoliczności, które składają się na cykl życia tego pracującego zwierzęcia,. Wwdzimy zarówno piękno, jak i trudy jej życia.

Skupiona na punkcie widzenia Lumy i rzadko umieszczająca dialogi Arnold pozwala, by jej uderzające obrazy mówiły same za siebie. To instynktowna, głęboka i w większości cicha filmowa podróż, która prosi nas o uznanie wspaniałych zasług, jakie ten konkretny bydlęcy obiekt ma dla planety. To swego rodzaju kontemplacja naszego własnego związku ze światem przyrody.

Mały cud eksperymentalnego dokumentu reżyserskiego Andrei Arnold polega na tym, że przedstawia proste założenie w prostych słowach, ale łączy je w głęboki, duży obraz. Jej obiekt – krowa mleczna o imieniu Luma, dorasta pod opieką rolników, którzy wydają się dbać o nia jak najlepiej potrafią. Jednak, gdy Arnold scentralizowała spojrzenie swojego bohatera, nawet ich życzliwe role w tle stają pod znakiem zapytania. Gdy Luma znosi monotonię rutyny, Cow staje się poruszającą, często smutną kontemplacją życia zredukowanego do zasobów.

Arnold najwyraźniej spędziła lata filmując życie Lumy, gdy rosła od cielęcia do krowy mlecznej, kojarzyła się z bykami i włóczyła się ze swoim stadem. Kamera operatorki Mady Kowalczyk przybliża nam ten obraz na każdym etapie. Każde żałosne „muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu” spotyka się z naszym pełnym zrozumieniem.

Obejrzyj zwiastun:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Indie Wire