FreeDOS 1.3 dostępny do pobrania

Klon systemu MS-DOS o otwartym kodzie źródłowym, czyli FreeDOS, otrzymał po ponad 5 latach nową aktualizację do wersji 1.3.

Logo systemu FreeDOS

Historyczny Microsoft Disk Operating System (MS-DOS) i jego konkurenci dominowali na IBM PC we wczesnych latach 80. i wczesnych 90., zanim system Microsoft Windows zaczął się dynamicznie rozwijać. Mimo że Microsoft przestał aktualizować MS-DOS kilkadziesiąt lat temu, projekt FreeDOS utrzymuje się przy życiu, a teraz dostępna jest zupełnie nowa aktualizacja FreeDOS 1.3.

Projekt FreeDOS jest prowadzony przez jego założyciela Jima Halla — łączy jądro i wiersz poleceń o otwartym kodzie źródłowym (open source) z różnorodnym oprogramowaniem innych firm. Możesz uruchomić instalację barebone na prawie każdym komputerze x86, jaki kiedykolwiek powstał, w tym na wczesnych klonach IBM PC z procesorami Intel 8086, ale działa również na większości nowoczesnych komputerów. Poprzednia aktualizacja — wersja 1.2 — została wydana w grudniu 2016 roku.

FreeDOS 1.3 został wydany w niedzielę 20 lutego 2022 roku ze zaktualizowanym wierszem poleceń FreeCOM (główny interfejs podobny do terminala), obsługą partycji FAT32 dla starych komputerów 8086, ulepszoną edycją dyskietek, łatwiejszą obsługą sieci, nowymi programami i grami, lepszym instalatorem i nie tylko.

Podobnie jak w przypadku poprzednich wydań, dostępnych jest wiele wersji w zależności od nośników instalacyjnych obsługiwanych przez komputer lub maszynę wirtualną — sprawdź raport dotyczący aktualizacji, aby uzyskać informacje o wszystkich wersjach zawartych w poszczególnych wydaniach.

Projekt FreeDOS trwa od 1994 roku, kiedy Microsoft ogłosił, że nie będzie już sprzedawał ani wspierał MS-DOS jako oddzielnego produktu (Windows ME, ostatnia wersja systemu Windows korzystająca z rdzenia MS-DOS, została wycofana ze wsparcia na koniec 2003 roku). FreeDOS ma prawie doskonałe wsparcie dla gier i aplikacji stworzonych dla MS-DOS, co obejmuje większość oprogramowania komputerowego wydanego pod koniec lat 80. i 90. XX wieku, w tym Microsoft Windows 3.1.

FreeDOS 1.3 update (20.02.2022)

Emulatory, takie jak DOSBox, pozostają popularne do uruchamiania oprogramowania DOS na nowoczesnych komputerach, ale FreeDOS można uruchomić na maszynie wirtualnej, a także działa na większości komputerów, które zostały pierwotnie zaprojektowane dla MS-DOS. Utrzymuje DOS przy życiu bez zastrzeżonego kodu, co jest zdecydowanie imponującym osiągnięciem.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: FreeDOS | XDA Developers