Windows 95 kończy dzisiaj 25 lat!

Dwadzieścia pięć lat temu o północy ludzie ustawiali się w kolejce do CompUSA lub Best Buy, aby kupić najnowszą wersję systemu Windows 95.

Microsoft Windows 95 (logo)

Microsoft wydał system operacyjny Windows 95 24 sierpnia 1995 roku, na który czekało wiele osób. Choć nie była to żadna popularna gra komputerowa ani iPod firmy Apple, to o północy ludzie w USA ustawiali się w kolejkach do sklepów CompUSA lub Best Buy, aby zakupić najnowsze oprogramowanie Microsoftu. Jay Leno wraz ze współzałożycielem Microsoftu Billem Gatesem zaprezentowali nowy system oraz jego twórców – cały zespół programistów Windows 95 pojawił się wówczas na scenie.

To był wielki dzień dla firmy Microsoft, ponieważ w reklamach telewizyjnych „Start Me Up” zespołu Rolling Stones pojawiły się obrazy nowego przycisku Start, którego nadal (prawie) używamy. Microsoft zatrudnił nawet Jennifer Anniston i Matthew Perry’ego, aby stworzyli godzinny cyber sitcom dotyczący systemu Windows 95. Oprogramowanie było tak popularne, że w ciągu pierwszych pięciu tygodni sprzedano 7 milionów egzemplarzy.

Z dala od wszystkich fanfar związanych z premierą, maniacy komputerów PC wybierali między procesorami Pentium lub 486, dyskami twardymi IDE lub SCSI, podwójnymi prędkościami CD-ROM i kartami dźwiękowymi Sound Blaster, aby doświadczyć tego, co najlepsze w Windowsie 95.

Microsoft dodał wiele nowych funkcji do systemu Windows 95, ale największą nowością był nowy przycisk Start, menu i pasek zadań, które znacznie ułatwiły znajdowanie aplikacji i nawigację w systemie operacyjnym. Ulepszenia wielozadaniowości i interfejs graficzny były dużym krokiem naprzód w stosunku do Windows 3.1 i czasów MS-DOS, ale interfejs był wzorowany na tym, który dobrze znali użytkownicy Macintosha i OS/2.

Jednak Windows 95 to nie tylko przycisk Start. Oprócz tego, że jest to 32-bitowy system operacyjny, ważnym dodatkiem była obsługa długich nazw plików – do 250 znaków. Brzmi jak coś normalnego, ale w tamtym czasie znacznie ułatwiało nazywanie dokumentów. Kolejną ważną cechą było wprowadzenie Plug and Play do automatycznego wykrywania i instalowania sprzętu. Podczas gdy proces Plug and Play został znacznie ulepszony w nowszych wersjach, implementacja systemu Windows 95 była często określana jako „Plug and Pray” ze względu na często zawodny proces instalacji urządzenia, który powodował konflikty IRQ i dużo zabawy ze sterownikami. sterownika.

Microsoft miał inne równie ambitne plany dotyczące systemu Windows 95. Nowa aplikacja Microsoft Network (MSN) została dostarczona wraz z widoczną ikoną na pulpicie. MSN został zaprojektowany w celu zapewnienia dostępu do poczty elektronicznej, pokojów rozmów, grup dyskusyjnych i przeglądania pierwszych stron WWW za pośrednictwem połączenia dial-up.

MSN pod Windowsem 95

Firma Microsoft pobierała miesięczną opłatę za dostęp do MSN, a jeśli korzystało się z niego przez ponad trzy godziny w miesiącu, były dodatkowe opłaty. To były początki Internetu i połączeń telefonicznych.

Kultowy dźwięk uruchamiania Windowsa 95:

Firma Microsoft przedstawiła również swój pierwszy pomysł synchronizowania danych między wieloma komputerami z systemem Windows 95. Wprowadzono nawet obsługę profili użytkowników, aby umożliwić wielu członkom rodziny logowanie się i posiadanie własnych, oddzielnych profili z łączami i aplikacjami.

Kolejne aktualizacje systemu Windows 95 wprowadzały również nowe funkcje, zanim 3 lata później pojawiło się nowe wydanie systemu Windows 98.

Na poniższym filmie możesz zobaczyć jak Bill Gates i Steve Ballmer tańczącą do piosenki „Start Me Up”:

źródło: The Verge | Microsoft | fot. Jeff Vinnick, Reuters