Badania sugerują, że większość ryb ma „głos”

Według najnowszych badań, Holocentrus rufus to tylko jedna z wielu ryb, które jednak mają coś do powiedzenia!

Ryba wydająca dźwięk

Generalnie nie myślimy o rybach jako o grupie zwierząt, które wydają dźwięki – w końcu wędkarze zazwyczaj nie „nawołują ryb”, aby je zwabić. Jednak według nowego badania prawdopodobnie około dwie trzecie wszystkich gatunków ryb używa dźwięku do komunikacji.

W badaniu Cornell University prowadzonym przez ekologa Aarona Rice’a zespół naukowców zbadał klasę ryb znanych jako ryby płetwiaste. Stanowią one 99 procent wszystkich znanych ryb i jak sugeruje ich nazwa, ich płetwy przybierają formę sieci skóry podtrzymywanej przez promienie kostne.

W ramach badań naukowcy przyjrzeli się istniejącym pracom na temat odgłosów ryb, nagraniom tych dźwięków oraz wzmiankom o takich dźwiękach w XIX-wiecznej literaturze (zanim wynaleziono hydrofony). Co ważne, zespół zbadał również anatomię różnych ryb promieniopłetwych, aby zobaczyć, które z nich mają cechy podobne do tych ryb, o których wiadomo, że wokalizują. Takie cechy obejmują specyficzne dla dźwięku mięśnie, pęcherz powietrzny i charakterystyczne kości.

Holocentrus rufus
Holocentrus rufus | fot. reef Guide

Ostatecznie odkryto, że 175 rodzin ryb promieniopłetwych – co stanowi około dwóch trzecich wszystkich ryb – albo komunikuje się za pomocą dźwięku, albo uważa się, że może to robić. Podobnie jak w przypadku większości innych wokalizujących zwierząt, większość komunikatów koncentruje się na przyciąganiu partnerów, ochronie źródeł pożywienia i terytoriów lub ogłaszaniu ich lokalizacji.

Artykuł na temat badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie Ichthyology & Herpetology.

Wprowadza to komunikację dźwiękową do o wiele większej liczby grup, niż kiedykolwiek myśleliśmy – powiedział Rice. Ryby robią wszystko. Oddychają powietrzem, latają, jedzą wszystko – w tym momencie nic by mnie nie zaskoczyło, jeśli chodzi o ryby i dźwięki, które mogą wydawać.

A jeśli jesteście ciekawi rybich odgłosów, oto jak brzmi Holocentrus rufus o długim kręgosłupie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet Cornella | New Atlas