Uważaj na fałszywe SMS-y o przelewie na telefon!

Fałszywy SMS BLIK

Od zeszłego tygodnia trwa kolejna SMS-owa kampania, która ma na celu wyłudzenie pieniędzy. Oszuści wysyłają fałszywe SMS-y, w których piszą, że ktoś wysłał przelew na telefon BLIK i nakłaniają do kliknięcia w link, pod którym wystawiają fałszywą stronę wyboru banku, a następnie przekierowują na specjalnie spreparowaną stronę logowania do bankowości internetowej, przypominającą stronę banku.

Scenariusze oszustwa oraz strony mogą być różne, ale wszystkie będą miały na celu nakłonienie do przekazania różnych wrażliwych danych – przede wszystkim do bankowości elektronicznej – loginu i hasła.

Pamiętaj – to jest próba kradzieży. BLIK nigdy nie wysyła takich informacji. Nie klikaj w linki niewiadomego pochodzenia (zwykle są to tzw. skrócone linki lub zawierające literówki w nazwie domeny), szczególnie te, które dostajesz SMS-em.

Jeśli dostałeś taką wiadomość, najlepiej poinformować BLIKA przez dowolny kanał (e-mailem, czy przez media społecznościowe). Adres URL i numer telefonu (z którego przyszła taka wiadomość) zostaną zgłoszone do odpowiednich instytucji, w celu ich zablokowania.

Uprzedźcie swoich znajomych i rodzinę, aby nie dali się nabrać na ten sposób wyłudzenia danych, a w konsekwencji utraty środków z konta.

Przykład fałszywego SMS-a:

Przykład fałszywego SMS-a z informacją o przelewie BLIK
Przykład fałszywego SMS-a z informacją o przelewie BLIK

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BLIK