iPhone osiągnął najwyższy udział w historii w Europie

Apple odnotowało w zeszłym roku 25% wzrost na europejskim rynku smartfonów, osiągając najwyższy w historii udział na tym rynku.

TOP 5 producentów smartfonów w Europie w 2021 roku
TOP 5 producentów smartfonów w Europie w 2021 roku

Jak wynika z najnowszego raportu Counterpoint, Apple odnotowało 25-proc. wzrost na europejskim rynku smartfonów w zeszłym roku – znacznie przewyższając ogólny 8-proc. wzrost wszystkich marek. 2021 był kolejnym rokiem rollercoastera na europejskim rynku smartfonów. Obiecujące wczesne sygnały sugerowały, że rynek odbudowuje się po trudnym 2020 roku, podczas którego pandemia COVID-19 mocno uderzyła w ten region, powodując problemy zarówno po stronie podaży, jak i popytu.

Jednak skutki COVID-19 trwały do ​​2021 roku, a następnie Europa stanęła przed nowym wyzwaniem: globalny niedobór komponentów dotknął region w połowie roku. Tak więc, podczas gdy cały europejski rynek smartfonów zdołał wzrosnąć o 8% w 2021 roku, było to tylko częściowe ożywienie.

To był ciekawy rok rywalizacji między markami. W 2021 roku konkurencja była najostrzejsza. Lider europejskiego rynku smartfonów zmieniał właściciela czterokrotnie w ciągu roku, a niektóre marki cieszyły się swoim najlepszym rokiem sprzedaży w Europie.

Na fali wprowadzenia na rynek swojego pierwszego iPhone’a z 5G (iPhone 12 z 2020 roku), Apple rozpoczął rok od szczytu z wiodącym na rynku 34-proc. udziałem. W lutym Samsung wprowadził na rynek serię Galaxy S21, która, przynajmniej na początku, sprzedawała się dobrze, pomagając zwiększyć sprzedaż Samsunga o 24% w porównaniu ze styczniem. Wtedy też (w lutym) marka weszła na pozycję lidera w Europie. Xiaomi z kolei po raz pierwszy stał się numerem jeden w Europie, w czerwcu 2021 roku (dzięki wzrostom w Rosji, Hiszpanii i we Włoszech).

Jednak przywództwo Xiaomi było krótkotrwałe, ponieważ Samsung odzyskał prowadzenie w lipcu 2021 roku dzięki silnej sprzedaży serii A. Samsung następnie poszerzył swoją przewagę, wprowadzając na rynek swoje popularne składane smartfony Galaxy Z, podczas gdy Xiaomi mocno odczuło braki w dostępie podzespołów. Samsung nadal prowadził na rynku przez kilka następnych miesięcy, pomimo najlepszych starań Apple’a, który wystartował ze sprzedażą iPhone’a 13 w październiku 2021 roku.

Jednak tradycyjnie mocna końcówka roku ostatecznie dała firmie Apple prowadzenie w listopadzie 2021 roku, przewagę, którą Apple rozszerzył, aby osiągnąć najwyższy w historii udział w Europie w grudniu 2021 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Counterpoint