Wikitrivia to gra internetowa, w której sprawdzisz swoją wiedzę z dat historycznych

W grze internetowej Wikitrivia wydarzenia z Wikipedii umieszczasz na osi czasu – może to być tez dobry sposób na poznanie wielu ciekawych historii.

Wikitrivia – zrzut ekranu z gry internetowej

Jeśli jesteś miłośnikiem historii lub szukasz nowej gry internetowej, w którą możesz zagrać, to Wikitrivia może być warta twojego czasu. Twórca gry – Tom Watson, opisuje ją na swojej stronie w następujący sposób: „Wikidata jako ciekawa gra karciana”, a tweet, który zwrócił na nią naszą uwagę, nazwał ją „internetowym klonem gry karcianej Timeline”. Gra dostępna jest pod adresem wikitrivia.tomjwatson.com. To jest zdecydowanie lepsze niż dinozaur w Chromie!

Granie w Wikitrivia jest proste: wyświetlana jest karta, która reprezentuje coś, co ma swoją datę, która jest pobierana z Wikidata. Naszym zadaniem jest przeciągnięcie karty w odpowiednie miejsce na osi czasu.

Wśród kart, na które natrafiłem były między innymi karty z dotyczące daty wydania USB 3.0, kiedy urodził sie Brad Pitt, kiedy powstało Guns N’ Roses, czy kiedy zadebiutował serial Stranger Things na Netfliksie? Ale są też zestawy kart nieco trudniejsze, które ilustrują wydarzenia znacznie starsze i trudniejszej. Trzeba przyznać, że to bardzo wciągająca i ciekawa zabawa!

Dozwolone są trzy błędy, które są reprezentowane przez trzy kiery (serca), które tracisz, jeśli umieścisz kartę w niewłaściwym miejscu. Utrata wszystkich serc zakończy twoją passę i zmusi cię do ponownego uruchomienia gry z nową osią czasu.

Wikitrivia nie jest bezbłędna. Podczas gdy akcja przenoszenia kart na oś czasu działa prawie bezbłędnie na telefonie, nie powiedziałbym, że gra jest najwygodniejsza do grania na urządzeniach mobilnych. Zdecydowanie lepiej grać na komputerze lub tablecie – na szerszym ekranie łatwiej przewijać oś czasu – szczególnie jeśli mamy już dużo punktów – dobrze umieszczonych kart. Ponadto, jak zauważyli niektórzy gracze, niektóre tytuły (zaciągane z Wikipedii) mogą służyć jako prezenty — podczas gry dostałem co najmniej jeden, który miał rok w tytule, co czyni go dość łatwym do umieszczenia.

Istnieje również możliwość, że dane są błędne. Nie zauważyłem żadnych takich przypadków, w których tak było, ale Watson uruchomił wątek na Githubie, w którym ludzie mogą zgłaszać nieprawidłowe karty lub dane.

Strona wzywa również użytkowników do wprowadzenia niezbędnych poprawek w Wikipedii lub samych Wikidanych, co może sprawić, że odpowiedzi w sieci będą dokładniejsze — na przykład Google czasami pobiera dane z Wikipedii do swoich grafów wiedzy, więc tam też mogą być błędy, chyba że zostaną naprawione.

Dla tych, którzy lubią mówić „wow, nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że to było tak niedawno/dawno temu”, Wikitrivia może być świetnym sposobem na spędzenie czasu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: