Czy Wi-Fi 5G jest tym samym co sieć komórkowa 5G?

Odpowiedź brzmi: nie. Wiele nazw Wi-Fi zawiera „5G” w odniesieniu do pasma 5 GHz, podczas gdy sieci telefonii komórkowej odnoszą się do 5. generacji technologii mobilnej.

logo 5G oraz Wi-Fi

Co to jest Wi-Fi 5G?

W przypadku komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi skrót 5G to nawiązanie do częstotliwości 5 GHz. Częstotliwość mierzy liczbę cykli, przez które przechodzi fala w ciągu jednej sekundy i jest wyrażona w hercach (Hz). Większość sieci Wi-Fi używa pasm 2,4 lub 5 gigaherców (GHz) do komunikacji z urządzeniami Wi-Fi, dlatego niektóre są oznaczone etykietami pokazującymi między nimi różnicę. Jednak etykieta jest całkowicie opcjonalna, a niektóre nowsze routery z łączonym pasmem będą emitować tylko jedną nazwę Wi-Fi zarówno dla częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz.

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi dostępna jest z lokalnego routera bezprzewodowego, takich firm jak TP-Link czy Asus, które znajdują się w Twoim domu i rzadko dociera na odległość większą niż kilka metrów od domu. To połączenie jest przeznaczone tylko do transmisji danych internetowych. Jednak większość operatorów zintegrowała technologię z telefonami, aby umożliwi dzwonienie i wysyłanie SMS-ów przez Wi-Fi za pomocą tzw. usługi Wi-Fi Calling.

Co to jest sieć komórkowa 5G?

Z drugiej strony 5G od operatora telefonii komórkowej, takiego jak Orange, T-Mobile, Play lub Plus, odnosi się po prostu do piątej generacji szerokopasmowych sieci komórkowych. Poprzednie generacje były oznaczone jako 4G (LTE) i 3G. Nowa generacja sieci 5G może korzystać z szerokiego zakresu częstotliwości, od 600 MHz do 6 GHz, przy czym niższe częstotliwości oferują większy zasięg 5G, podczas gdy wyższe częstotliwości często zapewniają lepsze prędkości. Jeśli te liczby wyglądają znajomo, możesz znaleźć analogię z radiem FM, które używa częstotliwości od 88 MHz do 108 MHz, w zależności od miejsca zamieszkania.

Jeśli widzisz „5G” na pasku stanu obok siły sygnału na swoim smartfonie, masz połączenie z siecią komórkową 5G. Ten sygnał pochodzi z nadawczej wieży telefonicznej w promieniu kilku km od Twojej lokalizacji. Ponieważ sygnał musi podróżować dalej niż Wi-Fi, przewoźnicy często używają niższych częstotliwości, ponieważ mają większy zasięg w atmosferze, szczególnie w wilgotnych obszarach.

Nie musisz ręcznie łączyć się z siecią 5G. Zamiast tego Twój telefon automatycznie wyszuka odpowiednie pasma, a informacje na karcie SIM pozwolą Ci się z nią połączyć.

Dokładne częstotliwości, z których korzysta operator, sprowadzają się do umów i aukcji dotyczących wykorzystania niektórych wolnych części widma bezprzewodowego w danym kraju. To widmo może również składać się z częstotliwości o zmienionym przeznaczeniu, takich jak pasma 6 GHz wykorzystywane do pokrycia pasma C 5G i routerów Wi-Fi 6E. Nie powinny one się nakładać, o ile wszyscy trzymają się swoich zatwierdzonych poziomów mocy i bezpiecznych stref.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Central