Koniec BlackBerry już 4 stycznia — tym razem naprawdę

Starsze urządzenia BlackBerry stracą możliwość wysyłania SMS-ów, połączeń i transmisji danych komórkowych od 4 stycznia 2022 roku.

BlackBerry 1999-2022

Ukochana niegdyś przez wielu tzw. jeżyna – czyli BlackBerry – kończy swój cykl życia od wtorku 4 stycznia 2022 roku. I tak, zdaję sobie sprawę, że nie jest to pierwszy raz, kiedy ogłaszamy koniec tej firmy lub jej urządzeń (i z powodów, które wyjaśnię poniżej, prawdopodobnie nie będzie to ostatni), ale jest to bardzo definitywny koniec dla starszego sprzętu BlackBerry.

Od 4 stycznia wszelkie telefony lub tablety z własnym oprogramowaniem BlackBerry – czyli BlackBerry 7.1 lub starszym, BlackBerry 10 lub systemem operacyjnym tabletu BlackBerry PlayBook – „nie będą już niezawodnie działać” – informuje producent. Niezależnie od tego, czy korzystasz z sieci Wi-Fi, czy komórkowej, nie ma gwarancji, że będziesz mógł wykonywać połączenia telefoniczne, wysyłać wiadomości tekstowe, korzystać z danych komórkowych, nawiązywać połączenie SMS, a nawet dzwonić pod numer 911.

Jeśli z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu Ty lub ktoś, kogo kochasz, nadal korzystacie z oryginalnego BlackBerry, zalecamy, aby postanowieniem noworocznym było delikatne ale stanowcze pozbycie się tego sprzetu – najlepiej wyłączyć i schować na strychu. Od 4 stycznia starsze BlackBerry będą mogły posłużyć jako przycisk do papieru. Chociaż urządzenia BlackBerry z systemem Android będą nadal działać normalnie.

Może to jednak nie być ostatnia śmierć BlackBerry, którą ogłaszamy. Firma doświadczyła powolnego i torturującego upadku od czasu swojej dominacji w późnych latach 2000, kiedy to jej klawiatury QWERTY i reputacja w dziedzinie bezpieczeństwa zapewniły jej 50-procentowy udział w rynku w USA. Jej firma macierzysta, BlackBerry Limited, skupiła się jednak na sprzedaży oprogramowania do cyberbezpieczeństwa.

BlackBerry próbowało się zrestartować w 2013 roku z nowym systemem operacyjnym, BlackBerry 10 (co się nie powiodło), aw 2015 roku przerzuciło się na produkcję urządzeń z Androidem (co również się nie powiodło). Następnie, w 2016 roku, firma zaczęła udzielać licencji na swoją markę zewnętrznym producentom, takim jak TCL. Wciąż więc utrzymuje się nazwa BlackBerry, a w 2020 roku teksańska firma OnwardMobility zapowiedziała, że ​​wyprodukuje urządzenie BlackBerry z systemem Android 5G z pełną klawiaturą QWERTY. Premiera miała nastąpić w 2021 roku, ale z tego co wiem nie doczekaliśmy się jej.

Cóż, zegar raczej tyka – a OnwardMobility nie udostępnia żadnych wiadomości ani aktualizacji na swojej stronie internetowej od stycznia 2021 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge