Oto jak wyglądał upadek BlackBerry

Dramatyczny spadek sprzedaży telefonów BlackBerry rozpoczął się w 2012 roku, teraz firma już sama nie będzie produkować smartfonów.

Oficjalnie można powiedzieć, że BlackBerry robiło telefony komórkowe. Kanadyjska firma telekomunikacyjna ogłosiła w tym tygodniu, że nie będzie już produkować własnych telefonów komórkowych, zamiast tego będzie zlecać produkcję partnerom zewnętrznym. Nie oznacza to, że telefony BlackBerry przestaną istnieć  – firma już pokazała model DTEK50 – ale wiadomość nie zelektryzowała rynku, do tego dochodzą ciągłe spadki sprzedaży niegdyś największego producenta smartfonów.

Poniższy wykres pokazuje w czasie jak wyglądał upadek BlackBerry. Jeszcze w 2011 roku, producent sprzedał ponad 50 milionów sztuk urządzeń, a w tym roku (do września 2016 r.) sprzedano zaledwie 4 mln sztuk. Od 2009 roku jego udział w rynku spadł z 20% do 0,1%.

Jak wyglądał upadek BlackBerry (sprzedaż od 2006-2016 r.)
Jak wyglądał upadek BlackBerry (sprzedaż od 2006-2016 r.)

Przyczyny upadku BlackBerry są dobrze udokumentowane – nastała era iPhone’a a smartfony stały się normą. Stary gigant był zbyt powolny, żeby się dostosować do potrzeb klientów. Choć BlackBerry było potęgą, to jego historia powinna być ostrzeżeniem, że należy szybko reagować i dostosowywać się do szybko zmieniającego świata nowych technologii.

źródło: Business Insider – Here’s how dramatic BlackBerry’s fall has actually been via Statista – Blackberry Quits Smartphone Production