Google Authenticator ma już ponad 100 mln instalacji w Google Play

Aplikacja mobilna Google Authenticator, do generowania kodów bezpieczeństwa wykorzystywanych w dwuetapowym logowaniu przekroczyła właśnie 100 mln instalacji na urządzeniach z Androidem.

Google Authenticator - ponad 100 mln instalacji w sklepie Google Play

Google jest z pewnością firmą, która spopularyzowała uniwersalną metodę uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA – two-factor authentication) – środek zwiększający bezpieczeństwo Twoich kont internetowych. Po skonfigurowaniu 2FA musisz wprowadzić zarówno hasło (coś, co znasz), jak i jednorazowy kod (coś, co masz), aby zalogowac sie na swoje konto na nowym urządzeniu. Chociaż Google od dawna przestawił się na domyślne podejście oparte na telefonie, a nie na uwierzytelnianie oparte na kodzie, nadal oferuje narzędzie Google Authenticator – generator kodów jednorazowych (OTP), którego można używać z dowolną obsługiwaną usługą. A teraz aplikacja świętuje 100 milionów instalacji w sklepie Google Play.

Wyglądało na to, że Google Authenticator pozostał w trybie konserwacji, a aplikacja zyskała tylko bardzo potrzebny lifting, w tym tryb ciemny, w maju 2020 roku — który wciąż jest ostatnią aktualizacją aplikacji do tej pory. W tamtych czasach Authenticator otrzymał również bardzo potrzebną funkcję eksportu, umożliwiającą przeniesienie zapisanych danych uwierzytelniających dla wszystkich kont zabezpieczonych przez 2FA na nowy telefon za pomocą kodu QR. Wszystko to sprawia, że ​​aplikacja jest dobrym wyborem do zabezpieczania kont.

Biorąc pod uwagę brak aktualizacji, nieco zaskakujące jest to, że aplikacja osiąga ten kamień milowy, ale mimo to jest to dobry znak. Pokazuje, że coraz więcej osób jest zainteresowanych zabezpieczeniem swoich kont dodatkowymi środkami, które chronią ich przed hakerami o wiele bardziej niż cokolwiek innego — zwłaszcza, jeśli nie mają najbezpieczniejszych haseł.

Konkurencja aplikacji Google Authenticator od dawna przeniosła się jednak na bardziej niezawodne opcje tworzenia kopii zapasowych. Jeśli nie masz nic przeciwko pozostawieniu kodów 2FA w chmurze (bezpiecznie), Authy jest solidną alternatywą, która pozwala zachować kody, nawet jeśli stary telefon jest uszkodzony lub w inny sposób niedostępny. W przypadku aplikacji Google Authenticator musisz w takim przypadku od nowa skonfigurować wszystkie kody 2FA dla wszystkich swoich kont. Jeśli wolisz rozwiązania typu open source z opcjami tworzenia kopii zapasowych offline — istnieje jednak wiele innych godnych polecenia aplikacji.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Google Authenticator na iOS-a

Jeśli jesteś świeżo upieczonym użytkownikiem Google Authenticator, który dopiero zaczyna korzystać z aplikacji, nie przejmuj się tym zbytnio. Lepiej mieć jakikolwiek drugi czynnik zabezpieczający dla swoich kont niż żaden, więc jeśli podoba Ci się ta aplikacja w tym, czym jest teraz, używaj jej dalej, za wszelką cenę.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police