Czy AirPodsy powinny mieć własną aplikację!

Zobacz koncepcję aplikacji mobilnej do zarządzania opcjami słuchawek bezprzewodowych AirPods – póki co Apple upycha wszystko w opcjach Bluetooth.

Koncepcja aplikacji dla słuchawek AirPods (fot. 9TO5Mac)
Koncepcja aplikacji dla słuchawek AirPods | fot. 9TO5Mac

Jedną z głównych zalet słuchawek AirPods zawsze była ich zdolność do bycia niewidzialnymi, zarówno dla użytkownika, jak i dla otaczających je osób. Kiedy po raz pierwszy zostały zaprezentowane, słuchawki 1. generacji miały zaledwie dwie funkcje: możliwość odtwarzania muzyki i możliwość rozmów z Siri za pomocą dotknięcia. Ale w ciągu ostatnich 5 lat Apple dodało nowe funkcje zarówno poprzez poprawki sprzętowe, jak i aktualizacje oprogramowania. Dlaczego zatem AirPodsy nie zasłużyły jeszcze na własną aplikację mobilną pod systemem iOS? Może taka aplikacja w ogóle nie jest potrzebna?

Redaktorzy serwisu 9TO5Mac przedstawili swoją wizję takiej aplikacji, która ich zdaniem pozwoliłaby wygodnie zarządzać ustawieniami i opcjami AirPodsów.

AirPodsy stają się coraz ważniejsze w życiu ludzi, tak bardzo, że obecnie są niemal niezbędnym akcesorium do iPhone’a. W miarę jak stają się bardziej zaawansowane, użytkownikom coraz trudniej może być znaleźć funkcje dodawane do nich przez Apple’a.

Ustawienia i aktualizacje

Aplikacja towarzysząca dla AirPodsów według 9TO5Mac mogłaby wyglądać jak aplikacja Watch dla zegarków Apple Watch. Byłaby w niej jedna prosta karta główna ze wszystkimi ustawieniami, do których mielibyśmy szybki dostęp. Wiele z nich byłoby analogiczne do tych, które znajdują się w ustawieniach Bluetooth i na stronie z informacjami. U góry widzielibyśmy model swoich AirPodsów, które są aktualnie w użyciu. Można byłoby wyszukać ustawienia, sprawdzić poziom naładowania baterii i przełączyć się na inną parę AirPodsów, które posiadamy przypisane do konta Apple ID.

Pierwsza sekcja mogłaby obejmować elementy sterujące sprzętem, takie jak możliwość dostosowania sposobu działania przycisków, włączania lub wyłączania wykrywania głowy oraz wypróbowania dźwięku przestrzennego.

Poniżej tej grupy twórcy koncepcji dodali sekcję z informacjami na temat słuchawek AirPods, opcje dostosowania ustawień w usłudze Znajdź oraz możliwość uaktualnienia oprogramowania sprzętowego słuchawek.

Projektanci koncepcji aplikacji wskazują, że jednym z największych problemów z AirPodsami jest sposób, w jaki Apple udostępnia użytkownikom aktualizacje oprogramowania. Aktualizacja odbywa się w tle, bez udziału użytkowników – według mnie to bardzo dobrze, bo odpada nam pilnowanie kolejnego procesu aktualizacji. Na to akurat nie powinniśmy narzekać.

Ekrany koncepcyjne aplikacji dla słuchawek AirPods | fot. 9TO5Mac
Ekrany koncepcyjne aplikacji dla słuchawek AirPods | fot. 9TO5Mac

Twórcy aplikacji uważają jednak, że podobnie jak wszystkie inne ważne urządzenia Apple’a, AirPods powinny mieć okienko aktualizacji oprogramowania, które pokazuje nowe funkcje i ostrzega, gdy aktualizacje staną się dostępne. Według mnie jest to całkowicie zbędne i wręcz zdenerwowałbym się, gdyby Apple kazało mi się angażować w kolejną aktualizację…Także moi drodzy koledzy z 9TO5Mac – mam nadzieję, że Apple nie pójdzie tą drogą! Firmware słuchawek nie jest na tyle interesujący i nie przynosi ekscytujących opcji, aby jego aktualizacją należało się specjalnie interesować.

Środkowa karta aplikacji Watch zawiera galerię tarcz zegarka, ale w przypadku słuchawek nie ma nic porównywalnego do umieszczenia w aplikacji dla AirPodsów. Twórcy koncepcji wymyślili, że w tym miejscu mogłyby pojawiać się polecane aplikacje i usługi do słuchania muzyki, podcastów, czy serwisy streamingowe. I tutaj też muszę ostudzić entuzjazm – Apple nigdy nie będzie promować usług firm trzecich w sytuacji, gdy samo posiada Apple Music, Podcasty czy Apple TV+.

Odkrywanie nowych funkcji

Podobnie jak aplikacja Watch i aplikacja Wskazówki, karta odkrywania może pomóc użytkownikom poznać funkcje słuchawek, o których mogą nie mieć pojęcia lub nie wiedzą jak je obsługiwać. Sekcja mogłaby też służyć jako pseudo-newsroom dla Apple’a, aby informować ludzi o nowych funkcjach i aktualizacjach oprogramowania. Tylko, że sekcja byłaby w zasadzie martwa i niezbyt często aktualizowana, w efekcie użytkownicy i tak by do niej nie zaglądali.

Apple może włączyć obsługę swoich słuchawek AirPods i Beats w takiej aplikacji, jeśli uzna, że to ma sens. Według mnie taka aplikacja jest całkowicie zbędna – lepiej dodać ustawienia słuchawek w aplikacji Ustawienia. Po co nam kolejna aplikacja?

Co sądzisz o pomyśle, aby Apple stworzyło taką aplikację?

źródło: 9TO5Mac