Rada Rodziców Asów Internetu podpowiada o bezpieczeństwie dzieci w internecie

Poczucie bezpieczeństwa to uniwersalny prezent z okazji Dnia Dziecka dla wszystkich dzieci i ich rodziców –poznaj sposoby Rady Rodziców Asów Internetu na temat zachowania bezpieczeństwa w internecie!

Interland – Asy Internetu (Google, 2021)

Od niemal 3 lat wspólnie z Fundacją Szkoła z Klasą Google podpowiada, jak wykorzystać możliwości internetu do nauki, rozwoju i zabawy. Wierzymy, że w świecie wirtualnym – tak samo jak w realnym – obowiązują te same wartości: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Na tych pięciu zasadach opiera się program edukacyjny Asy Internetu, który pomaga dzieciom w świadomym i bezpiecznym odkrywaniu internetu, a ich rodzicom i nauczycielom podpowiada, jak o sieci rozmawiać z najmłodszymi.

W ramach programu przygotowano Interlandię – pełną przygód i wyzwań grę dla dzieci, która uczy, jak poradzić sobie z hakerem, wyłudzaczem danych czy hejterem. W ten sposób przygotowuje młodych użytkowników do bezpiecznego i odpowiedzialnego eksplorowania sieci. Z kolei z myślą o nauczycielach opracowano kilkadziesiąt scenariuszy interaktywnych lekcji, które można wykorzystać zarówno podczas nauki stacjonarnej, jak i edukacji zdalnej. 

Google powołało także do życia Radę Rodziców Asów Internetu i od 2 lat współpracuje ze znanymi rodzicami, którzy sami tworzą treści w sieci. To oni pomagają inspirować innych opiekunów i podpowiadają im, jak mogą rozmawiać ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w internecie. W cyklu webinarów rozmawiali z psychologami, pedagogami i ekspertami od cyberbezpieczeństwa, a podczas transmisji na żywo opowiadali o każdej z 5 wartości Asów Internetu i o tym, w jaki sposób przekazują je swoim dzieciom. 

Kolejnej porcji inspiracji i wiedzy dostarczą rozmowy Rady Rodziców Asów Internetu z młodą twórczynią internetową, youtuberką i tiktokerką: Natalią Sisik

Co zrobić, by dzieci były bezpieczne i postępowały rozsądnie w internecie? 

Rozmowa z Rafałem Cieszyńskim, tatą Zosi i Antka.

Jak sprawić, by dzieci były życzliwe dla innych w internecie? 

Rozmowa z Magdą Mikołajczyk, mamą Zoi i Nataszki 

Jak pomóc dzieciom chronić ich sekrety i nie dać się nabrać w sieci?

Rozmowa z Olgą i Kamilem Polnymi, rodzicami Lili i Bruna. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o jego aktywności w sieci, skorzystajcie z porad zawartych w Treningu bezpieczeństwa w sieci dla całej rodziny

źródło: Elżbieta Różalska, Communications Manager, Google Polska