Netflix uruchamia stronę z „Top 10 serwisu Netflix”

Netflix ogłosił w zeszłym miesiącu, że zacznie zmieniać pozycję w rankingu swoich najlepszych tytułów, a teraz uruchamia nową stronę internetową, na której będzie co tydzień udostępniać TOP 10 najlepszych tytułów.

Netflix TOP 10 Global ranking

Serwis Netflix poinformował, że odchodzi od dwuminutowego wskaźnika czasu oglądania, aby zamiast tego uszeregować tytuły według łącznej liczby godzin oglądania. W każdy wtorek będą publikowane rankingi Top 10 serwisu Netflix zarówno tytułów oryginalnych, jak i licencjonowanych, opracowane na podstawie liczby godzin oglądania w poprzednim tygodniu — od poniedziałku do niedzieli.

Podzielono listy na następujące kategorie: światowe listy Top 10 filmów (w języku angielskim), seriali i programów (w języku angielskim), filmów (w języku innym niż angielski) oraz seriali i programów (w języku innym niż angielski), a także rankingi dla ponad 90 krajów. Strona jest obecnie dostępna w języku angielskim i hiszpańskim. W przyszłym roku pojawi się więcej języków. 

Każda lista będzie śledzić sukcesy treści Netflixa w poprzednim okresie od poniedziałku do niedzieli, zanim zostanie opublikowana we wtorek. Cała zawartość aplikacji Netflix może pojawić się na tych listach, w tym zarówno oryginalne, jak i licencjonowane seriale i filmy. Firma ujawni również swoje najpopularniejsze seriale i filmy wszechczasów we wspomnianych czterech kategoriach. Jednak jako zastrzeżenie firma podała, że ​​jej liczby są „zaokrąglone do 10.000, aby uwzględnić wszelkie wahania w łączności internetowej na całym świecie”. Te listy powstają na podstawie łącznej liczby godzin oglądania tytułu w ciągu pierwszych 28 dni od jego premiery na Netflix.

„Bzdury”. „Brednie”. „Wybiórcze”. „Niewiarygodne”. W ciągu ostatnich lat Netflix otrzymał sporo opinii na temat publikowanych danych. Dlatego tego lata przeprowadzono burzę mózgów i zaprezentowano nową top10.netflix.com – „Top 10 na Netflix”, w której co tydzień będą publikowane światowe i krajowe listy najpopularniejszych tytułów w serwisie.

Cotygodniowe listy uzupełnią aktualizowane codziennie krajowe rankingi Top 10, które wprowadzono w serwisie Netflix w zeszłym roku. Teraz te rankingi również będą opracowywane na podstawie liczby godzin oglądania. Jeśli więc szukasz tytułów Top 10 na Netflix albo po prostu przeglądasz serwis, łatwo możesz sprawdzić, co oglądają inni. 

Netflix TOP 10 Global ranking

Znalezienie najlepszego sposobu na zmierzenie sukcesu w branży przesyłania strumieniowego nie jest łatwe. Nie istnieje jeden idealny wskaźnik. Tradycyjne wskaźniki, jak dane box office’u albo odsetek odbiorników telewizyjnych odbierających określony program (który powstał, aby pomóc reklamodawcom ocenić skuteczność reklam wyświetlanych w tradycyjnej telewizji), nie sprawdzają się w przypadku większości serwisów streamingowych — również w przypadku serwisu Netflix.

Po rozważeniu innych dostępnych opcji Netflix doszedł do wniosku, że zaangażowanie mierzone jako liczba godzin oglądania jest dobrym wskaźnikiem popularności tytułu oraz ogólnego zadowolenia użytkowników serwisu, co jest istotne z punktu widzenia utrzymania abonentów usług. Ponadto liczba godzin oglądania odzwierciedla sposób, w jaki inne firmy mierzą popularność, uwzględnia ponowne oglądanie tych samych tytułów (które musiały spodobać się widzom) i pozwala prowadzić spójne pomiary w różnych kanałach. 

Ten wskaźnik faworyzuje dłuższe seriale i filmy. Ponieważ trudno jest uchwycić niuanse rządzące różnymi rodzajami rozrywki w jednym wskaźniku, od czasu do czasu Netflix będzie również publikować listy specjalne — np. najpopularniejszych filmów dokumentalnych albo programów reality show, ale rzadziej pojawiających się na listach Top 10.

Niektórzy zapytają pewnie, dlaczego nie rejestrowana jest również liczba osób, które obejrzały film lub serial do końca. A jeśli ktoś przeoczy zakończenie jednego odcinka 10-godzinnego serialu (bo rozpłacze mu się dziecko albo coś innego odciągnie jego uwagę) albo nie zobaczy ujęcia ukrytego w napisach końcowych, czy to znaczy, że nie obejrzał filmu do końca? Ważne jest zatem też zliczanie każdej chwili oglądania tytułu, bo widzowie często wracają do ulubionej sceny, zamiast oglądać cały tytuł jeszcze raz. Dlatego Netflix uważa, że powinien zaliczyć każde odtworzenie na konto tytułu. 

Ta zmiana to ważny krok naprzód dla serwisu Netflix, twórców, z którymi współpracuje, i użytkowników. Wszyscy chcemy wiedzieć, co oznacza sukces w świecie streamingu, a te listy dadzą nam najbardziej przejrzystą odpowiedź na to pytanie w branży.

Top 10 rzeczy, które warto wiedzieć o cotygodniowych listach Top 10 Netfliksa

Więcej informacji o metodologii znajdziesz poniżej. Ze względu na to, że Netflix sam opracowuje rankingi, zaangażował niezależną firmę księgową EY do sprawdzenia nowych danych. W 2022 roku opublikuje na ten temat specjalny raport przygotowany przez EY.. 

Oto lista Top 10 najważniejszych elementów metodologii wykorzystywanej do tworzenia rankingów na stronę Top10.Netflix.com:

  1. Listy zostały posortowane według liczby godzin oglądania tytułu, czyli łącznej liczby godzin, jaką użytkownicy serwisu spędzili na oglądaniu sezonu serialu lub filmu (uwzględniając trzykrotne obejrzenie TEJ sceny z serialu „Sex/Life”). 
  2. Mierzone są godziny oglądania przez cały tydzień, zaczynając w poniedziałek, a kończąc w niedzielę. Listy publikowane są co wtorek. 
  3. Publikowane są cztery cotygodniowe światowe listy Top 10: filmów (w języku angielskim), seriali i programów (w języku angielskim), filmów (w języku innym niż angielski) oraz seriali i programów (w języku innym niż angielski). Na każdej liście, obok każdego tytułu, wyświetlana jest liczba godzin oglądania tego tytułu w danym tygodniu.
  4. Publikowane są także dwie listy Top 10 — filmów i seriali — dla ponad 90 krajów (tych samych, które mają swoje rankingi Top 10 w serwisie Netflix). Te listy również są posortowane według godzin oglądania (chociaż na poziomie kraju nie wyświetlane są liczby godzin oglądania każdego tytułu).
  5. Każdy sezon serialu jest zliczany osobno, możesz więc np. zobaczyć na liście drugi i trzeci sezon serialu „Stranger Things”.
  6. Na listach mogą się znaleźć wszystkie tytuły, niezależnie od gatunku — seriale i filmy, programy dla dzieci i młodzieży, tytuły oryginalne i licencjonowane. 
  7. Chociaż uruchomiono tę witrynę dzisiaj (16 listopada 2021 roku), listy Top 10 i podawane informacje o liczbie tygodni, w których tytuł znajdował się na liście Top 10, sięgają wstecz do 28 czerwca 2021 r.
  8. Publikowane są też rankingi Top 10 najpopularniejszych filmów w serwisie Netflix (w języku angielskim), seriali i programów (w języku angielskim), filmów (w języku innym niż angielski) oraz seriali i programów (w języku innym niż angielski) wszech czasów na podstawie łącznej liczby godzin oglądania tytułu w ciągu pierwszych 28 dni od jego premiery w naszym serwisie. 
  9. Cotygodniowe raporty zawierają wartości zaokrąglone do 10 tysięcy, aby uwzględnić wahania w łączności internetowej na świecie. 
  10. Zaangażowano niezależną firmę księgową EY do sprawdzenia danych dotyczących oglądania.

źródło: Netflix Polska