Blue Origin i Sierra Space zbudują komercyjny „park biznesowy w kosmosie”

Blue Origin i Sierra Space ujawniły plany umieszczenia komercyjnej stacji kosmicznej o nazwie Orbital Reef na niskiej orbicie okołoziemskiej w latach 2025-2030.

Orbital Reef (projekt)

Wycofanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nastąpi przed 2030 rokiem, a niedawne odkrycie pęknięć w niektórych najstarszych modułach stacji pokazuje, że ten termin jest w mniejszym stopniu spowodowany polityką, a bardziej strukturą, której okres eksploatacji dobiega końca. Mając to na uwadze, posunięcia mające na celu zastąpienie ISS komercyjnym odpowiednikiem przeszły na najwyższy bieg. Najnowsza z tych propozycji pochodzi od Blue Origin i Sierra Space, które proponują budowę Orbital Reef (Orbitalnej Rafy)z pomocą sponsorów Boeing, Redwire Space, Genesis Engineering Solutions i Arizona State University.

Specyfikacje satelity nie zostały ujawnione, co jest zrozumiałe na tym wczesnym etapie, ale zostały nakreślone szczegóły podstaw programu i to komu będzie on służył. Moduły rdzenia o dużej średnicy i wielorazowy, ciężki system startowy New Glenn, który umieści je na orbicie, zostaną zbudowane przez Blue Origin. Tymczasem Sierra Space dostarczy moduł dużego zintegrowanego elastycznego środowiska (LIFE), moduł węzłowy i samolot kosmiczny Dream Chaser do przewozu załogi, zaopatrzenia i ładunków na Ziemię i z Ziemi.

Boeing opracuje moduł Science i zajmie się obsługą stacji oraz inżynierią konserwacyjną, a platformę odwiedzi również należący do firmy statek kosmiczny Starliner. Redwire Space będzie pracować nad badaniami mikrograwitacji, rozwojem i produkcją, a także przeprowadzać operacje ładunkowe i konstrukcje mobilne.

Genesis Engineering Solutions buduje kapsułę kosmiczną w stylu Odysei Kosmicznej z 2001 roku, zwaną Jednoosobowym Statkiem Kosmicznym do pracy na zewnątrz i do wycieczek turystycznych bez potrzeby zakładania skafandra kosmicznego, a Arizona State University poprowadzi globalne konsorcjum uniwersytetów w zakresie doradztwa badawczego i publicznego zasięgu.

Po uruchomieniu, Orbital Reef będzie otwarty dla szerokiej gamy międzynarodowych klientów, co określa się jako wielofunkcyjny park biznesowy w kosmosie. Stacja będzie wykorzystywana do badań, produkcji, turystyki, edukacji i innych zadań, podczas gdy partnerzy zapewnią transport kosmiczny i logistykę, zakwaterowanie w przestrzeni kosmicznej, zakwaterowanie sprzętu, ogólne operacje oparte na zaawansowanej automatyzacji oraz obsługę stacji.

Otwarta architektura pozwoli Orbital Reef zapewnić miejsca do cumowania modułów, porty pojazdów, narzędzia i inne elementy w oparciu o potrzeby klientów i rozwój rynku.

Przez ponad sześćdziesiąt lat NASA i inne agencje kosmiczne rozwijały orbitalne loty kosmiczne i miejsca zamieszkania w kosmosie, przygotowując nas do komercyjnego startu w tej dekadzie – mówi Brent Sherwood, starszy wiceprezes ds. zaawansowanych programów rozwoju dla Blue Origin. Poszerzymy dostęp, obniżymy koszty i zapewnimy wszystkie usługi i udogodnienia potrzebne do normalizacji lotów kosmicznych. Dynamiczny ekosystem biznesowy będzie rósł na niskiej orbicie okołoziemskiej, generując nowe odkrycia, nowe produkty, nowe rozrywki i globalną świadomość.

Poniższy film przedstawia projekt Orbital Reef:

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie projektu pod adresem OrbitalReef.com.

źródło: Sierra Space | New Atlas