IndexNow ma przyspieszyć indeksowanie stron przez niektóre wyszukiwarki

Microsoft Bing i Yandex ogłosiły nową inicjatywę o nazwie IndexNow, która umożliwia właścicielom witryn pingowanie protokołu IndexNow, aby natychmiast indeksować strony w wybranych wyszukiwarkach.

Obecnie w projekcie IndexNow uczestniczą tylko wyszukiwarki Bing i Yandex – Google nie jest jego częścią, podobnie jak inne wyszukiwarki internetowe, które działają globalnie. Na stronie inicjatywy pod adresem IndexNow.org, dość szczegółowo podsumowano, o co w niej chodzi i jak działa w praktyce.

Na stronie głównej czytamy, że:

IndexNow to łatwy sposób dla właścicieli witryn, aby natychmiast informować wyszukiwarki o najnowszych zmianach treści w ich witrynie. W najprostszej formie IndexNow to prosty ping, dzięki któremu wyszukiwarki wiedzą, że adres URL i jego zawartość zostały dodane, zaktualizowane lub usunięte, co pozwala wyszukiwarkom szybko odzwierciedlić tę zmianę w wynikach wyszukiwania.

Teraz metoda pingowania i przesyłania adresów URL jest dość prosta i została szczegółowo udokumentowana.

Aby przesłać adres URL za pomocą żądania HTTP, wyślij odpowiednie żądanie na następujące adresy URL:

Microsoft Bingurl-changed&key=your-key
Yandexurl-changed&key=your-key
  • url-changed to adres URL Twojej witryny, który został dodany, zaktualizowany lub usunięty. Upewnij się, że Twoje adresy URL są zgodne ze standardem RFC-3986 dotyczącym identyfikatorów URI.
  • your-key to Twój klucz, który powinien mieć co najmniej 8 i maksymalnie 128 znaków szesnastkowych. Klucz może zawierać tylko następujące znaki: małe litery (a-z), wielkie litery (A-Z), cyfry (0-9) i myślniki (-).

Aby przesłać zestaw adresów URL za pomocą żądania HTTP, wyślij żądanie POST JSON na adres URL podany przez wyszukiwarki. Wystarczy zastąpić nazwę hosta wyszukiwarki. Możesz przesłać do 10.000 adresów URL na jeden POST, mieszając w razie potrzeby adresy http i https.

Jak zweryfikować klucz własności witryny? Istnieją dwie metody:

  1. Umieszczenie pliku tekstowego z kluczem w katalogu głównym hosta.
  2. Umieszczenie pliku z kluczem w innej lokalizacji na serwerze.

Na przykład musisz umieścić plik klucza w pliku tekstowym o nazwie jak Twój klucz (format pliku UTF-8) pod adresem , a ten plik musi zawierać w sobie klucz 667ff724fe124790b65efb04d78101c9.

Obecnie tylko Bing i Yandex są częścią tego projektu. Aby wyszukiwarki mogły przyjąć protokół IndexNow, muszą wyrazić zgodę na automatyczne udostępnianie zgłoszonych adresów URL wszystkim innym uczestniczącym wyszukiwarkom. Aby partycypować, wyszukiwarki muszą mieć zauważalną obecność na co najmniej jednym rynku.

Indeksowanie stron za pomocą IndexNow w wyszukiwarkach Bing i Yandex
Indeksowanie stron za pomocą IndexNow w wyszukiwarkach Bing i Yandex

Platformy CMS, sieci CDN oraz narzędzia SEO są zainteresowane pracą nad tym protokołem IndexNow. CloudFlare już wdrożyło wersję beta integracji z tym narzędziem.

IndexNow zastępuje interfejsu API do przesyłania adresów URL wyszukiwarki Bing, który będzie w pewnym stopniu powielał ten sam proces, ale interfejs API do przesyłania adresów URL Binga działa tylko z indeksem Binga. Nie ma to również wpływu na interfejs API przesyłania treści Bing. Wygląda na to, że Bing podwaja metodę „push versus pull” do indeksowania i próbuje nakłonić inne wyszukiwarki do jej przyjęcia. To ma sens, ponieważ jest to bardziej skuteczna metoda pozyskiwania nowych stron – ale czy to się przyjmie?

Dlaczego Google nie uczestniczy w przedsięwzięciu? Gigant ma własny interfejs API do indeksowania, który jest ograniczony w użyciu. Podejrzewam, że Google uzyskuje mnóstwo sygnałów z indeksowania i nie jest gotowy, aby z nich zrezygnować.

Aby uzyskac więcej informacji, możesz zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami.

źródło: IndexNow | Microsoft Bing Blog | Search Engine Roundtable