Ecosia jest teraz opcją wyszukiwarki na iOS, iPadOS, macOS

Ecosia promuje prywatność i sadzi drzewa na całym świecie, a teraz może być domyślną wyszukiwarką w Safari na iOS, iPadOS i macOS.

Ecosia – logo wyszukiwarki

Wyszukiwarka internetowa Ecosia wykorzystuje dochody z reklam do finansowania sadzenia drzew na całym świecie – tam gdzie są potrzebne. Ecosia nie śledzi użytkowników, szyfruje wyszukiwania i anonimizuje dane w ciągu tygodnia od ich utworzenia. Przychody z reklam wygenerowane przez samych użytkowników Apple’a pomogły posadzić ponad 7 milionów drzew w 2020 roku, a teraz możesz zrobić więcej, ustawiając ją jako domyślną wyszukiwarkę na urządzeniach z systemami iOS 14.3 i iPadOS 14.3 oraz macOS Big Sur 11.1.

Przeglądaj sieć z Ecosia i sadź drzewa!

Ecosia to wyszukiwarka z misją: 80 procent wpływów z wyświetlanych reklam i linków partnerskich przeznacza ona na projekty sadzenia drzew na całym świecie. Współpracując z organizacjami ekologicznymi, takimi jak Vision International czy Jane Goodall Institute, twórcy Ecosii zasadzili ponad 85 milionów drzew w różnych krajach, m.in. w Brazylii, Ghanie, na Madagaskarze, w Maroku, Peru, Senegalu czy Tanzanii.

Strona internetowa wyszukiwarki pokazuje, że do tej pory w wyniku przychodów z wyszukiwania posadzono w sumie ponad 115 milionów drzew.

Użytkownicy mogą dostosować, jakie dane są zbierane przez Ecosię, korzystając z rozszerzenia przeglądarki Safari lub zmieniając ustawienia w witrynie, która tworzy plik cookie do przechowywania tych ustawień. Ecosia wykorzystuje wyszukiwanie słów kluczowych zamiast tworzenia profili danych użytkowników i hiper-targetowania. Firma upublicznia również raporty o zarobkach, aby dokładnie pokazać, gdzie rozdzielane są jej finanse.

Zrzut ekranu z wyszukiwarki Ecosia (14 grudnia 2020)

Przeglądarki, które można ustawić jako domyślne w ustawieniach Safari to obecnie: Google, Yahoo, Bing, DuckDuckGo oraz Ecosia.

Gdy ustawisz domyślną wyszukiwarkę na iPhonie, iPadzie lub komputerze Mac, zastąpi ona Google’a wszędzie tam, gdzie wyszukiwanie w sieci odbywa się na urządzeniu z systemem operacyjnym Apple’a, z wyjątkiem korzystania z Siri. Wyszukiwanie Spotlight pobierze dane z dowolnego miejsca na urządzeniu lub użyje domyślnej wyszukiwarki do wyświetlenia wyników internetowych. Pytając Siri o informacje, przeszuka Google’a przy użyciu losowego identyfikatora, aby Google nie wiedział, że to Ty.

Ustaw wyszukiwarkę Ecosia jako domyślną przeglądarkę na urządzeniach z systemami iOS i iPadOS, przechodząc do Ustawienia SafariWyszukiwarka. W systemie macOS ustaw domyślną wyszukiwarkę w ustawieniach przeglądarki Safari.

Ustawienie wyszukiwarki Ecosia jako domyślnej w Safari na iPhonie (iOS 14.3)

Użytkownicy, którzy chcą ustawić wyszukiwarkę Ecosia jako domyślną, muszą zaktualizować system do iOS 14.3, iPadOS 14.3 lub macOS 11.1.

Podczas gdy Apple dodaje konkurentów Google’a na swojej platformie, wydaje się, że samo Apple przygotowuje także własną wewnętrzną wyszukiwarkę. Roboty sieciowe używane przez Apple’a mogą być powiązane z poprawą wyników Siri, ale mogą również wskazywać na większy projekt dla wyszukiwarki firmy Apple.

Aplikacja mobilna Ecosia

Zasilana jest przez należącą do Microsoftu wyszukiwarkę Bing Ecosia pozyskuje środki z reklam za każdym razem, gdy za jej pomocą szukasz czegoś w sieci. W wyszukiwarce możesz zobaczyć na bieżąco, ile drzew pomogła ufundować organizacja — także dzięki Twoim wyszukiwaniom.

Aplikacja mobilna Ecosia - wyszukiwarka internetowa

Użytkownicy Ecosii muszą skorzystać z wyszukiwarki około 45 razy, aby sfinansować zasadzenie jednego drzewa. Licznik na ekranie początkowym wyświetla liczbę drzew zasadzonych do tej pory przez organizację, a w zakładkach „Projects” („Projekty”) i „News” („Wiadomości”) możesz zapoznać się z jej działalnością.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile drzew zasadzono z Twoją pomocą, stuknij w „Settings” („Ustawienia”). Aby wspomniane drzewa rzeczywiście mogły zapuścić korzenie, twórcy Ecosii współpracują z ponad 20 organizacjami działającymi na rzecz ochrony przyrody.

Korzystanie z Ecosii to drobny gest, który czyni wiele dobra – pobierz bezpłatną aplikację mobilną Ecosia – Drzewa & Prywatność:

źródło: Apple Insider | Apple | Ecosia