Xiaomi Smart Glasses ogłoszone jako „koncepcja urządzenia do noszenia”

Firma Xiaomi niespodziewanie ogłosiła swoje inteligentne okulary, które maja być czymś więcej niż tylko bardzo drogim akcesorium do smartfona.

Koncepcja inteligentnych okularów Xiaomi Smart Glasses (9/2021)

Już jutro, w środę 15 września 2021 roku, Xiaomi organizuje swoje wielkie wydarzenie, podczas którego możemy spodziewać się kilku nowych telefonów (a może nawet tabletów). Ale firma też miała nam dzisiaj coś do pokazania – dziwne, że nie udało się tego zmieścić w ramach jutrzejszego wydarzenia, a może Xiaomi chciało ukraść część uwagi firmie Apple, która dzisiaj ma swoją konferencję „California Streaming”?

Zresztą pomijając dygresje, mówimy o nowo zaprezentowanych Xiaomi Smart Glasses. Jak można się spodziewać, są to inteligentne okulary, jednak firma określa je jako „inżynierskie spojrzenie w zaawansowaną przyszłość”. To niestety „inteligentna koncepcja urządzenia wearable”, a nie rzeczywisty produkt, który już będzie można kupić.

Mówimy „niestety”, ponieważ koncepcja wygląda całkiem interesująco, przynajmniej na papierze, no i wyglądają prawie jak normalne okulary. Inteligentne okulary Xiaomi ważą tylko 51 g i mogą wyświetlać powiadomienia, wykonywać połączenia, pomagać w nawigacji, robić zdjęcia i tłumaczyć tekst w czasie rzeczywistym „na Twoich oczach”. Jest też funkcja telepromptera.

Wyświetlacz wykorzystuje MicroLED do podświetlenia, a układ wyświetlacza mierzy tylko 2,4 mm x 2,02 mm, czyli mniej więcej wielkości ziarenka ryżu. Poszczególne piksele mają rozmiar 4 μm, dzięki czemu wyświetlacz zmieści się w oprawkach okularów. To ultrawydajny panel monochromatyczny, czyli nie ma kolorów – aby móc w razie potrzeby osiągnąć jasność 2 milionów nitów i bezpośrednio patrzeć na ostre światło słoneczne.

Wyświetlacz MicroLED wykorzystuje technologię falowodu optycznego, który załamuje światło pod kątem 180 stopni, dzięki czemu dokładnie przekazuje wiązki światła do ludzkiego oka „poprzez mikroskopijną strukturę siatkową soczewki falowodu optycznego”.

Ta struktura siatki wyryta na wewnętrznej powierzchni soczewek okularów umożliwia załamanie światła w wyjątkowy sposób poprzez odbijanie promieni świetlnych niezliczoną ilość razy, co pozwala oczom zobaczyć pełny obraz. Wszystko to odbywa się w jednej soczewce, bez użycia skomplikowanych systemów wielu soczewek, luster czy półluster.

Asystent XiaoAI jest „podstawową metodą interakcji” z okularami. Przepuszcza tylko najważniejsze powiadomienia i nie przeszkadza użytkownikowi za każdym pojedynczym powiadomieniem, które otrzymuje Twój telefon – zobaczymy tylko alarmy inteligentnego domu, pilne informacje z aplikacji biurowych, wiadomości od ważnych kontaktów i inne tego typu rzeczy.

Okulary mają wbudowane podwójne mikrofony i głośniki kształtujące wiązkę, dzięki czemu można na nich odbierać połączenia. Z przodu znajduje się aparat 5 MP do zdjęć, a inteligentne okulary mogą transkrybować dźwięk na tekst z tłumaczeniem w czasie rzeczywistym.

Aby umożliwić wszystkie te funkcje, Xiaomi Smart Glasses są wyposażone w czterordzeniowy procesor ARM, baterię, panel dotykowy, moduły Wi-Fi i Bluetooth oraz, co ciekawe, wersję Androida jako oprogramowanie – chociaż nie mamy więcej szczegółów na ten temat.

To, co do tej pory przeczytałeś, to jest na razie wszystko, co ujawniło Xiaomi. I niestety nie na tyle szczegółowe, jakbyśmy chcieli.

Uważamy to za urządzenie koncepcyjne, które Xiaomi pokazało, że pracuje nad inteligentnymi okularami jako produktem masowym, ale to nie jest bliska przyszłość. Mam nadzieję, że produkt końcowy dotrze do użytkowników tak szybko, jak to możliwe i spełni obietnice podane w tej koncepcji, ponieważ brzmią bardzo intrygujące i przyznam, że póki co, nosiłbym!

źródło: Xiaomi | GSMArena