Niemcy chcą wsparcia dla iPhone’ów i iPadów nawet przez 7 lat

Do 2023 roku Unia Europejska może wprowadzić prawo nakazujące producentom smartfonów oferowanie wsparcia dla swoich urządzeń do 5 lat, Niemcy chcą, aby okres ten wynosił 7 lat.

Naprawa, serwis iPhone'a (Apple)

Apple jest już znane z tego, że od bardzo dawna oferuje długie wsparcie dla iPhone’ów i iPadów. Jednak rząd Niemiec zaproponował teraz Unii Europejskiej, aby wymusić na Apple i innych firmach produkujących smartfony dostarczanie aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń dla ich urządzeń przez okres do siedmiu lat.

Komisja Europejska zaproponowała, aby producenci OEM urządzeń oferowali do 5 lat wsparcie w zakresie oprogramowania i części zamiennych do swoich urządzeń, przy czym części zamienne do tabletów mają być dostępne przez 6 lat. Chce również, aby producenci urządzeń publikowali ceny części zamiennych i nie podnosili ich później. Nie zamierza jednak ustalać cen dla części zamiennych. Tego typu sekcja jest już dostępna na stronach wsparcia Apple’a — Naprawa i serwis iPhone’a.

W przypadku części zamiennych Komisja Europejska zaproponowała maksymalny czas dostawy wynoszący 5 dni roboczych.

Niemcy chcą jednak, aby Komisja Europejska zrobiła w tym zakresie więcej. Chce, aby producenci OEM oferowali aktualizacje oprogramowania do 7 lat. Chce również szybszej dostawy części zamiennych i będzie dalej omawiać ten punkt z Komisją.

Stowarzyszenie branżowe DigitalEurope, w skład którego wchodzą Apple, Samsung, Huawei i inni producenci OEM urządzeń, uważa, że ​​propozycje Komisji Europejskiej są zbyt wymagające. Zaproponowali aktualizacje zabezpieczeń na 3 lata i aktualizacje systemu operacyjnego przez 2 lata dla swoich urządzeń.

Uważają również, że powinni być zobowiązani do oferowania klientom baterii i wyświetlaczy tylko ze względu na wysoki wskaźnik awaryjności. Inne komponenty, takie jak czujniki kamer i mikrofony, rzadko zawodzą i dlatego nie powinny być objete proponowanymi wymogami.

Oczekuje się, że UE wprowadzi tę propozycję do 2023 roku, więc pozostało sporo czasu na dalsze negocjacje między wszystkimi zaangażowanymi stronami. Apple jest już znane ze wspierania swoich urządzeń od 5 do 7 lat, więc nie powinno tak naprawdę mieć problemu z nową propozycją Komisji. Jednak producenci OEM z systemem Android mogą chcieć znaleźć inne rozwiązanie, ponieważ zwykle obsługują swoje urządzenia tylko przez około 2-3 lata.

źródło: Heise Online