Nowy ruch #AppleToo zwraca uwagę na rasizm, seksizm i nierówność w Apple

„It’s time to Think Different” – grupa pracowników Apple rozpoczęła nowy ruch pod hasłem #AppleToo, który ma walczyć z ukrywaniem dyskryminacji i nierówności wewnątrz struktur Apple’a.

Ruch #AppleToo

Utworzenie grupy #AppleToo nastąpiło po tygodniach publicznych oświadczeń pracowników Apple dotyczących wewnętrznych skarg, które pozostają bez odpowiedzi lub są całkowicie ignorowane. Do uruchomienia ruchu została wykorzystana społeczność Discord złożona przez około 200 pracowników i współpracowników Apple’a. Serwis The Verge informuje, że około 15 obecnych i byłych pracowników Apple’a było bezpośrednio zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia. Na stronie #AppleToo znajduje się krótkie oświadczenie oraz login z tajnym hasłem, które można uzyskać od organizatorów ruchu.

Na stronie czytamy:

Zbyt długo Apple wymykało się publicznej kontroli. Prawda jest taka, że ​​dla wielu pracowników Apple – rzeczywistość, z którą borykają się nasi czarnoskórzy, rdzenni i inni koledzy z mniejszościowych grup rasowych, płciowych i historycznie zmarginalizowanych – tworzy nieprzejrzystą, przerażającą fortecę. Kiedy naciskamy o odpowiedzialność i zadośćuczynienie za uporczywe niesprawiedliwości, których jesteśmy świadkami lub których doświadczamy w naszym miejscu pracy, mamy do czynienia z wzorcem izolacji, degradacji i rozmywaniem tematu.
Już nie. Wyczerpaliśmy wszystkie wewnętrzne drogi. Rozmawialiśmy z naszym kierownictwem. Poszliśmy do zespołu People. Eskalowaliśmy poprzez etykę biznesową. Nic się nie zmieniło.
Czas myśleć inaczej.
„It’s time to Think Different”

Jedna z pracowniczek Apple’a, Ashley Gjovik, była bardzo aktywna na Twitterze, podając wiele problemów, które wystąpiły w Apple. Twierdzi, że w firmie z Cupertino istnieje silna kultura ukrywania, która doprowadziła do ostatecznego ignorowania problemów przez kierownictwo.

Cher Scarlett, inżynier i aktywistka Apple, która jest zaangażowana w działania organizacyjne, opublikowała stronę internetową ruchu na dwóch wewnętrznych kanałach Slacka — #allies4change i #women-in-swe.

Historie wielu pracowników Apple są gromadzone na stronie AppleToo, a wiele przykładów rzekomego nękania wewnątrz Apple’a można znaleźć na Twitterze Ashley Gjovik.

Ruch zyskał też wsparcie takich osób jak Timnit Gebru, która pracowała w Apple przed dołączeniem do Google w 2018 r. Po tym, jak Gebru została nagle zwolniona z Google w grudniu 2020 roku, ujawniła publicznie swoje doświadczenia z rasizmem i dyskryminacją w firmie. Ale nie mówiła tak publicznie o swojej pracy w Apple. Teraz, jak mówi dla The Verge: Przeżyłam tak wiele okropnych rzeczy, kiedy byłam w Apple, i zawsze zastanawiałam się, jak udaje im się to ukrywać. Cieszę się, że pracownicy Apple się organizują. Nadszedł czas, aby Apple został pociągnięty do odpowiedzialności.

Od czasu startu strony #AppleToo ośmiu pracowników Apple podzieliło się swoimi historiami za pośrednictwem witryny AppleToo.

źródło: The Verge | Apple Insider