„To była ręka Boga” – najbardziej osobisty film Sorrentina

Obejrzyj pierwszy zwiastun nowego filmu Paola Sorrentina pt. „To była ręka Boga”, którego premiera odbędzie się 15 grudnia w serwisie Netflix, a wcześniej na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

„To była ręka Boga” (The Hand of God) – Netflix, 2021 reż. Paolo Sorrentino

Netflix wypuścił pierwszy zwiastun najnowszego filmu nagrodzonego Oscarem Paola Sorrentina zatytułowany To była ręka Boga (tyt. oryg. È stata la mano di Dio, ang. The Hand of God), który wygląda równie pięknie i jest pełen życia, jak poprzednie arcydzieła włoskiego reżysera. Akcja rozgrywa się w latach 80. w Neapolu, rodzinnym mieście reżysera. Jest to opowieść o dojrzewaniu nastoletniego chłopca – mówi się, że to najbardziej osobistym filmem Sorrentina. Biorąc pod uwagę, że jest to jeden z najbardziej znanych współczesnych filmowców we Włoszech, nie dziwi fakt, że To była ręka Boga będzie miał swoją premierę podczas konkursu na 78. Festiwalu Filmowym w Wenecji, który w tym roku odbędzie się od 1 do 11 września.

O czym jest „To była ręka Boga” Sorrentina?

Nagrodzony Oscarem pisarz i reżyser Paolo Sorrentino przedstawia historię złamanego serca i wyzwolenia młodego człowieka w Neapolu we Włoszech w latach 80. XX wieku. To była ręka Boga opowiada o Fabietto Schisie, niezręcznym włoskim nastolatku, którego życie i zwariowana, ekscentryczna rodzina nagle stają w obliczu przełomowych wydarzeń. Najpierw przez elektryzujący przyjazd legendy piłki nożnej Diego Maradony, a następnie przez szokujący wypadek, z którego Maradona przypadkiem ratuje Fabietto, wpływając na jego przyszłość.

Sorrentino wraca do rodzinnego miasta, aby opowiedzieć swoją najbardziej osobistą historię – o przeznaczeniu i rodzinie, sporcie i kinie, miłości i stracie.

W filmie występuje włoski aktor i reżyser teatralny Toni Servillo, który wystąpił w nagrodzonym Oscarem w 2013 roku filmie Sorrentina zatytułowanym Wielkie piękno (tyt. oryg. La grande bellezza, ang. The Great Beauty). Przed pojawieniem się tego filmu był najbardziej znany międzynarodowej publiczności ze swojej roli w dramacie mafijnym Matteo Garrone’a pt. Gomorra (Gommorah) z 2008 roku.

Napisany, wyreżyserowany i wyprodukowany przez Sorrentina To była ręka Boga został nakręcony przez autorkę zdjęć Darię D’Antonio, która pracowała przy zdjęciach do Wielkiego piękna. Muzykę napisał kompozytor Lele Marchitelli, z którym od lat pracuje Sorrentino – stworzył muzykę do Wielkiego piękna, a także do chwalonego przez krytyków serialu HBO Młody papież i jego kontynuacji Nowy papież.

To była ręka Boga będzie dystrybuowany przez Netflixa, który był zaangażowany w produkcję filmu. Dzięki temu posunięciu Sorrentino zostaje najnowszym sławnym autorem współpracującym z serwisem streamingowym, dołączając do Alfonso Cuarona i Martina Scorsese. Obecność Sorrentina jest ogromnym dobrodziejstwem dla solidnej listy nagród Netflixa i nie ma wątpliwości, że To była ręka Boga (The Hand of God) będzie rozważany jako kandydatura serwisu do Oscara.

źródło: Netflix | Indie Wire