Pixelmator Pro 2.1.3 z nowym silnikiem obsługi plików Photoshopa

Aktualizacja programu Pixelmator Pro 2.1.3 na macOS dodaje nowy silniki odczytu i zapisu plików pakietu Adobe Photoshop oraz optymalizację plików do użytku w aplikacjach Apple’a.

Pixelmator Pro 2.1.3 Coral

Aktualizacja programu graficznego Pixelmator Pro do wersji 2.1.3, która została opublikowana w miniony czwartek, wprowadza sporo zmian w sposobie, w jaki aplikacja obsługuje pliki generowane przez jej głównego konkurenta, Adobe Photoshop. Chociaż narzędzie artystyczne było wcześniej w stanie obsługiwać pliki PSD, najnowsza aktualizacja powinna znacznie poprawić ich obsługę.

Jak wyjaśnia zespół Pixelmatora w poście na swoim blogu, kluczem do aktualizacji jest nowy silnik PSD, który w zupełnie nowy sposób obsługuje odczytywanie, otwieranie i zapisywanie plików PSD. Silnik został przepisany, aby był „szybszy, bezpieczniejszy (bezawaryjny!) i znacznie bardziej zaawansowany”.

Mówi się, że prace trwały prawie rok, ale przyniosły korzyści zespołowi, w tym lepsze zrozumienie formatu PSD, co może stanowić podstawę do przyszłych ulepszeń.

Nowy silnik zmienia sposób obsługi kształtów w plikach PSD, ponieważ wcześniej były one otwierane jako warstwy obrazu. Po aktualizacji kształty zostaną otwarte jako kształty wektorowe i można je również wyeksportować z powrotem jako kształty, aby zapewnić lepszą zgodność.

Poniżej możesz zobaczyć wizualny przykład tego, jak niektóre pliki PSD z niektórymi zaawansowanymi funkcjami PSD (inteligentne filtry z maskami i pewnymi stylami warstw) byłyby otwierane w poprzedniej wersji Pixelmatora Pro. Zostało to zainspirowane rzeczywistym przypadkiem — plikami szablonów, które można znaleźć na stronie Apple Design Resources. Różnice są ogromne! A nowy silnik PSD to projekt w toku, więc na pewno jeszcze będą wprowadzane kolejne ulepszenia w dalszym rozwoju Pixelmatora Pro.

Inteligentne filtry z maskami i pewnymi stylami warstw w Pixelmator Pro 2.1.2Inteligentne filtry z maskami i pewnymi stylami warstw w Pixelmator Pro 2.1.3
Przykład otwierania warstw z plików PSD w Pixelmator Pro 2.1.2 (po lewej) i Pixelmator Pro 2.1.3 (po prawej)

Aktualizacja wprowadza również: obsługę plików PSB, warstwowych plików TIFF, ulepszoną obsługę efektów i poprawki warstwy dopasowania. Zaktualizowano obsługę warstw tekstowych, między innymi dodając rozmiar symboli SF i poprawiając sposób obsługi wysokości linii.

Dodatkowo Pixelmator Pro pozwala teraz użytkownikom zoptymalizować wyeksportowane pliki PSD do użytku w profesjonalnych aplikacjach Apple’a, w tym Final Cut Pro i Motion. Zespół twierdzi, że jest to potrzebne, ponieważ Pixelmator Pro może obsługiwać zaawansowane funkcje PSD, których te aplikacje nie mogą.

Co nowego w Pixelmator Pro 2.1.3 Coral?

Aktualizacja jest bezpłatna dla wszystkich dotychczasowych użytkowników programu Pixelmator Pro. Aplikacja jest zgodna z komputerami Mac z systemem macOS 10.14.4 lub nowszym i kosztuje 189 zł w sklepie Mac App Store.

źródło: Pixelmator | Apple Insider