Nowy film „Summer of 85” François Ozona

Summer of 85 (oryg. Été ’85), trafi do kin we Francji już 14 lipca 2020 roku – jest to pierwszy film z odwołanego festiwalu w Cannes, który trafia na duży ekran!

Film: Été '85 (ang. „Summer of 85”, pol. „Lato 85”) François Ozon, Cannes 2020

Pięknie wyglądający zwiastun retro gay romance’u François Ozona zatytułowanego Summer of 85 (tyt. oryg. Été ’85, pol. Lato 85) przywołuje na myśl Tamte dni, tamte noce (tyt. oryg. Call Me by Your, Luca Guadagnino) z 2017 roku. Fabuła nowego tytułu wydaje się być oparta na gejowskiej letniej miłości, która kończy się wraz końcem lata. Dziwaczny romans, osadzony w 1985 roku, może pochwalić się świetną ścieżką dźwiękową (w tym utworami The Cure, Roda Stewarda czy Bananaramy), wspaniałymi zdjęciami, nadmorską scenerią, pasiastymi koszulkami i oczywiście, piękną obsadą, prowadzoną przez ulubieńców kina francuskiego. W filmie wystąpili Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge, Valeri Bruni-Tedeschi, Melvil Poupaud i Isabelle Nanty. Obejrzyj najnowszy zwiastun poniżej.

Summer of 85 pierwotnie miał swoją światową premierę w ramach (odwołanego) konkursu na festiwalu filmowym w Cannes w 2020 roku. Nadal jednak będzie to film festiwalowy, gdy rozpocznie się emisja tego filmu we francuskich kinach od 14 lipca, podobnie jak w przypadku innych filmów konkursowych, w tym The French Dispatch Wesa Andersona, True Mothers Naomi Kawase, czy queerowy romans Francisa Lee Amonit i wiele innych.

O czym jest Summer of 85? To historia przyjaźni i miłości między dwoma nastoletnimi chłopcami w nadmorskim kurorcie w Normandii w połowie lat osiemdziesiątych. Kiedy 16-letnia Alexis topi się u wybrzeży Le Tréport, 18-letni David bohatersko go ratuje. Alexis uważa, że ​​właśnie poznał przyjaciela swoich marzeń. Ale czy ten sen będzie trwał dłużej niż jedno lato?

Scenariusz Ozona oparty jest na powieści Dance on My Grave z 1982 roku napisanej przez angielskiego pisarza Aidana Chambersa. Reżyser pokazuje w tym obrazie wyjątkową umiejętność grania gatunkiem. Otoczony mrokiem, komedią i zmysłowością Summer 85 to w końcu przejmująca opowieść o doświadczaniu pierwszej miłości.

Obejrzyj oficjalny zwiastun filmu Summer of 85 (tyt. oryg. Été ’85, pol. Lato 85):

Ozon jest stałym bywalcem Cannes, pojawił się z innymi filmami debiutującymi na Croisette, w tym Double Lover, Young & Beautiful, Time to Leave i Swimming Pool. Jego ostatnim filmem był By the Grace of God (pol. Dzięki Bogu) z 2018 roku.

Summer of 85 to pierwszy film z tegorocznego konkursu w Cannes, który pojawi się w kinach. Data premiery na świecie nie została jeszcze ogłoszona.

źródło: Indie Wire