Firefox stracił 46 mln użytkowników w ciągu 3 lat

Przeglądarka internetowa Firefox Mozilli jeszcze w 2009 roku miała 30% udziału w rynku, 12 lat później posiada zaledwie 3,5%.

Udział przeglądarek internetowych na świecie (mobile, tablet, desktop) dane za lipiec 2021 | StatCounter

Firefox od dawna uważany jest za jedną z lepszych alternatyw dla najpopularniejszej przeglądarki na świecie – Chrome’a, szczególnie wśród fanów Linuksa. Dlatego jest trochę zaskakujące, gdy dowiadujemy się, że produkt Mozilli stracił tak wielu użytkowników w ciągu ostatnich trzech lat – dokładnie 46 milionów. Dane te pochodzą z oficjalnego raportu User Activity — Firefox Public Data. Pokazują one, że przeglądarka miała 244 miliony aktywnych użytkowników miesięcznie pod koniec 2018 roku, ale do drugiego kwartału 2021 roku liczba użytkowników spadła do 198 milionów.

Według serwisu Statcounter Firefox ma obecnie 3,45% udziału w rynku przeglądarek stacjonarnych, mobilnych i tabletów, plasując się na 3. pozycji za drugą w kolejności Safari (18,65%) i od dawna numerem jeden – Chrome’em (65,18%). Tuż za Firefoksem znalazł się Edge’a, który ma 3,41% udziału.

Udział w rynku Firefoksa nie zawsze był jednocyfrowy. Pod koniec 2009 roku — siedem lat po jego uruchomieniu — gdy Internet Explorer (IE) był jeszcze królem, a Chrome w powijakach, Mozilla miała prawie 32% udziału w rynku, podczas gdy IE miał około 56%. Ale udział Firefoksa zmniejszył się o 50% do połowy 2013 roku, gdy Chrome zaczął wspinać się na szczyt.

Istnieje kilka powodów, dla których Firefox ostatnio tracił użytkowników. Konkurencyjne Chrome, Edge i Safari to domyślne przeglądarki odpowiednio na urządzeniach z systemem Android, Windows i systemami Apple’a (iOS, iPadOS, macOS). A stojące za nimi firmy często agresywnie próbują przyciągnąć użytkowników: w zeszłym roku Chrome Web Store krótko ostrzegł użytkowników Edge o potencjalnych zagrożeniach bezpieczeństwa, sugerując zmianę przeglądarki. Microsoft również stosował podobne taktyki.

Miesięczna liczba aktywnych użytkowników Firefoksa (MAU) od 31 grudnia 2018 r. do 26 lipca 2021 r.
Miesięczna liczba aktywnych użytkowników Firefoksa (MAU) od 31 grudnia 2018 r. do 26 lipca 2021 r.

Innym czynnikiem stojącym za upadkiem Firefoksa są prawdopodobnie własne błędy przeglądarki, takie jak brak znaczących aktualizacji wydajności i poważne zmiany, które odepchnęły niektórych użytkowników.

Udział przeglądarek internetowych na świecie (mobile, tablet, desktop) od stycznia 2009 do lipca 2021 r.
Udział przeglądarek internetowych na świecie (mobile, tablet, desktop) od stycznia 2009 do lipca 2021 r.

źródło: Mozilla | StatCounter | TechSpot