Jeśli nie masz gniazda Ethernet, to karta sieciowa UE305 na USB jest dla Ciebie!

Masz ultrabooka lub MacBooka bez gniazda sieciowego, a chcesz korzystać z szybkiego internetu po kablu? Karta sieciowa na USB 3.0 Gigabit Ethernet UE305 od TP-Link Ci to umożliwi!

Karta sieciowa TP-Link UE305 Gigabit Ethernet USB

W dzisiejszych czasach internet bezprzewodowy jest wszechobecny i praktycznie nie ma miejsca, w którym nie bylibyśmy w stanie znaleźć Wi-Fi lub hotspota z sieci komórkowej udostępnianej przez telefon. Zdarza się jednak, że prędkości sieci bezprzewodowej są niewystarczające lub jej niestabilność przeszkadza nam w graniu lub oglądaniu filmów w jakości 4K z serwisów streamingowych. Wtedy niezawodny okazuje się stary poczciwy kabel ethernetowy z wtyczką RJ-45. Ale jak tu podpiąć się do sieci, jeśli nie mamy wejścia ethernetowego w urządzeniu?

Na ratunek przychodzą różnego rodzaju przejściówki, adaptery i tym podobne. Do komputerów Mac Apple sprzedaje na przykład osobną przejściówkę z portu Thunderbolt na port Gigabit Ethernet. Niestety nie podepniemy jej do komputerów PC z Windowsem czy konsol. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się karta sieciowa podłączana do gniazda USB, która obsługuje superszybki internet po kablu.

USB 3.0

najszybszy standard USB 3.0 oraz gigabitowy port Ethernet zapewniają duże prędkości transferu

Plug & Play

instalacja typu Plug and Play jest dostępna dla systemów Nintendo Switch, Windows 10/8.1 i Linux OS

kompaktowy

składana konstrukcja i mały rozmiar urządzenia ułatwiają jego transport i sprawiają, że jest idealnym uzupełnieniem każdego ultrabooka

Nintendo Switch

zgodność z Nintendo Switch: podłączenie karty sieciowej do Nintendo Switch zapewnia dostęp do gigabitowego połączenia przewodowego

Jednym z takich urządzeń jest najnowsza wersja karty sieciowej Gigabit Ethernet UE305 firmy TP-Link, działająca z USB 3.0, którą można podpiąć niemal do każdego urządzenia obsługującego internet i posiadającego wejście USB. Postanowiłem sprawdzić, jak działa w praktyce taka karta i czy warto zastąpić nią wszystkie inne adaptery?

Kompaktowa karta sieciowa Gigabit Ethernet UE305

Karta sieciowa UE305 została skonstruowana w taki sposób, aby można było ją podłączyć do większości obecnie użytkowanych w domach urządzeń sieciowych, które przystosowane są do korzystania z szybkich i stabilnych połączeń przewodowych — zwłaszcza tych, które nie mają wbudowanego portu Ethernet RJ45.

Kata ma niewielkie rozmiary, bo zaledwie 7 centymetrów długości i 2,6 centymetra szerokości. Kabel z wtyczką USB można sprytnie ukryć w specjalnie przygotowanym miejscu pod kartą, dzięki czemu staje się niezwykle kompaktowym akcesorium, który bezpiecznie można wrzucić do plecaka razem z komputerem. Design jest bardzo prosty i w zasadzie po podłączeniu do kabla Ethernet, staje się jego mało zauważalnym przedłużeniem.

Budowa gigabitowej karty sieciowej TP-Link UE305 (USB 3.0)

Jak podłączyć kartę do sieci i urządzenia?

Urządzenie wystarczy podłączyć do gniazda USB komputera lub konsoli i dzięki funkcji Plug & Play zostanie automatycznie wykryty. Do gniazda RJ-45 podpinamy kabel internetowy i można cieszyć się przewodowym dostepem do internetu na urządzeniiu, które nie ma wejścia LAN.

Karta będzie gotowa do użytku od razu z konsolą Nintendo Switch, komputerami z systemem Windows 8.1 lub 10 oraz Linux OS. W przypadku systemów Windows 7/8 oraz komputerów Mac trzeba jednorazowo pobrać i zainstalować sterownik ze strony produktu w zakładce Wsparcie – po tej czynności urządzenie będzie działać po każdym włożeniu do gniazda USB. Dioda sygnalizacyjna na urządzeniu informuje nas jaki jest aktualny status połączenia internetowego.

Jak działa internet na karcie UE305?

Karta Gigabit Ethernet jest doskonałym akcesorium dla urządzeń, które posiadają jedynie kartę Wi-Fi. Podczas testu sprawdziłem działanie internetu na komputerze z wbudowaną włączoną kartą sieciową oraz z wyłączoną, ale za to z podpiętą pod USB kartą UE305. Do połączenia użyłem tego samego kabla. Jaki był wynik?

Nie ma żadnej różnicy zarówno pod względem prędkości, stabilności czy opóźnień – dzięki czemu mogę śmiało polecić tę kartę wszystkim, którzy zastanawiają się nad zakupem droższych przejściówek czy adapterów.

Karta UE305 TP-Link podłączona do laptopa

Specyfikacja techniczna karty UE305

wymiary71 x 26 x 16,2 mm (2,8 x 1,0 x 0,6 cala)
waga20 g
port wyjściowy LAN1 port Ethernet RJ45 10/100/1000 Mb/s
port wejściowy1 port USB 3.0
układ scalonyAX88179
wspierane systemy operacyjne*Nintendo Switch
Windows 10/8.1/8/7
macOS
Linux
certyfikatyzewnętrzne, 6 dookólnych 
zawartość opakowaniakarta sieciowa Gigabit Ethernet UE305 do USB 3.0
instrukcja szybkiej instalacji

* systemy Windows 7/8 i macOS wymagają instalacji sterowników dostępnych na stronie wsparcia TP-Link

Dla kogo jest przenośna karta sieciowa na USB?

Powinieneś kupić kartę UE305 od TP-Link, jeśli:

 • chcesz korzystać z dużych prędkości gigabitowego internetu po kablu, w urządzeniach, które obsługują tylko Wi-Fi lub karta sieciowa nie radzi sobie z prędkością do 1 Gb/s,
 • masz konsolę Nintendo Switch i chcesz zapewnić sobie dostęp do sieci przewodowej, aby korzystać z bardziej stabilnego i szybszego połączenia niż przez sieć bezprzewodową Wi-Fi,
 • chcesz pobierać bardzo duże pliki w bardzo szybkim czasie po kablu,
 • podróżujesz z ultrabookiem lub MacBookiem, które nie mają wejścia ethernetowego i obsługują tylko sieci Wi-Fi – to o wiele tańsza alternatywa i bardziej uniwersalna niż akcesoria Thunderbolt.

Podsumowanie

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

Karta Gigabit Ethernet, to niezbędny towarzysz wyjazdów służbowych czy wakacyjnych. Jeśli w hotelu jest Wi-Fi, to z pewnością ledwo wyciąga – pewnie nie raz spotkałeś się z problemem zasięgu czy prędkości internetu w takich miejscach? Podpięcie się do sieci po kablu zapewni Ci spokój i unikniesz niepotrzebnych frustracji. Karta USB przyda się także w domu, jeśli chcesz mieć stabilne połączenie podczas rozgrywek na Nintendo Switch.

Połączenie kablowe jest o wiele bardziej stabilne i zapewnia większe prędkości niż sieć Wi-Fi. Ponadto pobieranie nawet dużych plików zawsze odbywa się ekspresowo. A dzięki wsparciu praktycznie wszystkich platform jest to uniwersalne urządzenie, które będzie działać pod każdym popularnym systemem i na każdym urządzeniu z wejściem USB.

ZALETY ⬆

 • kompaktowa konstrukcja i małe rozmiary
 • niska cena
 • uniwersalne zastosowanie z większością urządzeń
 • duża prędkość internetu po kablu RJ-45
 • szybka transmisja danych dzięki USB 3.0
 • bardzo łatwa instalacja

WADY ⬇

 • w przypadku systemów Windows 7 i 8 oraz macOS należy pobrać i zainstalowac sterownik (na szczęście trwa to chwilę i dostępny jest do pobrania na stronie produktu)

NASZA OCENA

9,5★

w 10-stopniowej skali (9,5/10)

Ile kosztuje i gdzie kupić?

Karta UE305 TP-Link (pudełko)

Karta TP-Link UE305

od53,11 zł

stan na 22 czerwca 2021 r.

źródło: opracowanie własne