Sonda Ulysses do zgarnięcia w programie LEGO VIP

Członkowie programu VIP w oficjalnym sklepie LEGO mogą dziś wymienić 1800 punktów na specjalny zestaw kolekcjonerski inspirowany NASA – sondę kosmiczną Ulysses.

Nagroda specjalna LEGO VIP – Sonda kosmiczna Ulysses

W środę 14 kwietnia 2021 roku o godzinie 10.00 czasu polskiego, uczestnicy programu VIP w oficjalnym sklepie internetowym firmy LEGO będą mogli wydać swoje punkty na kolekcjonerski zestaw z sondą kosmiczną Ulysses. Pierwotnie nagroda VIP miała się pojawić wraz zestawem Wahadłowca Discovery NASA (10283), który zadebiutował 1 kwietnia, jednak ze wzgledu na duże zainteresowanie LEGO musiało przesunąć premierę sondy, aby zapewnić odpowiednie ilości nagród. Mimo to, liczba nagród jest ograniczona i dodatkowo jednemu użytkownikowi przysługuje tylko jeden egzemplarz. Trzeba się jednak śpieszyć, bo kto pierwszy ten lepszy!

Nagroda zostanie wydana dzisiaj w różnych lokalizacjach na całym świecie i będzie dostępna w Wielkiej Brytanii i Europie o 9:00 BST / 10:00 CET, w Ameryce Północnej o 9:00 EDT oraz w Australii i Nowej Zelandii o 9:00 AEST, zgodnie z oficjalną informacją na stronie.

Aby otrzymać sondę kosmiczną LEGO NASA Ulysses trzeba wymienić 1800 punktów VIP, produkt fizyczny jest dostępny wyłącznie za pośrednictwem Centrum nagród VIP na stronie LEGO, która już ledwo zipie.

Sonda kosmiczna Ulysses jest jedną z dwóch międzygwiezdnych nagród dostępnych dla VIP-ów, wiążących się z wypuszczeniem 10283 NASA Space Shuttle Discovery. Oprócz samej sondy kosmicznej możesz również zdobyć plakat w formacie A3 przedstawiający prom kosmiczny.

Wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i NASA o nazwie Ulysses rozpoczęła się wystrzeleniem promu kosmicznego Discovery 6 października 1990 r. z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

Sonda Ulysses, stworzona w Niemczech, miała za zadanie zbadać heliosferę, czyli obszar przestrzeni kosmicznej, na który oddziałuje Słońce i jego pole magnetyczne. Jej głównym celem było dokonanie pierwszych w historii pomiarów niezbadanego regionu kosmosu nad biegunami Słońca. Z tego powodu sonda przemieszczała się po eliptycznej orbicie heliocentrycznej, która wznosiła się wysoko ponad płaszczyznę ekliptyki i której pełny obieg zajmował 6,2 roku.

Aby dostać się na tę szczególną orbitę, ważąca 367 kg sonda Ulysses musiała być wyposażona w zestaw mocnych silników rakietowych. Zostały one umieszczone w ładowni wahadłowca wraz z sondą. Uruchomiono je po odczepieniu sondy od wahadłowca Discovery.

Dzięki dziewięciu zestawom instrumentów sonda mogła analizować właściwości i zachowanie wiatru słonecznego, mierzyć pole magnetyczne Słońca, wykrywać galaktyczne promieniowanie kosmiczne i zbadać, w jaki sposób heliosfera wpływa na przestrzeń międzygwiezdną.

Po 6842 dniach (18 latach, 8 miesiącach i 24 dniach) na orbicie 30 czerwca 2009 r. misja Ulysses dobiegła końca.

Jeśli chcesz dostać w swoje ręce zbudowaną z klocków wersję sondy kosmicznej, która kiedyś krążyła wokół Słońca, prawdopodobnie będziesz musiał działać szybko. Poprzednie nagrody VIP szybko się wyprzedały, więc upewnij się, że wszystkie systemy działają, gdy zbliża się czas premiery.

źródło: LEGO Polska