Wahadłowiec Discovery NASA z LEGO (#10283) już dostępny!

W czwartek 1 kwietnia 2021 roku w sklepie LEGO zadebiutował wyjątkowy zestaw będący reprodukcją Wahadłowca Discovery od NASA – ale to nie wszystko!

Wahadłowiec Discovery NASA LEGO (10283)

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w sklepie LEGO pojawił się niecodzienny zestaw specjalny z Wahadłowcem Discovery (Space Shuttle Discovery). Składający się 2354 elementów zestaw LEGO numer 10283 pozwala zbudować nie tylko Wahadłowiec Discovery od NASA, ale także teleskop Hubble’a. Oryginalny teleskop Hubble’a został zbudowany przez NASA we współpracy z Europejska Agencją Kosmiczną – zarejestrował on obraz ponad 5000 galaktyk oddalonych nawet o 13,2 miliarda lat świetlnych. Prom Discovery z kolei brał udział w największej liczbie misji ze wszystkich wahadłowców w historii. W 1990 roku pomógł między innymi w wyniesieniu na orbitę teleskopu Hubble’a (podczas misji STS-31) oraz w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która także doczekała się swojego modelu z LEGO.

Zestaw Wahadłowiec Discovery NASA to nie tylko gratka dla miłośników kosmosu. Wypełniony funkcjami model upamiętnia niecodzienne dokonania wahadłowca Discovery. Można otworzyć ładownię, aby umieścić teleskop Hubble’a na fikcyjnej orbicie, skąd będzie badał kosmos. Można w nim zmienić ułożenie sterolotek, wysunąć podwozie podczas „wchodzenia w atmosferę” i włączyć mechaniczne ramię. W otwieranym kokpicie znajdziesz kabinę dowódcy i załogi z miejscami dla pięciu astronautów. Teleskop ma ruchome panele słoneczne i klapę przysłony. Kilka podstawek pomoże ustawić wahadłowiec i teleskop razem lub osobno.

Model wahadłowca ma ok. 21 cm wysokości, 54 cm długości oraz 34 cm szerokości, dzięki czemu doskonale nadaje się na ozdobę. W komplecie są instrukcje budowania w formie albumu, które przedstawiają inspirujące szczegóły projektu. Cena zestawu w Polsce to 799 zł.

Zestaw LEGO Wahadłowiec Discovery NASA należy do serii modeli konstrukcyjnych dla dorosłych. Modele mają sporo autentycznych funkcji, takich jak otwierana ładownia, wysuwane podwozie, otwierany kokpit, ruchome sterolotki, mechaniczne ramię oraz pięć siedzeń dla załogi. Kosmiczny teleskop Hubble’a z klocków LEGO ma z kolei ruchome panele słoneczne i klapę — tak jak jego pierwowzór.

Nagroda VIP LEGO – Sonda kosmiczna Ulysses

W ramach premiery przygotowano także nagrodę VIP – sondę kosmiczną Ulysses, którą można wymienić za 1800 punktów LEGO VIP.

LEGO NASA Ulysses (VIP gift)

Sonda kosmiczna Ulysses została wysłana w 1990 roku, aby zbadać i obserwować słońce podczas misji promu kosmicznego Discovery STS-41, więc jest prawie idealnym towarzyszem tego zestawu.

źródło: LEGO Polska